SPECIALIZED RALLYE SUDETY 2010

Autor: Tomáš Čada <(at)>, Zdroj: Tomáš Čada, Vydáno dne: 14. 09. 2010

FINÁLE ČESKÉHO POHÁRU HORSKÝCH KOL

Finále českého poháru horských kol na maratonské trati v Teplicích nad Metují vyhráli Milan Spěšný a Petra Tlamková

Rallye Sudety . napětí před startem
Rallye Sudety . napětí před startem, foto: archiv redpoint.cz

Finálovým závodem českého poháru horských kol v maratonu Znovín Znojmo Marathon Cup 2010 byl 16. ročník SPECIALIZED RALLYE SUDETY v Teplicích nad Metují. Na start nejtěžšího maratonu horských kol v České republice se v 8 hodin ráno postavilo 865 startujících ( 552 na 123 km a 313 na 63 km).

Rallye Sudety - start
Rallye Sudety - start, foto: archiv redpoint.cz

Pořadatelem tohoto byl sportovní klub Redpoint team ve spolupráci s Městem Teplice nad Metují a společností Teplické skály s.r.o. V pátek odpoledne postavily své expozice na náměstí vystavovatelé, z nichž největší byl Specialized, který nabízel možnost bezplatného zapůjčení testovacích kol na závod, a nejnavštěvovanější stánky s občerstvením Birell a Gambrinus.

V osm večer proběhlo za přítomnosti starosty města Milana Brandejse a ředitele závodu Tomáše Čady oficiální zahájení závodu. Pořadatelé zajistili možnost přespání ve školní tělocvičně nebo v městském parku a úschovnu kol, čehož využilo velké množství závodníků, ale přes zvýšenou kontrolu MO Policie ČR došlo ke čtyřem odcizení kol ze zaparkovaných vozidel.

Rallye Sudety - občerstvení za jízdy
Rallye Sudety - občerstvení za jízdy, foto: archiv redpoint.cz

Sobotní bikerské snídaně v Občerstvení Na hřišti jsou teplickou specialitou, kterou využili nejen závodníci a jejich doprovody, ale i pořadatelé. Mytí kol v areálu nákupního střediska zajišťovali ke všeobecné spokojenosti místní hasiči a výborné kuřecí guláš s těstovinami pro závodníky připravily kuchařky základní školy.

Rallye Sudety - průjezd
Rallye Sudety - průjezd, foto: archiv redpoint.cz

Na trati bylo celkem 10 občerstvovacích stanic, zajišťovaných jednotlivými obcemi a zásobených mimo jiné také Enervitem, Birellem, Toma vodou a horalskými trubičkami Stěnava. Tradiční Cykloservis v Teplicích a Machově měla na starost polická firma Mr.Sport.

Rallye Sudety
Rallye Sudety, foto: archiv redpoint.cz

Hlavní závod dlouhý 123 km s převýšením 3300 metrů dokončilo 472 startujících a vítězem se stal Milan Spěšný (SH Superior MTB team), který jel Sudety poprvé a dosáhl času 5:21:17. Jako druhý dojel se ztrátou 51 sekund Jan Jobánek (Merida Biking Team) a z třetího místa se ztrátou 7:44 se radoval Michal Bubílek (Kellys Bikeranch Team).

Závodníci se nevyhnuli ani pádům
Závodníci se nevyhnuli ani pádům, foto: archiv redpoint.cz

Mezi ženami si na Sudetech odbyla premiéru a zvítězila Petra Tlamková (Merida Biking Team) za 6:57:00. Na druhém místě další premiantka tohoto závodu Pavlína Černá (MTB Příchovice) – 2:37 a na třetím stejně jako loni Lucie Čuříková (Veus Vyškov) – 15:46.

Rallye Sudety , foto: archiv redpoint.cz

V masters 1 vyhrál Karel Hartl (Kellys Bikeranch Team), v masters 2 Pavel Jiřena (Eleven-BMC) a mezi hobíky Marek Nebesář (Big Shock Team).
Soutěž družstev na 123 km vyhrál Merida Biking Team (Jobánek, Rybařík, Nepustil), druhý byl Kellys Bikeranch Team (Bubílek, Hartl, Tatíček) a třetí Giant Pítrs Bikes (Sulzbacher P., Sulzbacher T., Lecnar).
Závod na poloviční 63 km dlouhé trati dokončilo 300 startujících a první trojice byla stejná jako v roce 2009. Absolutním vítězem se stal Michal Kaněra (Axit Doldy) v čase 2:15:44 před druhým Martinem Splítkem z Rockmachine – Cyklomax (–0:52) a třetím Pavlem Skalickým z SK Žamberk Tessuti sport (-1:08). Z žen byla nejrychlejší Hana Ježková (Hnízdil Team) s časem 2:43:49, za kterou dojela druhá Alžběta Havlasová z Haibike.cz (-4:39) a třetí Jana Martínková z Cyklotrenink.com (-4:41).

V soutěži družstev na 63 km zvítězil tým Axit Doldy (Kaněra, Hušek, Berka) před druhým Loko Trutnov (Adámek, Holub, Voňka) a třetím SK Žamberk Tessutti Sport (Skalický, Štancl D., Štancl J.).
V kombinaci silničních a bikových Sudet, nazvané SUDETOMAN zvítězili na dlouhých tratích Karel Hartl a Pavla Nováková, a na krátkých tratích Michal Kaněra a Jana Martínková.

Poděkování patří firmám Specialized a Enervit, ale i ostatním partnerům Sudet, všem pořadatelům, teplickému starostovi za vytvoření podmínek pro uspořádání závodu a Městu Teplice nad Metují za technickou pomoc. Děkujeme starostům partnerských obcí Adršpach, Suchý Důl, Martínkovice, Vysoká Srbská a Police nad Metují za zajištění kontrol a občerstvovacích stanic na trati, stejně jako restauracím Amerika, Na Slavném, Pod Korunou, Na Vysoké Srbské, Na hrázi a Pod Ostaší. Dále děkujeme Petře Šilhánové a teplickému Červenému kříži za zdravotnické zajištění celé akce, teplickým myslivcům a polickému AMK za pomoc na kontrolních stanovištích, policistům za řízení dopravy a všem občanům Teplic, Broumovska a Policka za pochopení nutných dopravních omezení, která jsme museli v zájmu bezpečnosti udělat. Samozřejmě poděkování patří opět všem, kteří do Teplic nad Metují přijeli a vytvořili pohodovou atmosféru, která k Sudetům neodmyslitelně patří.

Rallye Sudety - vítězové Milan Spěšný a Petra Tlamková
Rallye Sudety - vítězové Milan Spěšný a Petra Tlamková, foto: archiv redpoint.cz