Rusové na Žraločím zubu

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com, Vydáno dne: 18. 06. 2011

Rusové Alexander Ručkin a Michail Michailov jako první vylezli hlavní věž Shark´s Tooth, která se nachází na východním pobřeží Grónska.

Novou cestu nazvali San Petersburg (1.200 m, 6c, A2). Dobrodružství se skvělým lezením ve velmi obtížném terénu.

Shark´s Tooth se již dříve stala cílem jiných výprav. Jenže ty nebyly schopné ani dorazit k vlastní stěně. Alexander a Michael si toho byli dobře vědomí. Proto zamířili ke grónským břehům o několik týdnů dřív než předchozí expedice. Jejich cíl se nachází v komplikovaném systému fjordů, které při oblevě činí oblast nebezpečnou a téměř nedostupnou.



Shark´s Tooth
Shark´s Tooth, foto: Nelson Chenkin


Do základního tábora je dovedli místní vůdci. Od stěny je dělilo 12 kilometrů. Domorodci se odmítli sněžnými skútry víc přiblížit. Obávali se, že by se mohli propadnout do trhlin. Dny před samotným lezením byly poznamenány silným sněžením, hlubokým sněhem, trhlinami, táním a strachem z útoku ledních medvědů. 15 dní nosili oba dobrodruzi na lyžích materiál do předsunutého tábora. 15 dní prošlapávali znovu a znovu stopu, kterou každý den znovu a znovu zasypávalo husté sněžení. Když tato perná etapa skončila, nemuseli naštěstí na dobré počasí dlouho čekat.

Výstup jim zabral celkem čtyři dni, během nichž dvakrát bivakovali ve stěně. Vyrazili 2. května odpoledne ve chvíli, kdy na stěnu padl stín a snížilo se tak riziko padajících kamenů. Ze svého tábora ve výšce 640 metrů vystoupali kuloárem dalších 300 výškových metrů až k hřebenu severovýchodní věže, kde postavili stan.

Odtud se terén změnil v čistou skálu. Druhého dne lezli téměř vše volně. Skála byla výborné kvality se sklonem 80 stupňů, který se začal postupně zvyšovat. Došlo i na runout 15 metrů. Druhou noc strávili na zasněžené polici.

Třetí den začal čištěním terénu, aby se dostali k chytům, které úplně zmizely pod sněhem. Až na konci dne narazili na plotnu a po mírném odklonu doleva i na spáry.

 

5. května přelezli posledních pět délek a vystoupili na vrchol vysoký 1555 metrů. Jméno cesty vybrali na počest svého společného místa narození. Cesta je dlouhá 1200 metrů a nejobtížnější místo je 6c a A2.



Shark´s Tooth
Shark´s Tooth, foto: Nelson Chenkin


Ani pro jednoho z nich to nebyl první velký výstup. Oba byli nominováni na Piolet d´Or 2010 za prvovýstup cesty Carte Blanche Gongga v Číně z roku 2009, za nějž už získali ruský Piolet d´Or. Jejich neslavnější počin však zřejmě byla účast na výpravě pod vedením Alexandra Odincova (kromě nich se zúčastnilo dalších 8 horolezců). Vylezli novou přímou cestu v severní stěně Jannu v Himálajích v březnu a květnu roku 2004. Tento počin jim vynesl Zlatý cepín za rok 2005.