Rock Master 2010 Arco: Hroza vyhrál rychlost, Ondra duel.

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Veronika Jandíková, Vydáno dne: 18. 07. 2010

Superprestižní závody v tradičním místě

Uplynulý víkend se konala megaudálost zvaná Rock Master. Kromě závodů v rychlosti, obtížnosti i boulderingu se budou udělovat také prestižní ceny Salewa Rock Award a Lasportiva Competition Award. Aktuálně: Video z finále obtížnosti a rychlosti.

Neděle 19:30

Podívejte se na finále rychlosti, jak vyhrál Libor Hroza:

Podívejte se na finále obtížnosti Adama Ondry:

Takhle lezl finále vítěz, Ramón Juliuan Puigblanque:

Další videa najdete na YouTube na stránce Arco2011

Neděle 15:00 Ve finále boulderingu zvítězil Švýcar Cédric Lachat (2 topy na devět pokusů, 3 bonusy na 5 pokusů), druhý byl Rus Rustam Gelmanov, třetí Japonec Tsukuru Hori.  U žen zvítězila Rakušanka Anna Stöhr, druhá je Ukrajinka Olga Šalagina, třetí Japonka Akiyo Noguči.

Rock Masters Arco - Adam Ondra
Rock Masters Arco - Adam Ondra, foto: Salewa

V duelu zvítězil Adam Ondra, který porazil Kanaďana Seana McColla, třetí skončil Rakušan Jakob Schubert. V ženském duelu zvítězila Rakušanka Katharina Posch, když druhá Korejka Jain Kim ve finále minula top a tím přišla o vítězství. Třetí byla Švýcarka Alexandra Eyer.

online výsledky jsou zde, výsledky duelu zde

Sobota 23:30 Finále obtížnosti vyhrál Ramón Julian Puigblanqe, za ním je Jakob Schubert, Adam Ondra skončil třetí. Američan Chris Sharma zůstal na 18. místě. U žen zvítězila Jain Kim,  druhá je Rakušanka Katarina Posch a třetí její krajanka Angela Eiter.

Sobota 19:00 Semifinále v obtížnosti mužů vyhrál Španěl Ramón Julian Puigblanqe, druhý je náš Adam Ondra (oba topovali), třetí je Rakušan Jakob Schubert. Mezi ženami topovala pouze Korejka Jain Kim, druhá skončila Švýcarka Alexandra Eyer a třetí Rakušanka Angela Eiter.

V semifinále v boulderingu zvítězil Tsukuru Hori, Japonsko, (3 topy na 11 pokusů, 4 bonusy na15 pokusů) před Francouzem Francoisem Kaiserem a třetím Švýcarem Cédricem Lachatem. U žen zvítězila také reprezentantka Japonska, a to Akiyo Noguči (3 topy ma 11pokusů, 4 bonusy na 10 pokusů), před Rakušankou Annou Stöhr, třetí zůstala Belgičanka Chloé Graftiaux.

Pátek 23:00 Finále v rychlosti mužů vyhrál Libor Hroza s časem 6.71 s. Zvítězil nad Rusem Stanislavem Kokorinem, který dolezl s časem 6.76 s. Mezi ženami zvítězila Číňanka Cuilian He s časem 10.96 nad Olgou Morozkinou z Ruska (11.75). Chloé Graftiaux, která startuje ve všech disciplínách, skončila dvacátá s časem 20.40 s.

Pátek 17:40 Probíhá kvalifikace mužů i žen současně. Ukázalo se, že přihláška Chrise Sharmy není vtip, opravdu nastoupil a spadl ve stropě před závěrečnou deskou - 42 bodů. Průběžně čtrnácté místo v celkovém pořadí si určitě neudrží, ještě startuje spousta vynikajících borců, ale na postup do semifinále by to možná mohlo stačit. Svou kvalifikační cestu topoval Adam Ondra, Sači Amma, Michajl Černikov,Cédric Lachat, David Lama, a Jakob Schubert, ve druhé skupině topovali Ramón julian Puigblanque, Alexander Kalina, Valejij Krjukov, Patxi Usobiaga a Jorg Verhoeven a Sean McColl.

Pátek 15:18 Skončila kvalifikace rychlosti. skvělou formu potvrdil Libor Hroza, který zvítězil časem 6:95 a nechal za sebou mistra světa a držitele světového rekordu Číňama Čuisina Čonga s časem 7:01. Kanaďan Sean McColl, špičkový lezec boulderu a obtížnosti obsadil s časem 14:95 předposlední místo, to nejlépe ukazuje že šanci na dobré umístění mají jen lezci, kteří speciálně trénují tuto disciplínu.

Kvalifikace boulderu mužů je ochuzena o Adama Ondru, který startuje jen v obtížnosti. Nikdo nedal všechny bouldery, nejlepší je Rustam Gelmanov a Cédric Lachat, do semifinále postupuje i Kilian Fischhuber na 8. místě. Ve čtyřicetičlenném startovním poli měli dva zástupce bratši Slováci. David Šatánek skončil se dvěma bonusy na 34. místě a Matúš Kostka s jedním bonusem na 38. místě

Pátek 11:02 Možná bude přece jen v obtížnosti startovat Chris Sharma. Je napsaný ve startovní listině jako 36., Adam Ondra staruje dvacátý.

Pátek 10:19 probíhá kvalifikace boulderu žen, online výsledky jsou zde, výsledky duelu zde. Silva Rajfová na prvních dvou boulderech neuspěla vůbec, na třetím dala bonus a na a čtvrtém top, výsledek je tedy 1t4 2b8. Na postup do semifinále to stoprocentně stačit nebude, výsledné 21. místo z 27 startujících je v souladu s očekáváním. Pět závodnic nedalo top žádný, tři ani bonus, naopak Chloé Graftiaux a Akiyo Noguči daly všechno na první pokus, o jeden pokus víc má vedoucí závodnice SP Anna Stöhr.

Startovní listina obsahuje jména většiny favoritů i některé zajímavosti. Jak už jsme napsali v úvodu, v obtížnosti bude hájit naše barvy Adam Ondra, Tomáš Mrázek se letos závodu neúčastní. V rychlosti startuje loňský vítěz Libor Hroza, který má za sebou už zlato v Chamonix a Friedrichshafenu, a v boulderu se pokusí udělat výsledek Silva Rajfová. Pozoruhodné je zastoupení USA, kde je napsaný Chris Sharma, ale to bude nejspíš opět žertík někoho, kdo jej online napsal do startovní listiny, jako tomu bylo už vloni v Chamonix, kde Sharma nestartoval, i když byl v listině napsaný. V Arcu ale nejspíš bude, protože je opět jedním z nominovaných na cenu Salewa Rock Award.

Zajímavá je univerzálnost svalnaté belgické krásky Chloé Graftiauxové, která staruje v obtížnosti, boulderu i rychlosti. Tentokrát přijeli do Arca i Číňané. Kromě mistra světa a rekordmana v rychlosti Čuisina Čonga bude zajíimavé sledovat slečnu Čuhua PAN, která nastoupí v boulderingu, obtížnosti i rychlosti. Mezi podobné univerzály patří i Kanaďan Sean McColl, Ekvádorec Andres Quinteros, Italové Jenny Lavarda a Stefano Ghilsofi, Švýcaři Alexandra Eyer a Cédric Lachat a Švéd Björn Strömberg

Rockmaster je patrně nejstarší a velmi prestižní závod pořádaný v srdci legendární oblasti sportovního lezení u Lago di Garda. Není součástí seriálu závodů Světového poháru, možná kvůli poněkud odlišným pravidlům i také jiným disciplínám. V roce 2010 se bude pod starobylým hradem na venkovní stěně závodit v tradičních disciplínách boulderingu, obtížnosti a rychlosti, ke kterým přibývají speciality, jako je duel v obtížnosti, kdy se leze na dvou identických cestách vedle sebe vyřazovacím způsobem, závod družstev v rychlolezení.

Zvláště duel je atraktivní a unikátní disciplína, kdy prvních osm žen a prvních osm mužů závodí vyřazovacím způsobem na stejných tratích. V minulosti měl v této disciplíně úspěchy Tomáš Mrázek. Vítěz duelu si odnese 2600 Euro, poslední dostane stovku útěchy.

Další významnou událostí je udělení cen Salewa Rock Award za největší přínost ke skalnímu sportovnímu lezení na minulý rok, na kterou už je za své přelezy podruhé nominovaný Adam Ondra, a cena Lasportiva Competition Award za nejlepší výsledky v závodech za uplynulý rok, kdeje Adam Ondra nominovaný také a má tak šanci získat double, což se snad ještě nikdy nestalo. Jak se z kandidátů vybírají vítězové si můžete přečíst v rozhovoru s jedním z porotců, šéfredaktorem Montany Tomášem Roubalem o pozadí volby v těchto "lezeckých Oskarech".

V minulých letech získali Salewa Rock Award: Josune Bereziartu (2006), Patxi Usobiaga (2007), Adam Ondra (2008), Chris Sharma (2009)
La Sportiva Competition Award: Angela Eiter (2006), David Lama (2007), Maja Vidmar (2008), Kilian Fischhuber (2009)

Vítěze bude vybírat porota vedená Fabrizio Miorim, viceprezidentem je Giorgio Balducci (regista RAI), členy jsou zástupci časopisů a serverů Climax (AUT), Montana (CZE), Desnivel (ESP), Climb (GBR), Summit (GBR), Alpin (GER), Klettern (GER), Rivista del CAI (ITA), Meridiani Montagne (ITA), ALP (ITA), Pareti (ITA), UP Climbing (ITA) Rock and Snow (JPN), Climber (KOR), Gory (POL), Verticalniy Mir (RUS), SA Mountain Mag (SA), Jamesak (SLK), Planinski Vestnik (SLO), Rock & Ice (USA) ukclimbing.com, mountain.ru a 8a.nu. Je vidět, že převahu v porotě mají italská média, ale z výsledků není vidět, že by toho nějak využívala.