Grigri 2 - uživatelský test

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 05. 05. 2011

Jistidlo s asistovanou brzdicí silou

Grigri2 firmy Petzl je letošní novinkou v oboru jištění na jednoduchých lanech. Má certifikát UIAA a zejména mezi sportovními lezci si jistě vydobyde podobnou popularitu, jako jeho o něco větší a těžší předchůdce.

Grigri 2 reflektuje vývoj směřující ke ztenčování lan, optimálně funguje na průměry 9,2 až 10,4 mm a použitelné je na lana 8,9 až 11 mm. Od staršího modelu se liší menší vahou a velikostí a pozměměnou geometrií.



Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole), foto: Petr Jandík




Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (dole), foto: Petr Jandík




Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo), foto: Petr Jandík




Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo)
Srovnání Grigri a Grigri 2 (vlevo), foto: Petr Jandíik


Pro koho to je?

Grigri2 je ideální především pro lezení jednodélkových sportovních cest, pro jištění prvolezce a druholezce zespodui přes vratný bod - na rybu. Lze jím jistit i druholezce shora, ale přitom jsou již určité nevýhody. Dále se dá na Grigri2 spouštět po jednoduchém laně a jeho samosvorná schopnost se dá využít i ke šplhání po laně. Nutno ale podotknout, že nemá certifikaci pro výškové práce. Při lezení vícedélkových cest v horách se projeví i některé jeho nevýhody.

Zachycení pádu

Výrobce nazývá Grigri2 brzdou s asistovanou brzdicí silou a v návodu se velmi pečlivě vyhýbá jakémukoliv tvrzení o automatickém brždění. Podle zkušenosti z našeho testu brzdí Grigri2 pád samo, je-li v něm správně založené lano, jeho vačka funkční, nezadělaná a nezablokovaná, aniž by jistič měl možnost to nějak ovlivnit. Pád lze změkčit jedině tím, že jistič vyskočí a zapůsobí jako měkká protiváha. Požadavek v návodu, že je nutné stále držet v ruce brzdicí pramen lana, bych po zkušenostech z více než měsíčního testování chápal spíš jako pojistku, kdyby něco selhalo, a právnické alibi, než jako technologickou nutnost.

Grigri 2 brzdí bez ohledu na směr zatížení, nevyžaduje žádnou velkou pozornost jističe, při pádu vám nespálí ruce. Po pádu nebo odsednutí pod zátěží samočinně drží. Shrneme-li si tyto vlastnosti, nabude člověk dojmu, že to je jistidlo i pro roštěnky a housenky.

Pozor na chyby

Je tu však několik velkých ALE. Na rozdíl od všech kyblíků a podobných cajků, brzdí Grigri a stejně tak Grigri2 jen jedním směrem. Založíte-li do něj lano obráceně a nevšimnete-li si toho včas, je to poukázka na krchov. I když jsou na jistidle dokonce dvojitě vyražené obrázky, kterým směrem má být pramen lana k jištěnému lezci, podařilo se mi během několikatýdenního testování několikrát založit lano obráceně, takže to je i přes výrazné obrázky klidně možné. Vždycky jsem na to přišel včas a chybu napravil, než prvolezec dosáhl první jištění. Ukazuje to ale, že je nezbytené si nacvičit a zatlouct do hlavy rituál, který by měl při nasazování lana do Grigri vždycky a automaticky proběhnout:
Čím více je při lezení spěchu, stresu, nebo zábavy s okolím, tím více je třeba tyto kontroly pečlivě udělat.
Pak už můžete lezce vypustit do cesty bez obav.
A ještě jedna věc: Při jištění s Grigri i Grigri2 si musíte uvědomit, že pokud drží, nepustí. Proto musí jistič stát ve spádnici lana a pokud by hrozilo v případě pádu stržení stranou, nebo vytažení do převisu nebo borháku, či otlučení o skály, je třeba aby byl přivázán, měl sebejištění.

Podávání a dobírání

Princip fungování Grigri spočívá v tom, že při zatížení - přesně řečeno rychlejším tahání lana ven než podávání dovnitř - vyklopí lano excentrickou vačku, která jej přitlačí na kovovou plochu a tím ho skřípne a zablokuje. To nastane při každém prudším pohybu lana směrem k jištěnému lezci a rychlost pohybu, při které skřípnutí nastane, je dána silou pružiny, která vačku drží v základní poloze. Proto pomalý pohyb při podávání lana prvolezci zakousnutí nezpůsobí, rychlejší pohyb ano. Tato funkce zajistí v podstatě automatické zadržení pádu, je ale takém zdrojem problémů při podávání lana. Aby nedošlo k nechtěnému zablokování, je třeba aby měla pravá ruka, která lano podává dovnitř, mírný předstih před levou, která lano vytahuje. Jinak se lano může zaseknout, zvláště je-li tlustší, nebo zkroucené, a prvolezec chce rychle cvaknout.

Rychlé podávání

Je-li třeba rychle povolit lano, je třeba pravou rukou podržet palcem vačku v základní nevychýlené poloze, přitom stále držíme v prstech brzdicí pramen lana. Ukazováček je opřený o lem Grigri2 a levou rukou taháte lano ven. Chybou by bylo brzdicí lano pravou rukou úplně pustit, stejně tak chytit celé Grigri2 včetně vačky a brzdicího lana do dlaně. Důvodem je, že při pádu prvolezce jistič reflexivně sevře to, co má právě v ruce. Drží-li v ruce celé Grigri2, má lano jen v dlani a při sevření drží z vačku v nebrzdící poloze, zatímco brzdicí lano je v dlani a není dostatečně drženo, čímž pak nemusí dojít k zachycení pádu. Je-li palec pravé ruky položen na vačku, ukazováček opřený o ohnutý lem těla Grigri 2 a brzdicí lano přitom prochází prsty pravé ruky, při reflexivním sevření ruky sevřeme i brzdicí lano. Tím se vyklopí vačka, která překoná tlak palce, který ji drží v neblokující poloze a pád zachytí. Každopádně je třeba tento způsob držení hned po dostatečném povolení lana co nejdříve změnit na způsob standardní. Rychlou metodu povolování lana je třeba nacvičit a zautomatizovat, protože to není úplně přirozený pohyb a v rychlosti se nejsnadněji necvičené ruce dostanou k chybnému držení.

Grigri 2, rychlé povolování
Grigri 2, rychlé povolování, foto: Michal Sylla
Správné držení - ukazováček pravé ruky se opírá o lem Grigri 2, palec drží vačku, zbylé prsty drží lano. V případě pádu prvolezce a reflexivního sevření podrží pravá ruka lano, tím se zvedne vačka. Palec poté z vačky spadne a pád se zachytí.


Grigri 2, rychlé povolování
Grigri 2, rychlé povolování, foto: Michal Sylla
Správné držení - ukazováček pravé ruky se opírá o lem Grigri 2, palec drží vačku, zbylé prsty drží lano. V případě pádu prvolezce a reflexivního sevření podrží pravá ruka lano, tím se zvedne vačka. Palec poté z vačky spadne a pád se zachytí.


Spouštění a slaňování

Ke spouštění prvolezce na konci cesty slouží plastová páčka, která je během jištění pomocí pružiny sklopená aby nepřekážela, nemohla se za něco zachytit a nebylo možné za ni náhodně zatáhnout při jištění. Když je Grigri2 zakouslé, můžeme páčkou povolit sevření lana a docílit tak spouštění regulovanou rychlostí. Stejnou technikou můžeme slaňovat na jednoduchém laně, nebo v případě nouze spouštět sám sebe přes vratný bod.

Dobírání druholezce

Dobírání druholezce přes horní vratný bod - na rybu, je zcela bezproblémové. Pokud se pověsí, Grigri drží, potřebujeme-li jej spustit, uděláme to páčkou.
Při dobírání druholezce shora, na stanovišti nad vylezenou délkou, tedy klasicky a ne na rybu, je třeba lano v Grigri2 stále držet. Jakmile lano pustíte, pomalu klouže svou vahou samovolně dolů a dělá druholezci průvěs. Nelze tedy lano ani na chvíli pustit a věnovat se třeba fotografování, jak je to možné u kyblíků typu Reverza 3 nebo ATC Guide. U Grigri je i vyšší nebezpečí ztráty při nasazovani lana v exponovaném terénu, protože si jej nelze tak snadno jako kyblík zajistit při manipulaci. Proto je dobré při takovémto typu lezení aby měl Grigri druholezec a prvolezec kyblík.

Zvláštní aplikace

Grigri lze použít jako samosvornou "kladku" . S oblibou se používá při stavění cest na překližce, ve spojení s Tiblokem nebo prusíkem či jiným šplhadlem se dá využít ke šplhání po laně. To vše jsou neoficiální aplikace nepodporované výrobcem. Na výškové práce nemá Grigri certifikaci.

Tip pro vkládání lana

Při vkládání lana Grigri 2 v exponovaném terénu hrozí nebezpečí ztráty vzhledem k nutnosti jej celé rozdělat. Postupem ukázaným ve videu jej však máme skoro stále na karabině a nebezpečí se značně sníží.

Jak to fungovalo?

Testovali jsme Grigri2 s lany různých tlouštěk a stáří. Nejhůře se nám s ním pracovalo na starém stěnovém laně, které mělo na opletu chuchvalce. Na takovéto lano si raději vezměte osmu. Celkem dobře se podávalo s několik let starým lanem Beal 10,5 mm. Stejně tlusté nové lano Sterling nám v Grigri chodilo při jištění dobře, ale nebyli jsme schopní na něm spouštět prvolezce rovnoměrně bez přískoků. Nový, kroutící se Edelweiss 10,3 mm také nebyl úplně dobrý.

Resumé:

Grigri 2 je výborné skoroautomatické jistidlo, které vám vykoná skvělé služby při jištění na jednoduchém laně zejména při těžkém sportovním lezení, pokud si nacvičíte práci s ním, pokud při jeho používání neuděláte chybu a udržujete jej v dobrém stavu. Pokud do něj založíte lano opačným směrem, mohou být následky fatální. Také je třeba dobře nacvičit metodu rychlého povolování a nikdy nesevřít do dlaně celé Grigri.

+

-

Návody, videa, odkazy

Oficiální video od Petzlů s Chrisem Sharmou, Dailou Ojedou a Dani Andradou:


Techniky jištění s Grigri:


Šplhání po laně s jedním jumarem a Grigri:


Poděkování

Děkujeme firmě Vertical sport za poskytnutí Grigri2 k testu a za cenné připomínky.