Rozbíhá se sezóna, rozbíjejí se hlavy

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 22. 04. 2011

Opravdu je helma jen pro začátečníky?

Nastalo jaro a pěkné počasí vylákalo do skal lezce všech úrovní zkušenosti i výkonnosti. Zároveň s tím také nastaly pády a nehody. Dvě, o kterých se chci zmínit, mají společného jmenovatele: úraz hlavy. Aktualizace: Další rozbitá hlava ve Skaláku.



Matterhorn - Direttissima
Matterhorn - Direttissima, foto: Michal Sylla
Ani zde nemá lezec helmu. Ani tak skvělý lezec, jako je Viktor si nemůže být jistý, že nemůže spadnout on, nebo něco na něj. Hořejšek Matterhornu je tvořen hlínou s kameny, kterých je tam nachystáno dost.


Obě nehody se staly při uplynulém víkendu. První, která dopadla o něco lépe se odehrála v populární oblasti Alkazar, kde shodou okolností probíhalo cvičení dobrovolných hasičských jednotek hl. města Prahy. O průběhu nehody napsal na Facebooku Jiří Feix:

"Pro zajímavost stojí zmínit událost která se stala po poledni dne 17.4. v levé části lomu, kdy při výstupu prvolezce došlo k uvolnění kamene, jeho následném pádu na jističe (ženu), přeseknutí lana 15 cm pod jistítkem a samozřejmě k pádu prvolezce který padl hlavou dolů a udeřil se o skalní hranu. Žena, která jistila, utrpěla středně těžké poranění kolene a byla při vědomí ošetřena soukromou záchrannou službou SOSAN, která zajišťovala cvičení hasičů. Dále se na záchraně visícího prvolezce podíleli záchranáři SDH-Kunratice a Hasiči Rescue. Muž byl vyproštěn a ošetřen na místě s doporučením aby se odebral do zdravotnického zařízení, žena odvezena do nemocnice sanitou. Upozornění pro všechny nedbalé: ani jeden z lezců neměl na sobě horolezeckou ochrannou přilbu!"

Tato nehoda dopadla pro zúčastněné velmi dobře. Pokud by uvolněný kámen ženu trefil do ruky, nebo hlavy, nebo přesekl lano nad jistidlem, asi by to neskončilo jen doporučením, aby se muž odebral do zdravotnického zařízení. Ani prvolezci, ani druholezci by helma nijak neublížila, prvolezec by mohl s helmou dopadnout lépe.



Vrtulník Záchranné služby 4
Vrtulník Záchranné služby 4, foto: Petr Jandík


Další nehoda se odehrála také v uplynulém víkendu v Tisé na Hřebenových stěnách. Zprávu uvedenou v médiích podrobněji komentuje diskuze na serveru lezec.cz. Lezc s přezdívkou Komíňák lezl těžkou cestu "Liftboy" klasifikace Xa, která má podle Musada dost nepříjemný dolez k prvnímu kruhu. Po pádu, při kterém "vyzipoval" všechny smyčky, byl vrtulníkem převezen s vážným poraněním hlavy do Masarykovy nemocnice, kde byl po operaci umístěn na ARO. Další zpráva hovoří o tom, že po operaci mluví a hýbe se, takže snad nehrozí nejvážnější následky. Že si však dlouho nezaleze je nasnadě.

Obě tyto nehody spojuje absence přilby, která by patrně hlavně v druhém případě mohla následky značně zmírnit. I ta netvrdší hlava je totiž podstatně měkčí, než ten nejměkčí kámen a má-li člověk ve své hlavě alespoň něco, měl by si ji chránit. Současné helmy jsou lehoučké, skoro ani na hlavě nejsou znát a nemohou při lezení nijak vadit. Jediné, čemu helma doopravdy vadí, je focení, protože lezci není tak dobře vidět do obličeje. Všechny ostatní důvody nenošení helem jsou spíše iracionální předsudky a následky módní vlny. Ani bych se nedivil, kdyby pojišťovny začaly snižovat plnění u úrazů hlavy, při kterých nebyla na té hlavě přilba.

Další nehoda, opět s úrazem hlavy, se odehrála na hruboslakské věži Anebo. Jak uvedl Liberecký deník, první z dvojice horolezců se zřítil z věže Anebo na předskalí ve výšce asi 12 metrů. Druhý lezec naváděl záchranáře a po celou dobu držel svého kolegu v laně, aby nepropadl do spárokomína přímo pod nohama zraněného. Zraněný muž opakovaně ztrácel vědomí a téměř nekomunikoval. Nakonec se hasičům podařilo zraněného horolezce spustit na zem a předat do péče záchranářů. Po prvotním ošetření hasiči muže odnesli na nosítkách ke 200 metrů vzdálené sanitce. Přestože měl horolezec helmu, způsobil si pádem otevřená poranění hlavy. Zlomeniny žádné neměl.