Americký horský vůdce Michael Horst vystoupil na Lhotse a Everest za méně než 21 hodin.
Podařilo se mu zdolat dosud nepřekonanou výzvu. Při přechodu použil kyslík.
Nebyl to první pokus v historii. Tato trasa už zlákala, a to hned k dvěma výpravám, Simona Mora. Poprvé ve společnosti Anatolie Bukrejeva a podruhé s Denisem Urubkem, ale ani jednou neuspěl.
Na začátku letošní sezóny oznámil Pemba Sherpa svůj záměr stát se prvním horolezcem, který dosáhne obou významných osmitisícových vrcholů v jednom dni. Nicméně prvním, komu se to opravdu podařilo, je Michael Horst.
Vteřiny svého dobrodružství začal odpočítávat na vrcholu Everestu v sobotu v půl desáté ráno spolu s Rob Hartem. Během pátečního dopoledne oba vystoupali z třetího tábora do čtvrtého, aby odtud v půl dvanácté v noci mohli zaútočit na nejvyšší vrchol světa.
Ve stejnou dobu šerpové z jejich expedice, Tshering Dorjee a Passang Tsheri, natahovali fixní lana ve horní části Lhotse. Z druhého tábora vyšli v půl druhé ráno. Za několik hodin pochodu v hlubokém sněhu a silném větru zafixovali více než 300 metrů lana. Jak stoupali, podmínky se zlepšovaly a proto se rozhodli vystoupit až na vrchol. Toho dosáhli v 16.45. Po té sestoupili zpět až do C2.
Horst a Hart sestoupili z Mount Everestu zpět ke svým stanům do Jižního sedla, kde měli pro lepší regeneraci k dispozici kyslíkové bomby. Rob Hart se rozhodl zbytek noci odpočívat, Michael Horst o půlnoci znovu vyrazil, tentokrát směr Lhotse. Z místa kde se nacházel, se od cesty na Everest odděluje normálka na Lhotse. S využitím předchozích příprav od svých šerpů a jejich stopy, se Horst ocitl na druhém osmitisícovém vrcholu 5:50 ráno.
Horst je horolezec s dlouholetou zkušeností z vysokých hor. Svou kariéru horského vůdce začal na hoře Mount Rainier (4 392m), kam vystoupil více než stokrát. Následovaly další výstupy na další americké vrcholy, na hory Mexika, Ekvádoru a Bolívie. Na Mount Everestu stanul celkem třikrát, na další osmitisícovce Cho Oyu dvakrát.