Rozhovor s Adamem Ondrou: Golpe de estado

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík , Vydáno dne: 14. 03. 2010

Tři na jednoho

V rámci tiskové konference Českého horolezeckého svazu proběhl telefonický rozhovor s Adamem Ondrou, který se právě chystal k dalšímu pokusu přelézt nejtěžší cestu své dosavadní kariéry, Golpe de estado, 9b, ve španělské Siruaně.

Cest klasifikace 9b je momentálně na světě jen několik a jen dvě nejsou od Chrise Sharmy - jedna od Daniela Andrady a jedna kontroverzní od Freda Roughlinga a žádná dosud nebyla zopakována. Adama se telefonicky vyptávali za ČHS Petr Resch a z přítomných novinářů Standa Holec a Petr Jandík.
 
Resch: Ty jsi v nedávné době na Sardinii cestu Supermarina, klasifikace 9a+/9b, jak bys ji srovnal s cestou "Golpe de estado" obtížnosti 9b ve španělské Siruaně, kterou zkoušíš jako druhý po jejím autorovi, Chrisu Sharmovi?
 
Já si myslím, že tahle záležitost je tak o půl stupně těžší a je to taky jiný styl. Na Sardinii to bylo spíše o vytrvalosti, "Golpe de estado" je několik boulderů nad sebou. Takže to není až tak o vytrvalosti, ale je bouldrovější, i když má cesta pětačtyřicet metrů.


Adam Ondra v cestě Golpe de estado
Adam Ondra v cestě Golpe de estado, foto: Vojtěch Vrzba


 
Resch: Budeš v letošním roce objíždět kromě obtížnosti i závody v boulderingu ve větší míře, než vloni?
 
Tak, chtěl bych se zúčastnit těch pěti závodů světového poháru v boulderingu, aby se mi počítaly všechny. Světový pohár v boulderingu se koná na jaře, od května do června a obtížnost je na podzim, takže se dá připravit na obě soutěže, dalo by se to zvládnout.
 
Holec: Jak to zvládáš se studiem, jak dokážeš zvládnout soukromý život s takovýmhle špičkovým lezením?
 
Relativné se to zvládnout dá. Já mám výhodu ve škole a v učitelích, že si mohu napsat ty písemky kdy já chci a není to tak hektický když se člověk vrátí z nějaké cesty, je čtrnáct dní ve škole a musí za tři dny napsat všechny písemky. Zvládnout se to dá.
 
Jandík: Myslíš, že se ti podaří vymyslet a vytvořit takovouhle cestu téhle obtížnosti jako prvovýstup?
 
Určitě bych se o to chtěl někdy pokusit. Určitě mne láká udělat nějaký těžký prvovýstup. Člověk z toho má větší radost, když si cestu nám navrtá a pak ji přeleze, je to jeho dílo.
 
Jandík: Co hory, plánuješ letos něco v horách?
 
V horách přímo ne, ale nějaké vícedélkové lezení letos určitě proběhne. Zatím si podrobnosti nechám pro sebe.
 
Resch: Ty jsi zmiňoval výhodu, že je závodní sezóna rozdělená, že je část světového poháru – ta boulderingová - na jaře a obtížnostní část na podzim. Myslíš, že je zvládnutelné potom na ME stihnout obě tyto disciplíny?
 
Těžko říct. Pravděpodobně budu na ME závodit jenom na obtížnost, protože jde o to ve stejném čase závodit v jiné disciplíně, kdežto světový pohár je na jaře boudering a na podzim obtížnost, to se dá zvládnout protože člověk nemusí mít zároveň formu na to i na ono.
 
Toliko Adam Ondra, kterému ve chvíli rozhovoru zbývalo přelézt posledních pět, údajně již lehčích metrů. Večer přišla zpráva, že se Adamovi přelez po deseti dnech pokusů, občas v podmínkách, ve kterých to ani nemělo smysl, podařil. V době úspěšného pokusu byly tři stupně nad nulou. Kromě toho, že Adam vylezl svou dosud nejtěžší cestu, došlo ještě k dalšímu průlomu - poprvé byla zopakována cesta s klasifikací 9b navrženou od prvovýstupce.


Adam Ondra v cestě Golpe de estado
Adam Ondra v cestě Golpe de estado, foto: Vojtěch Vrzba