Lavina zasáhla český outdoorový byznys

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 03. 03. 2010

Tragédie při heliskiingu

Jak informovaly agentury, zahynul pod deskovou lavinou při heliskiingu čtyřiačtyřicetiletý lyžař z Prahy. Bližší podrobnosti o okolnostech lavinové nehody nejsou známy. Vyšlo ale najevo, že postiženým byl Miroslav Martinec, do října loňského roku předseda představenstva společnosti Rock Point a jeden z významných hráčů na poli českého outdoorového byznysu.

Miroslav Martinec začínal s malou prodejnou outdoorového zboží, ale šel za svou myšlenkou založení řetězce outdoorových obchodů, kterou se mu za 10 let podařilo realizovat.
 
Outdoor je moderní trendová záležitost, ale i styl života a trávení volného času“
 
 
Miroslav Martinec s Davidem Fojtíkem na tiskovce po Fojtíkově výstupu na Everest
 
Miroslav Martinec na tiskovce s Davidem Fojtíkem
 
 
Rock Point
Cesta začínala malou prodejnou. Do outdoorového byznysu se Martinec pustil s Vladimírem Urbancem v roce 1998, kdy s vkladem každý 100000 Kč koupili firmu a pojmenovali ji HIMAL, s.r.o., později ALPINUS CZ, V roce 2000, kdy bylo potřeba kapitál na další rozšiřování, vstoupila do firmy polská společnost ALPINUS SA se vkladem 2 miliony. Martinec i Urbanec zvýšili každý svůj vklad na 1 milon Kč, firma měla kapitál 4 miliony Kč. Možná v tom hrály roli Urbancovy kontakty do Polska. Už za totáče vozil od Poláků kladiva, taky od něj mám ještě jedno doma.
 
V roce 2004 se však polský Alpinus dostal do problémů. V červnu 2003 jej nahradila jako společníka akciovka UNITY BOHEMIA, kterou koupili Martinec s Urbancem. Kapitál společnosti zůstal 4 miliony Kč a v prosinci 2004 se přejmenovala na Rock Point s.r.o. Pod tímto názvem vydržela do února 2006, kdy se transformovala různými šachy s prodejem podniku přes dvě firmy na akciovou společnost Rock Point, a.s., předsedou představenstva byl Miroslav Martinec.
 
V roce 2007 se z důvodu „oddlužení a získání finančních prostředků k rozvoji společnosti“ zvýšil základní kapitál Rock Pointu ze čtyř na 80 milionů Kč. Nově vypsané akcie koupila anglická firma GREEDFIELDS LIMITED, které teď patří síť prodejen Rock Point. Předsedu představenstva Miroslava Martince nahradil v říjnu 2009 Maďar Andras Sárközy.
 
Další firmy
Řetězec firem kolem Rock Pointu nebyla jediná činnost Miroslava Martince. S Jirkou „Šťávou“ Šťastným založili firmu TUSK, s.r.o., jejíž veřejným projevem byla velká prodejna Mammut u Národní třídy, což byl projekt, který se nevydařil a prodejna je již zrušena.

Přípitek při otevírání neúspěšné prodejny Mammut v Charvátově ulici
Přípitek při otevírání neúspěšné prodejny Mammut v Charvátově ulici
 
 
Dále byl Martinec vlastníkem firmy Summit 8000, s.r.o., jejíž činnost je v rejstříku definována velmi obecně, stejného druhu byla jiná Martincova firma, Outdoor 3000, s. r. o., která se dříve jmenovala taky Alpinus Land. Mezi společníky v její historii najdeme opět Vláďu Urbance a firmu Alpinus CZ, s.r.o,.
 
Miroslav Martinec se i při své ředitelské kariéře stále aktivně věnoval outdoorovým aktivitám, v létě jezdil na kole a do hor, v zimě se věnoval skialpinismu, freeridu, běžkám.
 
Obchod mě baví a chci být ve firmě stále aktivní. Ale s outdoorovým obchodem jsme začali proto, že jsme se outdoorovým aktivitám sami věnovali. Je tedy přirozené, že jsme outdoor nepřestali sami dělat ani teď“, řekal Martinec ještě před několika lety.
 
Lavina si nevybírá, jakmile k tomu má podmínky, spadne a nerozlišuje výši konta nebo míru obchodního talentu. Ukončila nešťastně outdoorovou aktivitu úspěšného outdoorového obchodníka. O tom, co se asi stalo, trochu napovídá komentář pod článkem o protilavinové pomůcce ABS na jednom serveru:
 
...pokud si chci zaletět na víkend na heliskiing (a mám na to), tak mám i na toto ne zrovna levné zařízení. Protože se nesmí převézt letecky, tak mi ho tam kámoš veze autem. Přijede ale pozdě a já mám smůlu.... Bohužel to není fikce, to se stalo minulý týden....“
 
 
 Martincova stránka na Facebooku. Na onen svět ani Facebook zprávy nedoručí
 
Martincova stránka na Facebooku. Na onen svět ani Facebook zprávy nedoručí
 
Paradoxní na tom je, že se ABS ledadlem vozit může, ale musí se to 14 dní předem nahlásit aerolinkám. kdyby to třeba věděl....?