Tisková konference ČHS

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 16. 03. 2010

Supervýkon Adama Ondry i expedice v Antarktidě

V rámci výstavy Oudtoor v Praze v Letňanech se odehrála první tisková konference současného vedení ČHS, jejímž tahákem byl telefonický rozhovor s Adamem Ondrou a povidání s Márou Holečkem.



Tiskovka ČHS je za těmito dveřmi
Tiskovka ČHS je za těmito dveřmi, foto: Petr Jandík


V netradičním termínu, v sobotu od 11 hodin, se konala v areálu výstavy Outdoor v Letňanech tisková konference Českého horolezeckého svazu, který měl na výstavě snad poprvé ve své hisotrii vlastní stánek, resp. společný s horoškolou Horoguru. Na pozvané novináře čekaly indické dobrůtky připravené Davidem Gladišem, který kromě mediálního zastupování ČHS provozuje též exotické restaurace, moderátor Petr Resch, předseda Zdeněk Hrubý a za expedičníky jeho parťák z Gasherbrumu Mára Holeček.



Rešík nadhání novináře z hospody
Rešík nadhání novináře z hospody, foto: Petr Jandík


Protože se přesně v 11 ještě nic nedělo, odešla většina přítomných novinářů na kafe před sál, odkud byla po vypití vyzvednuta moderátorem a tiskovka začala. Po krátkém úvodu se přešlo ke hlavní atrakci, telefonickému rozhovoru s Adamem Ondrou, který se ve španělské Siruaně právě chystal na překonání své doposud nejtěžší skalní cesty, Golpe de estado, které dal její autor Chris Sharma hodnocení 9b. Adam ji lezl po ulomení důležitého chytu a hodnotil ji jako o půl stupně těžší, než jinou cestu 9a+/9b Marina Superstar na Sardínii, kterou vylezl v loňském roce. Celý rozhovor s Adamem Ondrou si můžete přečíst v tomto článku. Nutno pochválit Standu Holce z Lezec.cz, který poskytl svůj telefon a tak byl vlastně jeho sponzorem.



Petr Resch telefonuje s Adamem Ondrou
Petr Resch telefonuje s Adamem Ondrou, foto: Petr Jandík


Petr Resch dále připomněl další úspěchy Adama Ondry - vítězství ve Světovém poháru v lezení na obtížnost a druhé místo na MS v Číně. Připomenuty byly i další úspěchy našich závodníků - Tomáše Mrázka (3. místo na obtížnost v Brně), Libora Hrozy v lezení na rychlost (1. místo ve Val Daone, 3. místo v Chamonix a 4. místo v celkovém pořadí), Lucie Hrozové v drytoolingu (3. místo ve Val Daone, dvě čtvrtá místa a páté místo celkově) a Karolíny Grohové v závodním skialpinismu (3. místo ve Vertical race v Andoře) . Bylo rovněž zmíněno, že svaz sportovního lezení IFSC byl plně uznán Mezinárodním olympijským výborem a je perspektiva, že by se v roce 2020 mohlo sportovní lezení objevit na letní olympiádě.



Božena Valentová, Petr Resch, Zdeněk Hrubý a Mára Holeček
Božena Valentová, Petr Resch, Zdeněk Hrubý a Mára Holeček, foto: Petr Jandík


V další sekci bylo zmíněno, že Zdeněk Hrubý dostal s Radkem Jarošem ocenění Evropské ceny Fair Play za záchranku na Dhaulágiri, za kterou byli již předtím oceněni Českou cenou Fair Play, což Zdeněk komentoval jen kratičce a lakonicky. Větší prostor byl věnován uběhlým i plánovaným expedicím. Expedice Klättermussen New Decicion měla dvě části. První část v Karakoramu, pokus o prvovýstup na Gasherbrum I skončila ve výšce 7500 m kvůli zdravotním potížím Zdeňka Hrubého, druhá měla být Antarktida - rozlézt se v Patagonii a přeplavit se replikou Magalhaesovy plachetnice na Antarktický ostrov s 1500metrovými panenskými stěnami. Loď ale ztroskotala a k převozu na ostrov tím pádem nedošlo a expedice virtuálně pokračuje.



Petr Resch
Petr Resch, foto: Petr Jandík


Marek Holeček poté referoval o náhradním programu. když už dostali doma opušťák a Antarktida nevyšla, vydali se na jižní stěnu Aconcaguy. Nejprve udělali aklimatizaci přes Polský ledovec. Po návratu pod jižní stěnu se zjistilo, že tam naprosto nepravidelně padají laviny ledové i kamenné a terén byl shledán natolik nebezpečným, že Mára se Zdeňkem výstup zabalili a vydali se do žulové oblasti Arenales s červenou žulou Patagonského typu s lepším počasím a kratšími nástupy, což dal Zdeněk jako tip pro horolezeckou veřejnost.

Na dotaz na Máru Holečka, jak změnil výstup do osmitisícové výšky jeho vnímání, odpověděl, že jediná změna je, že se v té výšce hůř dýchá a že je to koření, které k tomu patří a otevirá další možnosti, kde se dá působit. Plánů má na tři životy a problém nacpat je do jednoho. Jediným konkrétním plánem je porod potomka v červnu, což je největší kopec, který ho čeká, resp. jeho přítelkyni Kláru. 



Tomášové fotí
Tomášové fotí, foto: Petr Jandík


V prostoru pro dotazy novinářů se šťouravý amatérský a nevyškolený žurnalista zeptal k závodům, jak bude ČHS podporovat účast na závodech v Číně, Koreji, Kanadě a podobných vzdálených destinacích. Zdeněk Hrubý odpověděl, že rozpočet na letošní rok je hotový, bude se předkládat na valné hromadě. Komise závodního lezení má rozpočet postavený s ohledem na ty závody. Základní část se tam vejde, zdaleka ne všechno. Vychází se z filosofie, že svaz má poskytovat základnu pro to základní zabezpečení tam bylo, ale především hvězdy by měly mít i svoje vlastní zdroje, aby se dofinancovaly. Petr Resch dodal, že záměrem je, aby byl špičkový sport samofinancovatelný. 

V závěru byly ještě zmíněny plány sportovní činnosti - pokračování expedice do Antarktidy, Radek Jaroš se chystá na Gasherbrumy pod mottem "Tam, co jsi předsedo nedokončil" ve skupině asi šesti lidí. Ambiciózní plány má Ondra Beneš a Stoupa chce přelézt čistě Erectissimu, plánů je celá řada. Tiskovku uzavřela krátká prezentace videa Máry Holečka a novináři i bafuňáři se vrhli na dobroty, pripravené Davidem Gladišem. Na stolku byl k dispozici plakát s Adamam Ondrou a dalšími, dvou DVD z MČR 2009 na Cibulce a tiskové materiály. 



Plakát ČHS
Plakát ČHS, foto: repro Petr Jandík


Tiskovku si můžete poslechnout, mp3 zdarma ke stažení je zde. Pokud byste tam zaslechli Márovu poznámku, že se ČHS kácí, nejedná se o toto občanské sdružení samotné, ale o jeho banner, přilepený na zdi, který se v polovině konference odlepil napůl a na jejím konci symbolicky spadl úplně. Na činnost svazu to nemělo, nemá a nebude mít žádný vliv.


 

Tisková zpráva

 


 Vážení sportovní přátelé,

v sobotu 11.03. se konala v Praze Letňanech tisková konference Českého horolezeckého svazu. Událostí toho dne byl fantastický výstup teprve sedmnáctiletého Adama Ondry, který ve Španělsku zdolal zřejmě nejtěžší skalní výstup světa, cestu „Golpe de Estado“ klasifikace 9b (francouzská klasifikační stupnice). Autorem výstupu je Američan Chris Sharma, který jí však zdolal ještě před ulomením důležitého chytu.
 
Adam Ondra, vícemistr světa z loňského roku, na tiskové konferenci představil v telefonickém rozhovoru jen tři hodiny před úspěšným průstupem „Golpe de Estado“ své letošní plány. Kromě skalního lezení se chce pokusit i o delší výstup v horách skalního charakteru. Závodní sezóna bude letos rozdělena do jarní části, kdy se chce Adam zúčastnit pěti závodů SP v boulderingu a podzimí, kdy se pokusí zopakovat loňský triumf ve SP v lezení a obtížnost. Kromě závodů SP se můžeme těšit na ME, které proběhne koncem léta v rakouském Imstu. Závodní lezení na umělé stěně (lezení na obtížnost, bouldering, lezení na rychlost) bylo počátkem letošího roku přijato do MOV a brzy bychom měli tento atraktivní sport spatřit na LOH.
 
Tisková konference se dále věnovala podrobně Mistrovství světa ve skialpinismu, které se konalo 04.-07.03. v Andoře. Zde vynikl zejména výkon juniorky Karolíny Grohové, která obsadila 3.místo v disciplíně Vertical race, v hlavním závodu pak skončila sedmá.
 
Zástupci ČHS shrnuli poté největší události roku 2009 a nastínili plány na rok 2010. V oblasti expedičního horolezectví se můžeme těšit zejména na letní expedice Radka Jaroše, který se pokusí zdolat Gasherbrum I a II. Jaroš má na kontě dvanáct vylezených osmitisícovek a chybí mu tedy právě dvě ke zkompletování všech osmitisícových vrcholů světa. Nádech pravého dobrodružství bude mít dlouho připravovaná akce dvojice Marek Holeček – Zdeněk Hrubý, kteří vyrazí v prosinci tohoto roku za prvovýstupy do mrazivé Antarktidy.
 
Za ČHS Petr Resch
 

 


 

Výsledky – úspěchy našich reprezentantů

 


 
Lezení na obtížnost
Adam Ondra
Tomáš Mrázek
Z mladších závodníků si v rámci European Youth Series nejlépe vedl Martin Stráník (celkově 7. místo mezi juniory), Iva Vejmolová a Tereza Svobodová (kategorie B, celkově 9., resp. 10. místo).

 
Bouldering
Adam Ondra

 
Lezení na rychlost
Libor Hroza ml.

 
Drytooling
Lucie Hrozová

 
Závodní skialpinismus
Karolina Grohová
Petra Volfová

 

 
O úspěších českého horolezectví v oblasti alpinismu, sportovního lezení na skalách a dalších nezávodních horolezeckých a skialpinistických disciplínách se dočtete v Ročence ČHS 2009.
 
 

 

Významné termíny v roce 2010

 


 
Závodní lezení na umělé stěně (pořádá IFCS – www.ifsc-climbing.org )
30.04.-01.05. SP Trento (Itálie) rychlost
14.-15.05. SP Greifensee (Švýcarsko) bouldering
28.-30.05. SP Vídeň (Rakousko) bouldering
04.-05.06. SP Vail (USA) bouldering
17.-21.06. SP Moskva (Rusko) bouldering, rychlost
25.-26.06. SP Eindhoven (Nizozemsko) bouldering
03.-04.07. SP Sheffield (Velká Británie) bouldering
12.-13.07. SP Chamonix (Francie) obtížnost, rychlost
24.-25.07. SP Daone (Itálie) rychlost
30.-31.07. SP Mnichov (Německo) bouldering
20.-21.08. SP Xining (Čína) obtížnost, rychlost
27.-29.08. SP Chuncheon (Korea) obtížnost, rychlost
09.-12.09. ME JUNIORŮ EDINBURGH (VELKÁ BRITÁNIE) obtížnost, rychlost
14.-18.09. ME DOSPĚLÝCH INSBRUCK (RAKOUSKO) obtížnost, bouldering, rychlost
24.-25.09. SP Puurs (Belgie) obtížnost
29.-30.10. SP Huaiji (Čína) obtížnost, rychlost
13.-14.11. SP Kranj (Slovinsko) obtížnost
 
Závodní lezení drytoling (pořádá UIAA – www.theuiaa.org)
Závody SP probíhají obvykle v termínu listopad – únor. Letošní ročník již skončil, více viz výsledky.
 
Závodní skialpinismus (pořádá ISMF – www.ismf-ski.org)
Závody SP probíhají obvykle v termínu říjen – duben. Letošní ročník je téměř u konce, více viz výsledky. Ještě proběhnout tyto významné závody:
04.04. SP Arvieux (Francie) závod družstev
11.04. SP Madonna di Campiglio (Itálie) závod družstev
24.04. SP Zermatt (Švýcarsko) závod družstev
 
Nejvýznamnější expedice
Marek Holeček + Zdeněk Hrubý – prosinec 2010 (www.marekholecek.cz )
Pokus o prvovýstup v Antarktidě.
 
Radek Jaroš – červen/červenec (www.radekjaros.cz )
Gasherbrum II (celkem 6 horolezců) + Gasherbrum I (3 účastníci).
 
Ostatní významné akce
26.-29.08. Mezinárodní horolezecký filmový festival (27.ročník)
Teplice nad Metují (www.teplicenadmetuji.cz )
 



Indické dobrůtky od Davida Gladiše
Indické dobrůtky od Davida Gladiše, foto: Petr Jandík