Podzimní výstup na Everest po čtyřech letech

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com a savethepoles.com, Vydáno dne: 31. 10. 2010

Projekt Save the Poles završen

Když už se všechny přítomné výpravy rozhodly vrchol Everestu vzdát, sbalit si věci a vrátit se domů, Eric Larsen se rozhodl zůstat a ještě jednou to zkusit. A vyplatilo se. Dosáhl podzimního vrcholu jako první po čtyřech letech. Jeho tým tvořili šerpové Dawa Gylatzen, Tshering Dorje, Pasang Temba a Dawa Tenzing.

Celý výstup měl jednoho společného jmenovatele a to všudypřítomný vítr. Nejprve opustila jižní stěnu japonská výprava a později se zpod severní stěny stáhli i Italové a Španělé.



Výstup na vrchol
Výstup na vrchol, foto: savethepoles.com


Ani cesta do druhého tábora nepřekvapila. Byla ve znamení vichru, především dopoledne. Ani druhého dne se to nezlepšilo. „Tshering a já jsme se probojovali do třetího tábora. Myslím, že jsme za celý den prohodili asi tak čtyři slova. Samotná chůze nás natolik zaměstnávala, že jsme neměli dostatek energie na nic jiného.“

Další den se počasí poněkud umoudřilo a tak ho celá výprava využila k přesunu do čtvrtého tábora. Larsen o podmínkách prohlásil, že byly obstojné i když se nedá říct, že dobré.

Klidnější počasí mělo podle předpovědi ještě chvíli vydržet a tak Eric se šerpy pokračoval v cestě za vrcholem, kde 14. října 2010 krátce po poledni všech pět lezců stanulo. Ještě téhož dne se všichni v pořádku navrátili do C4.

Celý tým na Everestu
Celý tým na Everestu, foto: savethepoles.com



Na Everest Eric vystoupil s kyslíkovými bombami.

 



Eric Larsen na vrcholu
Eric Larsen na vrcholu, foto: savethepoles.com


Tato jeho akce je součástí projektu jménem Save the Poles. Dobrodruh z Minnesoty si dal za cíl dobýt během jednoho roku jižní i severní pól a nejvyšší horu světa. A právě Everestem celou akci završil. Je zatím jediným člověkem, kterému se to podařilo. Na zeměpisný Jižní pól musel v lednu 2010 dolyžovat 750 mil. Trvalo mu to 48 dní. Na jaře 2010 pak stanul také na severním pólu odkud jako první v historii „tweetnul“ zprávu. Tenkrát musel překonat na sněžnicích, na lyžích a plavmo přes otevřené moře vzdálenost 500 mil.

Eric se snaží upozornit na polární oblasti a jejich ochranu. Poukazuje na fakt, jak lidská činnost nepříznivě ovlivňuje poslední zaledněná místa na naší planetě. O jeho dalších dobrodružstvích a cílech se můžete dočíst na jeho webu savethespoles.com.  



Eric Larsen
Eric Larsen, foto: savethepoles.com