Lano Sterling Evolution Kosmos VR 10 dry core

Autor: Jan Polák <japola (zavináč) atlas.cz>, Zdroj: Jan Polák, Vydáno dne: 25. 07. 2011

Zkušenosti po půl roce používání

„Kosmos VR 10.2 je dobrým kompromisem mezi lany 9.8 a 10.5mm. Stejně jako Velocity má Kosmos velmi hladký oplet, který dobře probíhá jištěním i jistící pomůckou. Tato vlastnost také snižuje tření, což je výhoda na dlouhých cestách. Kosmos má vysoký počet pádů při zachování relativně nízké hmotnosti. Jako každé lano Sterling Rope, je i Kosmos VR v základní verzi s impregnovaným jádrem - lano je odolnější proti vodě a nečistotám.“ říká obchodní zástupce lan Sterling Rope v oficiálním popisu. Jaké máme s tímto lanem zkušenosti my se dočtete v následujícím článku…

První dojmy

Na první pohled lano působí hutným a plným dojmem a hustý, hladký oplet má vzhled „hadí kůže“. Tu připomíná i hmatový vjem, když vezmeme pramen lana poprvé do ruky. Překvapením je i subjektivně vnímaná, poměrně výrazná hmotnost pramene lana. Ta je ale spíš výsledkem velké kompaktnosti, než skutečně velké hmotnosti. Vždyť celé šedesátimetrové lano váží díky hmotnosti 67 g/m pouhé 4 kg, což v podstatě odpovídá standardu v tomto průměru a délce (Beal 64g/m; Tendon 66g/m; Mammut 69g/m). Jsme zvědavi, zda a jak bude lano klouzat přes skálu a jistidla a zda i tady si vezme příklad z plazů.
Rozbalení se neobejde bez standardního zašmodrchání, ale po několika přebaleních se všechno srovnává do normálu. Pro první rozbalení lze tedy jen doporučit odmotání lana z panenky systémem našich babiček, když rozmotávaly přadena vlny na pletení svetrů. Škoda jen, že u lana není někde malý obrázek, jak to udělat, zejména s ohledem na uváděnou cílovou skupinu – ideální jako první a univerzální lano. Vždyť zejména u prvního lana, které si člověk pořídí, většinou netuší, jak to udělat.



Sterling 2
Sterling 2, foto: Jan Polák


Hurá do stěn!

Při prvním lezení se trochu obáváme, zda lano nebude od začátku příliš tuhé a jak bude procházet přes jisticí pomůcky. Tyto obavy v nás vyvolává opravdu velká hutnost lana. Jsme ale příjemně překvapeni, jak dobře se s ním hned od začátku pracuje. Osmičkový uzel se krásně dotahuje i při mírném zatažení a ani navázání pomocí alternativ dračího uzle nepůsobí dojmem, že by měl uzel tendenci se rozvazovat. Rovněž používání našich jistítek – ATC Guide a kyblík od Mammuta – je naprosto bezproblémové. V některých situacích používáme jištění pomocí polovičního lodního uzle a ani tady není žádný problém. Lano krásně a hladce běží jistidlem bez jakékoliv tendence k hrnutí či jinému posouvání opletu nebo „kousání se“ v pomůcce.
Díky své tuhosti volně a hladce klouže i přes struktury skály a za celou dobu používání jsme nezaznamenali, že by lano mělo tendence se někde zadírat. Naopak tato vlastnost skutečně „snižuje tření, což je výhoda na dlouhých cestách“, zcela v souladu s tvrzením distributora.



Sterling 3
Sterling 3, foto: Jan Polák


Ostatní manipulace

Vzhledem k průměru lana se může stát, že v některých slaňovacích pomůckách (malé kyblíky atd.) nedochází k tak hladkému a rychlému prokluzování, jak jste byli dříve zvyklí. Projeví se to o to více u lehčích osob, než u atletických hromotluků, ale je to jen otázka zvyku, respektive vyladění nové kombinace slaňovátka a lana.
Z hlediska uživatele by jistě lanu zvýšilo uživatelský komfort označení poloviny lana, jehož absence bývá výrobci zdůvodňována zamezením nadměrného namáhání lana v jednom místě. Nezbývá, než se s tímto handicapem smířit stejně jako u lan mnoha jiných renomovaných značek.
Lano s námi prodělalo i kurz záchranných technik, při kterém ho skutečně nikdo nešetřil a pro různé blokace byl využíván kromě průsíků i Tibloc, který rozhodně nepatří mezi pomůcky, které by byly vůči opletu šetrné. I tak vykazuje oplet skutečně jen nepatrné opotřebení a při nácviku lanových technik se s ním opět velmi dobře pracovalo. Jak při používání prusíků, tak i při vázání a rozvazování nutných uzlů a ostatní manipulaci.
Jedinou výjimkou bylo opravdu velmi nepříjemné a důkladné zašmodrchávání po použití lana, které bylo zabaleno do krátkých smyček, po následném zatížení (např. po použití lana jako improvizovaného závěsu pro transport zraněného na zádech). V ostatních případech, kdy je lano smotáno dostatečně volně a má dostatek prostoru k „vyvěšení“, k takovému problému nedochází.



Sterling 5
Sterling 5, foto: Jan Polák


Poručíme větru dešti

Lano, i díky své specifikaci ze strany výrobce není předurčeno k nějakému extrémnímu namáhání vlivem nepřízně počasí. Tomu odpovídá i to, že oplet, na rozdíl od jádra, není ošetřen impregnací. V praxi to znamená, že pokud na skalách zmoknete, nebo taháte lano při prvních jarních výstupech zbytky sněhu, dříve či později se namočí a adekvátně tomu i ztěžkne. Ani tak se z něj ale nestane „kus hadru nacucaný vodou“ a na manipulaci a další používání to nemá žádný zásadní vliv. Přesto ale tohle lano nebude asi „tím pravým ořechovým“ do nějakých extrémních klimatických podmínek.

Bacha jdu!

Při lezení na testovaném laně jsme na vlastní kůži vyzkoušeli i několik pracovních pádů. Subjektivní pocity s tvrdostí zachycení pádu nebyly nijak negativní a lezci neměli žádný nepříjemný pocit z tlumení pádů. Na laně nejsou patrné žádné defekty způsobené namáháním při pádu, ať již posun opletu, případně poškození nebo vizuální změny v kvalitě a vzhledu opletu.



Sterling 4
Sterling 4, foto: Jan Polák
I takový detail, jako zakončení lana je velmi precizně proveden.


Verdikt

Lano Lano Kosmos VR 10 dry core svými vlastnostmi za dobu používání příjemně předčilo naše očekávání. Jeho hutnost a kompaktnost již od pohledu přesvědčuje o odolnosti proti opotřebení a dává tak naději, že i po delší době používání se vlastnosti příliš nezmění. Vzhledem k jeho velmi vysoké odolnosti proti opotřebení se jistě dá toto lano doporučit pro lezení na písku, kde je materiál právě na oděr výrazně namáhán.
I ostatní manipulace s tímto lanem je velmi příjemná, snad s výjimkou některých, spíše nestandardních situací, kdy lano začne smyčkovat a zamotává se. Pravdou je, že situace a použití, při nichž docházelo k nadměrnému „zašmodrchání“ jsou spíše situace výjimečné a v běžném lezeckém provozu se téměř nevyskytují a není třeba kvůli tomu lano zatracovat.
Po zhruba polovině roku používání lze asi jen stěží odhadnout, jak bude lano vypadat po delší době, ale s ohledem na současný stav testovaného vzorku můžeme toto lano jen doporučit a souhlasit s výrokem distributora: „Ideální jako první a univerzální lano.“ Ke kladným vlastnostem tohoto lana je v neposlední řadě možno přiřadit i příznivou cenu (stav červen 2011).
Snad jediným záporem je fakt, že lano se nedělá v jiných délkách než 60 m, což může být v některých případech málo a nebo naopak příliš mnoho (např. indoor lezení).

Z našeho pohledu se jedná o velice kvalitní lano, které můžeme bez obav doporučit.


HI doporučuje pozitiv
HI doporučuje pozitiv


Technické parametry

Průměr Pádů UIAA Rázová síla Váha
10,2 mm 8 8,8 kN 67 g/m
Statické
prodloužení
Dynamické
prodloužení
Typ Certifikát
UIAA/CE
7,6 % 31,1 % jednoduché ano





<!--RockJoy loga--> Sterling Rope
Sterling Rope


Za poskytnutí lana Kosmos VR 10 dry core pro test děkujeme firmě RockJoy . Testovaný výrobek naleznete v e-shopu na jejich stránkách .