Bude Hudy Cup bez maglajzu?

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 10. 09. 2010

Poplašná zpráva?

Dnes se na serveru Euroclimbing, který se specializuje na severočeské pískovce a je ideově zaměřen na propagaci magnézia na pískovcích a na boj proti jeho zákazu, který v některých oblastech v různé míře platí, objevila poplašná zpráva, že by se měla při bouldrových závodech Hudy Cup na Děčínském Sněžníku příští sobotu respektovat pískovcová pravidla vyhlášená OVK Tisá a závod "být tvrdě poznamenaný nesmyslným zákazem magnézia".

Aniž bych chtěl diskutovat o tom, zda je zákaz magnézia smyslný, nebo ne, neškodilo by se nejprve podívat, jaká ta pravidla vlastně jsou.

Na oficiálním webu ČHS skalní oblasti ČR najdeme ke Sněžníku informaci, že na Sněžníku je magnézium povoleno s omezením a jako platný dokument je uveden zápis OVK Labské pískovce z 20. 5. 2009, kde je uvedeno:

"Používání magnézia nebo jiných chemických prostředků v oblastech zasahujících do území NP České švýcarsko je zakázáno. V ostatních oblastech je používání magnézia nebo jiných chemických prostředků zakázáno mimo cesty s klasifikací IXb a vyšší, které byly "vytvořeny" prvovýstupcem po roce 1990."



Děčínský Sněžník: Šipka označuje boulder
Děčínský Sněžník: Šipka označuje boulder, foto: Petr Jandík


Dále ale existuje novější  zápis OVK Tisá, pod jejíž správu patří i Sněžník (správcem je D. Hölzl) ze dne 23. 6. 2010, které je zveřejněno na webu Skalní oblasti, kde OVK rozhodla těsnou většinou hlasů o úplném zákazu magnézia, který se však od června dosud nestačil dostat na oficiální web Skalní oblasti. Podle zápisu se schůze by se to ovšm mělo týkat PP Tiské stěny, a ne Sněžníku. Schůze se zúčastnili J. Rosol, odstupující správce Rájce Josef Ficek, Dan Hölzl a za lezeckou veřejnost (patrně bez hlasovacího práva) Gerhard Tschunko (nový správce Rájce), Michal Vyleťal (mediální zástupce OVK Tisá), Papouš Filip Křivinka a O. Jetmar. Zákaz magnézia byl zřejmě motivován snahou nevyhrocovat vztahy s ochranou přírody v době, kdy se chystá nové vyhlášení PP Tiské stěny. Že si na pískovcích ochrana přírody magnézium nepřeje je všeobecně známo.

Pro členy Českého horolezeckého svazu tedy skutečně platí zákaz použití magnézia daný vnitřním předpisem - rozhodnutím OVK, jehož vymahatelnost je v podstatě nulová a navíc byl stanoven pro PP Tiské stěny, nikoliv pro Sněžník. Pro nečleny ČHS tento předpis už není závazný vůbec a tak se domnívám, že pokud už by se někdo snažil prosadit tato pravidla při konání boulderistického závodu, kde tradičně "teče magnézium proudem", nebude tak jako tak respektován. Ze strany ochrany přírody těžko hrozí nějaké sankce a ze strany vedení ČHS také ne, vždyť CVK, která má za úkol hlídat dodržování Pravidel lezení, strká hlavu do písku i před fotograficky dokumentovanými a veřejně propagovaným porušením zákazu použití magnézia při špičkových výkonech v Teplických skalách a Adršpachu, kde je zákaz daný ochranou přírody. Ono taky balancovat mezi ochranou přírody, která MG nechce a především špičkovými lezci, kteří MG chtějí, ve spolku, jehož jedním z cílů je ochrana přírody, není zrovna jednoduché.

Proto bych onen poplach chápal spíše jako snahu o zviditelnění, než jako vážnou zprávu, myslím, že účastníci Hudy Cupou mohou být v klidu a prášit si dle svých obvyklých standardů, což určitě taky budou.



Lezení na Sněžníku
Lezení na Sněžníku, foto: Petr Jandík