Oslavy 50. výročí prvovýstupu na Dhaulagiri

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle UIAA, Vydáno dne: 19. 04. 2010

Rakouský horolezec Kurt Diemberger je jediná žijící osoba, která provedla dva prvovýstupy na osmitisícovku.

Před 50 lety nastal v Himálajích báječný den. Vítr se ztišil a šest lezců se vydalo na vrchol, který byl až do poloviny 19. století považován za nejvyšší na světě. V šedesátých letech minulého století to byl jeden z posledních dosud nedobytých.

„Je to nádherná hora“, řekl Kurt, který stanul na vrcholech jako Everest, Broad Peak a Makalu. Dhaulagiri je ale jeho srdci nejbližší.


13. května 1960 expedice, ve které byl i Diemberger, dosáhla svého cíle – vystoupili na Dhaulagiri. Nyní plánují Diemberger a další shromáždění v Nepálu, aby oslavili padesáté výročí prvovýstupu. Účast přislíbili Reinhold Messner, první kdo slezl všech 14 osmitisícovek a Ang Rita Sherpa, který 10 krát vystoupil na Mount Everest bez kyslíku (což mu vyneslo přezdívku Sněžný leopard). Pravděpodobně dorazí také Peter Habeler, Chris Bonington a Ken Noguchi.



Diemberger
Diemberger, foto: Petr Jandík


Ang Tshering, prezident Nepal Mountaineering Association, vidí Dhaulagiri jako jednu z nejnebezpečnějších hor. Její úspěšné zdolání podle něj zvýšilo nejen horolezeckou aktivitu v oblasti, ale také zlepšilo ekonomické podmínky místních obyvatel.

 


Osmasedmdesátiletý Diemberegr se jako čestný host na akci Dhaulagiri Golden Jubilee chystá hovořit nejen o svém výstupu, ale také o lidech, kteří expedici podporovali a o dalších dobrodruzích, kteří se o Dhaulagiri také pokusili.
Historie výstupů na Dhaulagiri začala před rokem 1960. V padesátých letech, v době, kdy žádný člověk ještě nikdy nestanul ve výšce osmi tisíc metrů, dosáhl francouzský tým sedla na Dhaulagiri v 5200 metrech. Po prozkoumání jihovýchodního hřebene se shodli na tom, že cesta k vrcholu je nemožná a sestoupili zpět.


O měsíc později ten samý tým dosáhl jako první osmitisícového vrcholu – Annapúrny. V padesátých letech se pokračovalo v dalších pokusech. Jedna z Diemergerových nejoblíbenějších historek je o argentinské armádě. Když chtěli vojáci v 7 200 metrech rozbít tábor a nenašli vhodné místo, jednoduše si ho „vyrobili“ dynamitem.


Úspěšná expedice z roku 1960 byla organizována Maxem Eiselinem z Lucernu. Aby mohla vyrazit, její členové vybírali příspěvky od mnoha lidí ve Švýcarsku, Německu a Itálii. Mnohdy se jednalo třeba jen o 10 nebo 15 franků. Různí výrobci jim pak věnovali vybavení. Diemberger obzvláště rád vzpomíná na boty až pod kolena vyrobené z kůže norských sobů. „Byly velmi lehké a dobré, lepší než některé z dnešních skeletů.“


Další fakt, který Diemberger zdůrazňuje je, že expedice byla vpravdě mezinárodní. Dala dohromady lezce nejméně z pěti zemí. „Byl to první mezinárodní výstup (organizovaný Švýcary) na osmitisícový vrchol.“




Dhaulagiri
Dhaulagiri, foto: www.himalaya2007.expedition.sk



Další, čím expedice ovlivnila horolezecké dějiny, bylo využití letadla k přepravě lidí a zásob. Letadlo Yeti, přistávalo a odlétalo z tábora ve výšce 5 700 metrů. To je dodnes světový rekord. Yeti sice při jednom odletu havaroval, nicméně nikdo nebyl zraněn. Znamenalo to však, že se celá šestnáctičlenná výprava rozdělila na tři izolované části. Diemberger se ocitl v té nejvýše položené, která měla nejvíce času se aklimatizovat. „Neustále se objevovaly nové a nové bouře“, vzpomíná Kurt. 12. května se obloha konečně umoudřila a umožnila výstup v alpském stylu bez kyslíku. Vedle Diembergera uspěli také Peter Diener, Ernst Forrer, Albin Schelbert, všichni Švýcaři a Sirdar Ang Dawa a Min Bahadur Sherchan z Nepálu. O deset dní později se to podařilo ještě dalším dvěma Švýcarům, Michelovi Vaucherovi and Hugovi Weberovi.

 


Cesta, kterou vystoupili, je na Dhaulagiri stále jedna z nejlezenějších. „To byla úplně odlišná doba, když my jsme lezli. Dnes si můžete vše prohlédnout přes satelit a kouknout se na detaily. Nicméně, zda se vám povede cestu opravdu vylézt je stále dobrodružství, o kterém vám ani satelit nedokáže říct, jak dopadne.“


Nepálský president organizace Mountaineering Association, Ang Tshering Sherpa, prohlásil o oslavách jako Golden Jubilee, že mají na jeho zemi pozitivní dopad. Zároveň ale také upozornil na tání ledovců, které je v Himalájích na alarmující úrovni. „Vypozorovali jsme, že cesty jsou méně stabilní a laviny a pády kamení jsou díky vyšším teplotám častější. Počasí se stává nevypočitatelným a projevuje se v něm více extrémů.“


Nepal Mountaineering Association spolupracuje s nepálskou vládou na detailech, aby dokončili přípravy na oslavu 50. výročí prvovýstupu na Dhaulagiri. Další informace budou k dispozici na nepalmountaineering.org.