VÝROČÍ: 3. 6. 1950
První dosaženou osmitisícovou horou byla Annapurna I. (8 091). Na vrcholu stanuli členové francouzské expedice Maurice Herzog (vedoucí expedice) a Louis Lachenal. Pozoruhodné bylo, že expedice francouzského Alpského klubu měla mnohem skromnější cíle, kterými bylo zmapovat přístupové cesty k Dhaulagirí a Annapurně, případně vystoupit na nižší hory v oblasti. Nakonec se však Hezrogova výprava změnila v obrovský triumf francouzského horolezectví.
Výprava, kterou Francouzi zorganizovali, byla vůbec první horolezeckou výpravou do centrálního Nepálu, neboť do té doby Nepál aktivity cizinců neumožňoval. Výstup na osmitisícovou horu byl proto více než nečekaný výsledek výpravy. Zkrátka osmitisícovka na první pokus. Takové OS ve výškovém horolezectví.
Expedice operovala z údolí Khal Ghandaki, a dokázala zmapovat přístupy k Dhaulagiri, a zhodnotit možnosti výstupu na tuto horu, vystoupit na několik vrcholů a sedel v oblasti Annapurny a Dhaulagiri, a nakonec najít nejlogičtější a tedy i dodnes nejčastěji používanou výstupovou trasu na Annapurnu, kterou prostoupili těsně před příchodem monzumu. Při sestupu však členové vrcholového družstva utrpěli vážné omrzliny.
Výstup na Annapurnu si na své zopakování počkal dalších dvacet let, kdy stejnou výstupovou cestou stanuli na vrcholu členové britské vojenské expedice, ve stejném roce (tedy 1970) pak k hoře dorazila ještě druhá britská expedice s výrazně náročnějšími cíli. Pod vedením Chrise Boningtona byla na Annapurně zlezena první z velkých himálajských stěn – pilířem v jižní stěně zde Britskou cestou prostoupili celou mimořádně obtížnou stěnu, a dosáhli vrcholu hory Don Whillans a Dougal Haston. Dodnes však patří Annapurna k osmitisícovkám s nejmenším počtem úspěšných výstupů na vrchol.
-tof-
Repro: www.horolezeckaabeceda.cz
Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.