Polská princezna v Malajsii

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana šimková podle Davida Kazslikowskeho, Vydáno dne: 19. 05. 2011

Bukit Nanek Simukut, známý také jako Dragon's Horna nebo Twin Peaks, je výrazná žulová hora na ostrovu Tioman v Malajsii.

Její stěny patří mezi nejvyšší v jihovýchodní Asii a ční nad džunglí do výše téměř 700 metrů.



Twin Peaks
Twin Peaks, foto: David Kaszlikowski


Poláci Eliza Kubarska a David Kaszlikowski vylezli v dubnu novou cestu na Jižní věž. Nazvali ji Polish Princess (7b+max, 270m) a mluví o ní jako o “tradiční linii s několika pěknými runouty”. Byl to jejich druhý počin na Dračích rozích.

 

Je to první připravená (rozuměj vyčištěná s pár nýty) a zároveň nejrychlejší cesta na vrchol Jižní věže, na kterém stanula zatím jen hrstka horolezců.

 

Svou první výpravu zde úspěšně podnikli již vloni. Zaujala je dobrá kvalita skály a celkový lezecký potenciál tohoto místa. David říká, že “Dragon's Horns by se mohl stát globální vícedélkovou atrakcí budoucnosti.” Nachází se tak blízko korálových útesů, že dává člověku šanci lézt a potápět se ve stejný den.




Foto: David Kaszlikowski


 

Přístup, přestože není dlouhý, je náročný a vyčerpávající. Lezci si totiž musí cestu prosekat džunglí. Ze začátku využili Poláci cestu, kterou už zde před nekolika lety prosekal jejich přítel, ale ke konečnému dosažení svého projektu si museli značný kus proklestit sami. Tři hodiny sekání jim zajistily patnáctiminutové přiblížení k cíli.




Foto: David Kaszlikowski


 

Jižní věž nabízí obrovské možnosti vytváření nových cest. Nejdelší měří až 500 metrů a vyznačují se obtížným začátkem na kompaktní skále. Pár nejlepších bude podle polské výpravy jistě potřebovat alespoň částečně vynýtovat. Původně do Malajsie s tímto úmyslem přijeli i oni. Bohužel museli od svého úmyslu ustoupit. Elektrická vrtačka ani přes půlhodinové úsilí nebyla schopna vyvrtat díru pro čtyřcentimetrový nýt. Po zničení několika bitů přešli na ruční vrták, který fungoval o trochu lépe. David ve své zprávě označil skálu na Tiomau “za jednu z nejtvrdších na naší planetě.”



David ve své cestě Polish Princess (7b+max, 270m)
David ve své cestě Polish Princess (7b+max, 270m) , foto: David Kaszlikowski


 

Největší dobrodruství však zažili při slaňování. Noc přečkali na vrcholu a když se ráno vydali na zpáteční cestu do svého tábora v džungli, začínalo pršet. “Vrchol a jeho stěny jsou velmi často ponořeny do bouřkouvých mraků,” komentoval to David, takže je tento stav nijak nepřekvapoval a ze začátku si ho vůbec nevšímali. Bylo tam tak vedro, že by prý mohli lézt nazí. V jedné chvíli se ale vše změnilo. Když byli při slanění asi 70 metrů nad zemí, přepadla je největší průtrž mračen jakou kdy zažili. Studená voda proměnila stěnu v jeden obrovský vodopád a David s Elizou začali mít problémy s dýcháním. David píše: ”Přežili jsme jen díky tropiku, které jsme na poslední chvíli vytáhli z batohu. Přetáhli jsme si ho přes helmy a podchlazení přečkali bouři.” Sestup dokončili v noci. Svůj tábor dole v džungli naši úplně zničený vodu.



Eliza Kubarska v cestě Polish Princess
Eliza Kubarska v cestě Polish Princess, foto: David Kaszlikowski


 

David Kaszlikowski a jeho přítelkyně Eliza Kubarska patří mezi nejaktivnější polské prvovýstupce. Poslední desetiletí se jim každý rok podařilo někde na naší planetě volně vylézt novou vícedélkovou cestu.

 

Videa z výpravy k shlédnutí zde. Podrobnější info na Davidově stánce a Davidově blogu.