MČR 2010 Brno

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Veronika Jandíková, Vydáno dne: 31. 12. 2010

Obrazová reportáž

Výsledky MČR 2010 v obtížnosti už znáte. Vyhráli Martin Stráník a Edita Vopatová. A jak to probíhalo? Podívejte se na fotoreportáž z finále v Rajčeti. Kompletní výsledky jsou ke stažení v sekci download. Aktualizace: Reportáž ČT4

Aktuálně: Reportáž ze závodu na ČT4, pořad Sport v regionech, poslední, čtvrtá část. Třetí část je věnována boulderingovému Mejcupu.

Diváci se scházejí
Diváci se scházejí, foto: Veronika Jandíková

Do závodu se přihlásilo 18 závodníků, z toho 8 juniorů, a 6 závodnic – jedna žena a 5 juniorek. Mezi přihlášenými nebyly naše závodní hvězdy. Adam Ondra měl jinou akci a na kvalifikaci to nestihl, Tomáš Mrázek momentálně nezávodí, nedorazili ani Kuba Hlaváček nebo Petr Resch. V ženské kategorii chyběla loňská mistryně Nelly Kudrová (zraněný loket), předloňská mistryně Lucka Hrozová (zraněný kotník) i Kristýna Ondrová.

V kvalifikaci, která probíhala stylem flash, topovalo první cestu 7 závodníků a druhou také 7. Obě kvalifikační cesty topovali čtyři vítězové kvalifikace Martin Stráník, Karel Požár, Jaroslav Petečel a Dalibor Muráň.
V ženské kvalifikaci, která se lezla v podstatě jen pro formu, protože stejně všech šest závodnic postupovalo do finále, padl jen jeden top od Edity Vopatové na druhé kvalifikační cestě.

V semifinálové cestě mužů topoval jen Martin Stráník, druhý nejlepší byl Jaroslav Petečel, třetí Roman Kučera. Do osmičlenného finále ještě postoupili Stanislav Pekárek, Tomáš Binter, Petr Havrda, Dalibor Muráň a Karel Požár.

Obě finálové cesty připravil, stejně jako kvalifikaci a semifinále, Petr Solanský. Než to vše vypuklo, otestoval si na vlastní ruce a nohy, co vlastně postavil, a jak jsou cesty lezitelné. Mužská finálovka obsahovala jeden skok a několik kroků, které silově dobře disponovaný Petr Solanský přeshyboval.

Petr Solanský zkouší, co postavil pro finále
Petr Solanský zkouší, co postavil pro finále, foto: Veronika Jandíková

Po několika úpravách byl spokojen i hlavní rozhodčí a pořadatel Jura Čermák. Ženskou finálovku pak otestovala Iva Vejmolová, která ji vylezla skoro celou a kdyby neměla tu smůlu, že jí je teprve patnáct, mohla by bojovat o zlato. Třeba jí forma vydrží i na příští rok.

Finálovku žen testuje Iva Vejmolová
Finálovku žen testuje Iva Vejmolová, foto: Veronika Jandíková

Cesty byly odladěny, vyzkoušeny, mohl začít hlavní program. Ještě nakreslit schémata cest s bodovou hodnotou jednotlivých chytů, a mohlo se začít.

Stavěč Petr Solanský si kreslí...
Stavěč Petr Solanský si kreslí..., foto: Petr Jandík

Jako předkrm byla ukázka výchovy mladých lezů a lezkyň na Rajčeti. Dítka kolem osmi až deseti let běhala po stěně jak fretky. Určitě o některých z nich ještě uslyšíme.

Ukázka lezení talentovaných dětí
Ukázka lezení talentovaných dětí, foto: Veronika Jandíková

Ukázky lezení nejmladších, o téhle dívence možná ještě uslyšíme
Ukázky lezení nejmladších, o téhle dívence možná ještě uslyšíme, foto: Petr Jandík

Pak už se to rozjelo naostro, tuhý boj o připravené iontové nápoje a poháry, ze kterých by se mohly popíjet a k tomu nějaké ty kovové placičky:

Jontové nápoje pro chlapy a poháry na ně
Jontové nápoje pro chlapy a poháry na ně, foto: Petr Jandík

Tradičním divadlem při závodech na obtížnost je pantomima závodníků prohlížejících si finálovou cestu

Prohlídka mužské cesty
Prohlídka mužské cesty, foto: Petr Jandík

Mužské finále zahájil Karel Požár, který do finále postoupil jako poslední. Vypnul se k pěknému výkonu a výsledkem 60- získal bronzovou medaili. Přeskočil tak čtyři své soupeře.

Karel Požár
Karel Požár, foto: Veronika Jandíková

Další startoval Dalibor Muráň, výsledek 50+, páté místo

Dalibor Muráň
Dalibor Muráň, foto: Veronika Jandíková

Petr Havrda sice udělal pro diváky po skoku ještě pěkného netopýra, pak ale o kousek dál vypadl. 7. místo, 44 bodů.

Petr Havrda ve skoku na hraně
Petr Havrda ve skoku na hraně, foto: Veronika Jandíková

Kateřina Svecová, v kvalifikaci čtvrtá, proměnila finále ve stříbro, výsledek 52.

Kateřina Švecová
Kateřina Švecová, foto: Petr Jandík

Stanislav Pekárek s důmyslnou tejpovací konstrukcí na pravé ruce skončil osmý, o teč hůře, než Petr Havrda.

Stanislav Pekárek
Stanislav Pekárek, foto: Veronika Jandíková

Jediná žena v soutěži mezi juniorkami, Gabriela Vráblíková, získala třetí místo, výsledek 48.

Tomáš Binter podle vzoru Tomáše Mrázka, foto: Petr Jandík

Jaroslav Petečel si udržel druhé místo ze semifinále, výsledek 60- jako Karel Požár, ale lepším semifinále se dostal ke stříbné medaili.

Jaroslav Petečel
Jaroslav Petečel, foto: Veronika Jandíková

Poslední finalistkou byla Edita Vopatová. To topu jí zbýval už jen kousek. Výsledek 59+ a tako 17letá juniorka je mistryní republiky.

Edita Vopatová
Edita Vopatová, foto: Petr Jandík

Vítěz mužského semifinále Martin Stráník suverénně dolezl téměř do topu, o osm chytů dále, než ostatní a vyhrál celý závod.

Martin Stráník
Martin Stráník, foto: Veronika Jandíková

Martin Stráník, foto: Petr Jandík

Finále probíhalo ve výborné atmosféře a kromě několika fotografů z něj pořizovala reportáž také Česká televize. Sestřih by se měl vysílat ve čtvrtek 9. prosince v pořadu Sport v regionech na ČT 4.

Vítězky
Vítězky, foto: Veronika Jandíková

Jaroslav Petečel, Martin Stráník a Karel Požár
Jaroslav Petečel, Martin Stráník a Karel Požár, foto: Petr Jandík

Na závěr nám nový Mistr ČR Martin Stráník odpověděl na několik otázek:<br />

Jak se ti lezla finálová cesta?
Docela šla, ale zase tam nebyly nohy. Problém těch cest byl v tom, že se tam občas objevilo docela těžký místo a pro ty menší kluky to mohlo být těžký.

Jak se ti líbil ten skok? Ani ses tam nezastavil.
Nad tím se nesmí moc váhat. Chce to jít hnedka napřímo a buď to vyjde, nebo ne.