Krkonoše 2011

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: Pavel Jirsa, Vydáno dne: 29. 03. 2011

MČR ve skialpinismu

V sobotu 19. března se uskutečnil již 20. ročník skialpinistického závodu ve Špindlerově Mlýně letos pod názvem Krkonoše 2011, který se konal jako memoriál Jana Zapletala, Ski Trab Mistrovství České republiky ve skialpinismu pro rok 2011, finále SCARPA českého poháru ve skialpinismu pro rok 2011 a finále Středoevropského poháru pro rok 2011. Aktualizace: Televizní reportáž

Televizní reportáž z MČR: iVysdilani.cz

Již po dvacáté uspořádal skialpinistický oddíl Ski Alp Club Špindlerův Mlýn mezinárodní skialpinistický závod, který se může honosit přívlastkem nejstarší skialpinistický závod v Čechách, pořádaný jako finále SCARPA českého poháru pro rok 2011 a finále Středoevropského poháru. Protože se v letošním roce neuskutečnil pro nepřízeň sněhové nadílky v Beskydech závod na Javorovém vrchu, bylo přesunuto Mistrovství České republiky pro rok 2011 také do Špindlerova Mlýna a konalo se pod názvem Ski Trab mistrovství České republiky.

Z důvodu horších sněhových podmínek než jiné roky byl závod přesunut do odpoledních hodin, aby bylo možno využít více sjezdové tratě pro sjezdy. Po silném úbytku sněhu v terénu po předešlém dvoudenním lijáku organizátoři vytyčili náročnou trať pro závodní kategorie mužů, žen a veteránů o celkové délce 20 kilometrů s převýšením 1840 metrů a pro kategorie kadetů, juniorů a kategorie pro příchozí tedy open o celkové délce 11kilometrů s převýšením 1140metrů. Tratě byly situovány do oblasti Medvědína.

Na start závodu se postavilo celkem 90 závodníků ze všech 9 vyhlášených kategorií (7 kategorií závodních a 2 kategorie open
).
V 15,00 hodin proběhl hromadný start nad sportovní halou Vojenské zotavovny na Bedřichově. Po startu následoval krátký výběh s lyžemi v rukou, poté na lyžích, spodní částí sjezdovky „Vodovod“ a následně lesními průseky na vrchol Medvědína. Po sundání pásů následoval krátký sjezd do Labského dolu, přejezd lesní svážnicí na Černou sjezdovku a sjezd ke spodní stanici lanové dráhy Medvědín. Zde následovalo nandávání pásů a výstup sjezdovkou pod „Hank“, přes který byl povinný výstup na mačkách. Horní část sjezdovky závodníci absolvovali opět na pásech. Po výstupu do horní části Černé sjezdovky se sjíždělo zpět pod „Hank“ a dále po svážnici směrem k hale. Tento okruh absolvovali závodníci na trati A dvakrát. Trať B byla vytyčena stejně jako trať A, avšak pro kadetské, juniorské kategorie a open byla zkrácena o výstup Černou sjezdovkou.

Ve Špindlerově Mlýně se objevila téměř celá závodní špička závodníků z České, Slovenské a Polské republiky. Nejvyrovnanější závod předvedli opět muži.
Před finálovým závodem byl mezi domácím Michalem Štantejským a Radkem Grohem rozdíl pouhé dva body: První kolo bylo vyrovnané a oba borci spolu se slovenským a polským závodníkem předváděli vyrovnaný boj. Do druhého kola nastoupil M. Štantejský jako první s R. Grohem v těsném závěsu oba byli mírně před slovenským a polským závodníkem. Vedení získal R. Groh před koncem posledního stoupání a strhujícím závěrem získal rozhodující náskok, který udržel až do cíle.
V kategorii žen si způsobem start – cíl úspěšně vedla polská závodnice Klaudia Tasz. Ve veteránech svým výkonem nenechal nikoho na pochybách Roman Kuczynski. V mladších kategoriích kadetů se umístili na prvním místě Pavla Kinclová a Dominik Sádlo, v juniorských kategoriích Barbora Volajová a Marek Litvaj oba ze Slovenska. V kategoriích pro příchozí se umístili na prvních místech Michal Galandák a Adéla Romaniaková.