Studie americké Univerzity z Jižní Maine došla k závěru, že sníh na nejvyšší hoře světa obsahuje neobvykle vysoké množství arsenu a kadmia. V základním táboře byl arzén také potvrzen.
Výsledky výzkumu týmu Samanthy Langley-Turnbaugh jsou nejen překvapivé, ale také alarmující.
Stovky lidí, kteří v poslední době vystoupili do nadmořské výšky 8848 metrů na nejvyšší bod na Zemi, používají právě tento sníh, aby získali vodu během svého pobytu tam. Takže s vodou, kterou pijí dostávají do těla podle stupnice Agentury pro ochranu životního prostředí v USA také zvýšené dávky těchto dvou těžkých kovů, jak ve své práci cituje Langley-Turnbaugh. Vědkyně publikovala svou studii v časopisu Soil Survey Horizons odkud ji převzali do prestižního vědeckého časopisu New Scientist. Následně byla otištěna také ve Washington Post.
Everest - Lhotse - Nuptse, foto: Simone Moro
Student a spolupracovník Langley-Turnbaugh Bill Yeo odebral roku 2006 vzorky, když vylezl značnou část cesty na Everest. Konkrétně prováděl odběry každých 300 metrů v nadmořské výšce mezi 5334 a 7772 metry. U všech vzorků se prokázala vysoká úroveň obsahu už zmíněných prvků, arzénu a kadmia, zatímco ve všech vzorcích půdy bylo objeveno zvýšené množství prvně jmenovaného.
Vliv na zdraví horolezců, ať už menší či větší, je jasný. Zatím však není zcela objasněno jak znečištění sněhu a řek v této oblasti ovlivňuje zdraví místního obyvatelstva, které roztálý sníh z Himálají pije a je vystaveno působení škodlivých látek neustále.
Dalším bodem zájmu jsou mračna sněhu a prachu, které silný vítr vane až do základního tábora. I tam je obsažen arzén ve vyšší koncentraci a vstupuje tak do těl horolezců.
Toto je zatím pouze jedna z průkopnických studií, která může změnit vnímání znečištění v horách. Jednu z největších obtíží pro vědecké pracovníky představuje sběr spolehlivých vzorků.
Je pravděpodobné, ačkoli neexistují vědecké důkazy, že znečištění na Everestu pochází z továren. Větry, které foukají v tomto regionu, se stávají velmi efektivním dopravním prostředkem pro škodlivé částice. Ty se na své trase ukládají v přírodních překážkách. A těmi jsou právě vysoké hory.