Kaňon Labe vyhlášen rezervací

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 19. 05. 2010

Od 1. června platí ze zákona zákaz lezení

Zítra rozesílaná částka 51 Sbírky zákonů ČR obsahuje mimo jiné vyhlášku, kterou se pravý břeh Labe mezi Děčínem a Hřenskem stává Národní přírodní rezervací. Přinášíme podrobnou mapku dotčeného území. Aktualizace: Stanovisko ČHS.

Podle Zákona 114 o ochraně přírody a krajiny je horolezectví v Národní přírodní rezervaci zakázáno. To neznamená, že by se nemohlo lézt vůbec, ale je třeba dosáhnout výjimky, popřípadě by správa mohla vyhradit prostory pro lezení a definovat podmínky, za kterých bude horolezectví umožněno. V tom hraje nezastupitelnou úlohu Český horolezecký svaz, který tyto výjimky vyjednává. Labské údolí má agilního správce Jeníka Pletichu, který je s ochranou přírody v kontaktu, tak přejme vyjednavačům, aby dosáhli brzy úspěchu. V ČR se leze i v mnohých dalších NPR, takže to chce klid a důvěru v naše zástupce.

Podle podrobné zprávy tajemnice ČHS, Boženy Valentové na svazovém webu již 19. 5. proběhlo první pracovní jednání. Správa CHKO podle Valentové nemíní horolezectví zakázat. Pravděpodobně bude souhlas s horolezeckou činnosti realizován formou vyhrazení míst, což znamená že nebude jen pro členy ČHS, ale pro všechny horolezce, i neorganizované. je však třeba počítat s určitými omezeními, jako je zákaz lezení na mokré skále, zákaz poškozování skal a vegetace a Správa CHKO požaduje i zákaz používání magnézia. Celou zprávu si můžete přečíst zde. Důležitou otázkou je, jak dlouho to celé může trvat. Platí správní lhůty vyřízení do 60 nebo 90 dnů podle složitosti případu plus doba do zahájení správního řízení, doba na doručení v případě ústního řízení, potom 15 dnů do nabytí právní moci. To za předpokladu, že se nikdo neodvolá a nenastane jiná komplikace. Vidím to jako minimum dva měsíce a víc.


Oficiální stanovisko Českého horolezeckého svazu:




Dnem 1.6. 2010 nabývá účinnosti vyhláška č. 142/2010 Sb. o vyhlášení Národní přírodní rezervace Kaňon Labe a stanovení jejích bližších ochranných podmínek. Předmětem ochrany v NPR jsou lesní porosty, kvádrové pískovce a přírodní stanoviště a druhy, pro které byla v roce 2005 vyhlášena Evropsky významná lokalita Labské údolí. Kdo tuto oblast zná a sleduje dění, ví, že záměr vyhlásit NPR byl připravován několik let, s tím, že území rezervace mělo být původně mnohem větší a mělo zahrnovat oba břehy Labe.  
V samotné vyhlášce není provozování horolezectví upraveno, nicméně platí (podle § 29 písm. f  zákona 114/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů): "Na celém území národních přírodních rezervací je zakázáno …provozovat horolezectví, …..mimo….místa vyhrazená orgánem ochrany přírody."
Povolení provozování horolezectví lze řešit buď "udělením výjimky" z výše uvedeného zákazu (podle § 43 odst. 3), nebo "vydáním souhlasu k vyhrazení míst" pro provozování horolezectví. nebo o vydání souhlasu s vyhrazením míst patří do kompetence Správy CHKO Labské pískovce (§ 78 odst. 2 písm. l, resp. písm. i). Žádost lze podat nejdříve k datu nabytí účinnosti vyhlášky, kterou se NPR Kaňon Labe zřizuje.
ČHS se správou CHKO Labské pískovce jedná a připravuje žádost, na základě by mělo být provozování horolezectví na pravém břehu Labe umožněno. První pracovní jednání zástupců ČHS a Správy CHKO Labské pískovce se konalo ve středu 19.5. a jeho cílem bylo předjednat podmínky, které budou v dokumentu povolujícím lezení zakotveny. Předběžně bylo domluveno, že povolení bude mít formu vydání souhlasu s vyhrazením míst, což znamená, žepovolení bude mít obecnou platnost a nebude omezeno jen na členy ČHS či horolezeckých spolků.
Správa CHKO nemá v úmyslu horolezectví na území NPR zakázat, má však zájem stanovit podmínky obdobné těm, které jsou v jiných národních přírodních rezervacích (např. NPR Adršpašsko-Teplické skály), takže oproti současnému stavu je potřeba s určitými omezeními počítat. Při lezení bude samozřejmě nutné dodržovat Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách (zákaz lezení na mokré skály, nepoškozování povrchu skal a vegetace apod.), respektovat omezení daná hnízděním ptactva apod. Pokud jde o používání magnézia, správa CHKO prosazuje jeho zákaz. Konkrétní podmínky budou předmětem jednání v rámci správního řízení, a vzhledem k tomu, že účastníky správního řízení budou i další subjekty (obce, majitelé lesů, popř. jiná občanská sdružení věnujících se ochraně přírody), nelze nyní výsledek předjímat. ČHS se samozřejmě bude snažit, aby omezujících podmínek bylo co nejméně. 
ČHS prosí všechny lezce, aby respektovali současný stav věci a porušováním pravidel či již formulovaných zásad nekomplikovali jednání se správou CHKO a případně s dalšími subjekty, které se do správního řízení zapojí. 

 
Mapky vymezující novou rezervaci ukazují, že se rezervace netýká levého břehu Labe:

Jižní část rezervace Kaňon Labe
Jižní část rezervace Kaňon Labe




Severní část rezervace Kaňon Labe
Severní část rezervace Kaňon Labe


Kompletní vyhlášku i s mapkami ve vysokém rozlišení si můžete stáhnout v sekci downloadu, oddělení Povolení horolezecké činnosti.