Stuart McAleese, Mark Thomas a Mike "Twid" Turner vylezli novou big wall cestu ve Steward Valley na Baffinově ostrově v Kanadě.
„Zatímco jsme byli blízko vrcholu, došlo nám jídlo a palivo, ale rozhodli sme se pokračovat...Je to pro nás všechny ta nenáročnější cesta, kterou jsme kdy lezli. Na mou duši, už se těšíme na pár piv.“ Tak hodnotí tým 1400 metrů dlouhou cestu (1200m skály a 200m mixového lezení). To je dvakrát vyšší než asi nejznámější hora ostrova - Mount Asgad ( psali jsme o ni v článku Další výprava na Baffinův ostrov). Twid a Mark spolu slezli už mnoho big wallů, ale pro Stua to byla první zkušenost toho druhu.
Poprvé upoutala tato oblast Twidovu pozornost už roku 1995, kdy mu jeho přítel ukázal několik zajímavých fotek. Ty byly pořízeny zkušeným fotografem z National Geografic Gordonem Wiltsiem, který proletěl nad celým ostrovem s cílem najít nejlepší dosud neslezný big wall. A to se mu také povedlo. Krása stěny přiměla Twida zorganizovat hned následujícího roku do těchto končin expedici. Spolu se svou manželkou a Louise a Shaunem Hudsonovými udělali prvovýstup na The Crucible. Novou cestu pojmenovali „The endless Day“ (1200m, A3+). V roční době, kdy na Antarktidě pobývali, totiž slunce nezapadalo. Twid přísahal, že se vrátí.
A to také udělal. Sto mil severně od malé eskymácké vesnice Clyde River je Stewart Valley. Je situováno mezi Gibb Fjord a Sam Fjord. Ty jsou 9 měsíců z roku zamrzlé, takže nejjednoduším způsobem dopravy je skidoo neboli sněžný skůtr. Cesta trvá dva dny. Při dostatku sněhu a ledu je možno dojet přímo pod stěnu což se jim povedlo. V celém údolí byly dosud slezeny pouze 4 další cesty.
Samotné lezení bylo naplánováno na několik týdnů a odhad vyšel. Ve stěně strávii lezci 20 dní (18 nocí spali v závěsných postelích). Expedice vylezla „Artic Monkeys“ tzv. „capsule“ stylem. Stěnu zdolávali po částech. Nejprve se natáhli fixní lana a vytvořili postupové tábory přímo ve stěně. Potom se tým vrátil a lezl celý úsek znovu nalehko. Vybrali si právě tento způsob, protože se jedná o velmi náročné a strmé technické lezení většinou A 3/4. Celá cesta má 31 délek. Všechny vyžadovaly mnoho technických pomůcek. Dvě délky se jim vyšly každá na tři dny. Klimatické podmínky jim celou akci nijak neulehčovaly. Foukal studený vítr a teploty málokdy vystoupily nad – 20 °C. Horolezci stoupali celou dobu navlečení v rukavicích. Oblečení, ve kterém lezli, za celou dobu neměnili :(