Mistrovství Evropy: Ondra vicemistrem Evropy v obtížnosti i v boulderu

Autor: Veronika Jandíková <introstein(zavináč)volny.cz>, Zdroj: Veronika Jandíková, Vydáno dne: 18. 09. 2010

Mistrovství Evropy v rakouském Imstu a Innsbrucku

15. 9. - 18.9. se koná závod mistrovství Evropy v rychlosti a obtížnosti v Imstu a boulderu v Innsbrucku. Naše barvy opět reprezentují Adam Ondra v obtížnosti, Libor Hroza a Jiří Švácha v rychlosti, Jan Chvála, Ondřej Nevělík, Adam Ondra, Martin Stránik a Silvie Rajfová v bouldru. Aktuálně: Ondra vicemistrem Evropy v boulderingu.

6. Rakousko

Sobota - finále boulderingu: Zvítězil a mistrem Evropy se stal Cédric Lachat, který zvládnul i těžký třetí boulder, který kromě Bečana už nikdo jiný nedal. Stříbrnému Adamu Ondrovi se nedařilo, jak bychom si přáli. První boulder dal až na pátý pokus a třetí nedal vůbec. Bronz získal Kilian Fischhuber, poslední dva bouldery se mu nepodařily.

První boulder: Jernej Kruder flash. To bude asi lehký. Jenže pak další flash až Cédric Lachat, Adam až pátý pokus. Pořadí po prvním boulderu: Ondra pátý, vede Lachat a Kruder. Bečan nedal.

Druhý boulder: Jernej Kruder nemůže ani nastoupit a nedal. Kilian Fischhuber na druhý pokus. Klemen Bečan sklouzává z nástupu, dvě šikmé struktury jsou technický problém. Třetí pokus už skočil z Aixových struktur na další chyt, ale padá. Čtvrtým pokusem se na chvilku chytil na boulovitém chytu, ale neudržel. Pátým pokusem udržel, ale spadl z rozporu nad tím. Konec, nedal, jen zóna na sedmý pokus.

Ten Sijthoff také má problém vůbec nastoupit. Lachat flash. Adamovi by to mohlo sedět, dvojka je technická. Taky že jo, na flash a zlepšení pozice na průběžné třetí místo.

Z žen daly druhý boulder všechny, tři na flash.

Třetí boulder žen začíná dlouhatánským skokem. Třetí mužský Jernej Kruder nedal, Kilian Fischhuber zkouší, ale nejde to. Padá ze třetího kroku. S krčením ramen odchází bez topu. Ze stejného místa padá i Klemen Bečan, ale po několikátém pokusu chyt udržel a topuje. Ten Sijthoff je neúspěšný, ale topuje Cédric Lachat na druhý pokus. Jak to půjde Adamovi? Na poprvé neudržel, napodruhé taky ne. Na třetí to skoro už bylo, ale opět padá. Vypadá to, že pracují i nervy. Adam to balí, nedal. Stále má průběžné třetí místo. Zato Anna Stöhr udržela ten hrozný skok a topovala.

Čtvrtý boulder: Aixácké struktury na převislé hraně. Kruder nedal. První Fischhuberův pokus vypadal nadějně, ale spadl z posledního kroku - jen zóna. Ani další pokusy nevedly k cíli. Boční tahy v převisu nesvědčí ani Klemenu Bečanovi čtyři marné pokusy.  Ten Sijthoff vypadá taky marně, nula bodov. Dosud vedoucí Cédric Lachat dává bonus na první a flashuje čtvrtý boulder. Už nemůže být předstižen, je mistr Evropy. Adam může ještě bojovat o druhé místo. Vypadá v tom dobře a flashuje čtvrtý boulder celkem lehce - stříbrná medaile a vicemistrovské double.

Sobota: Semifinále boulderingu Příjemně překvapila Silva Rajfová, která nejlepším výkonem za poslední dva roky vybojovala deváté místo.

Pátek: Obtížnost: Soutěží v lezení na obtížnost procházel Ondra hladce. V kvalifikaci snadno topoval obě cesty, v semifinále topoval rovněž, jako jedný ze závodního pole. Finálová cesta však byla dlouhá se silovými úseky a na ní se projevila silová převaha Španěla Ramóna Juliana Puigblanque, který dolezl jeden chyt pod top a získal první místo. Adam Ondra skončil o dva chyty níže, stejně jako Rakušan Jakob Schubert. Protože však Ondra zahájil z tohoto chytu krok dál, zatímco Schubert chyt nedržel ale jen tečoval, získal Ondra druhé místo a titul vicemistra Evropy. Na Jakoba Schuberta, nejlepšího domácího závodníka zbyle bronzová medaile.

Čtvrtek - kvalifikace bouldering: Adam Ondra topnul jako jediný z celého závodního pole všech pět na OS, výsledek 5t5b už nemůže být lepší. Ve druhé kvalifikační skupině zvítězil Cédric Lachat. ktetý potřeboval o jeden pokus více, ale na jiných cestách, takže těžko srovnávat. Na 21. místě těsně nepostoupil do semifinále Martin Stráník 3t8 5b6. Jan Chvála skončil 35. - 2t5 3b4. 43. je Ondřej Nevělík (2t2 7b7). Celkem startovalo 63 závodníků.

Silvie Rajfová skončila v kvalifikaci 19. , dala tři topy na pět pokusů a čtyři bonusy na pět pokusů. Nešel jí jako většině třetí boulder s dlouhým skokem. Přesto těsně postoupila dovsemifinále. O první místo se dělí Melissa Le Neve z Francie a Juliane Wurm z Německa. O třetí místo se dělí Anne-Laure Chevrier (FRA), Anna Galliamova (RUS) a Natalia Gros (SLO).