Elektrárna do kapsy

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 02. 07. 2010

Šťáva s sebou kdekoliv

Nastal čas přezimovat léto. Řada z nás se chystá na kratší i delší výjezdy do nejrůznějších hor a řeší přitom problém s bateriemi. Kapesní elektrána RuFi je jednou z možností, jak ho řešit.

Jakmile vyjedete někam, kde nemáte k dispozici alespoň jednou denně elektrickou zásuvku, kde byste dobili svoje fotoaparáty, kamery, telefony, nebo GPSky, musíte řešit nějaký externí zdroj napájení.

Možností je více a jednou z nich je černá krabička s nápisem Kapesní elektrárna ME-27A. Dodává se ve dvou variantách podle použitého akubloku. Obsahuje čtyři tužkové akumulátory buď 2700 mAh u typu ME-27-A (13 Wh), nebo 2050mAh u typu ME-27B (10 Wh), a nabíjecí a dobíjecí elektroniku. Výrobce spolu s ní dodává velké množství příslušenství, jak kabelů a konektorů, tak nabíječek, které můžete zkomibnovat do soupravy, která vyhovuje vašemu způsobu použití.



Kapesní elektrárna nabíjí iPhone
Kapesní elektrárna nabíjí iPhone, foto: Petr Jandík


Testoval jsem tuto elektrárnu po dobu cca půl roku a mohu říci, že jsem byl spokojen. Firma RuFi řešila drobné připomínky obratem. Testoval jsem elektrárnu s telefonem iPhone 3G, který je na nabíjení zvláště vybíravý. Když se mu připojí zdroj, chvíli si testuje a přemýšlí, jestli se má nechat nabíjet, nebo ne. Když jsem měl elektrárnu i telefon v ledvince, docházelo při chůzi každou chvíli k přerušení kontaktu kvůli mechanickým otřesům, a následkem výše popsané vlastnosti iPhonu jsem jej za hodinu nedobil vůbec.

Po disusích o tomto problému provedla firma RuFi drobnou úpravu na výstupním konektoru, která přerušování kontaktu zabránila, a nyní se iPhone i při chůzi a házení v batohu normálně dobíjí - problém byl vyřešen. Po zkušenostech lze říci, že kapesní elektrárna RuFi mi nabije iPhone cca jedenapůlkrát, což sice neodpovídá úplně deklarovaným hodnotám, ale je to zřejmě zapříčiněno vlastnostmi elektroniky řízení nabíjecího procesu zabudované v iPhonu. U jiných zařízení se uživatelé s takovýmhle omezením nesetkali.

Popis výrobku:

Akublok AB-27-13 je hlavní částí kapesní elektrárny ME-27A o kapacitě 13 Wh (5V, 2700mAh), tvořící zároveň zásobárnu energie. Prodává se i samostatně. Obsahuje veškerou elektroniku a inteligenci pro nabíjení a diagnostiku celého kompletu mikroelektrárny. Chrání ji před přebíjením, přehříváním a přílišným vybitím akumulátoru, což se odráží na její životnosti. Pomocí tříbarevné LED diody dokáže zobrazit až pět stavů úrovně nabití vestavěného akumulátoru, takže vždy víte, jak na tom ještě jste.

Tento akublok je základem soupravy Kapesní elektrárna ME-27A popřípadě ME-27B, kde najdete kromě akubloku výstupní kablík USB a nabíjecí adaptér a pro lidi, pohybující se v pustině zajímavé solární elektrárny, kde poměrně velký solární panel zajistí nabití akubloku při dobrém slunci za méně, než 10 hodin. Solární panel je vodotěsný a do jisté míry nárazuvzdorný. Bližší údaje najdete zde. Dále je možno dokoupit řadu dalších adaptérů a měničů, takže se najde jen málo zařízení, která by nešla touto elektrárnou dobíjet. 

 

Resumé:

Akublok AB-27-13

Rozměry 91 x 68 x 18 mm

Hmotnost 180g

Kapacita 13 Wh (2700 mAh/4,8 V)

Nabíjecí napětí: 6 - 14 V

Výstupní napětí: 4,5 až 5,5 V (5,8 V naprázdno)

Stálý výstupní proud 2A

Ochrana proti přílišnému vybití, krátkodobá ochrana proti zkratu. 

Cena: Kapesní elektrárna 1250 nebo 1350 Kč, Solární elektrárna 2800 nebo 2900 Kč


 

 + 

- kapacita

- spolehlivost

- široké rozmezí nabíjecích možností

- možnost rychlonabíjení

- mnoho výstupních adaptérů

- cena

 

 - 

- tvrdý výstup elektrárny bez měniče způsobuje, že některá zařízení mohou odmítat nabíjení, pak je třeba použít sadu konektorů s měničem

 

Výrobek k testování zapůjčila firma RuFI, Martinu Růžkovi děkujeme za vstřícný přístup.