MS ve sportovním lezení Arco 2011:Ondra vicemistrem světa

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 17. 07. 2011

Týden závodění

Letošní Mistrovství světa ve sportovním lezení se odehrává v italském Arcu. Téměř po celý týden budou probíhat soutěže v boulderingu, lezení na obtížnost, rychlolezení a duelu, což je vlastně rychlolezení na obtížnost. Aktuálně: Ondra vicemistrem světa v boulderingu

Neděle 17.7. Mistry světa v boulderingu jsou Dmitrij Šarafutdinov a Anna Stöhr

Vicemistry Adam Ondra a Sasha Diguilian

O svém výsledku Adam Ondra řekl: Bouldering jsem šel jen zkusit, trénoval jsem hlavně na obtížnost. Neměl jsem co ztratit, nebyl jsem nervózní. Rád bych vyhrál, na MS nebo ME jsem byl zatím vždycky druhý. Dmitrij Šarafutdinov byl dneska lepší a vitězství si zasloužil.

Semifinále boulderingu: Adam Ondra dal tři bouldery ze čtyř, výsledek 3t8 3b5, 4. místo a optimální startovací pozice do večeního finále. Všechny čtyři dal jedině vítěz Šarafutdinov. Martin Stráník se výsledkem 2t10 3b13 dostal na 7. místo a finále mu tím pádem o jedno místo uteklo, 6. Cédric Lachat měl o tři topové pokusy méně.

V ženské kategorii byla nejlepší Němka Juliane Wurm, Rakušance Anně Stöhr se povedlo postoupit do finále s odřenýma ušima na 6. místě.

Finále boulderingu Jak už to často bývá, poslední postupující má nejlepší finále. Platilo to i tentokrát. Vyhrála Rakušanka Anna Stöhr, která postoupila jako poslední a dala všecny bouldery. Druhé místo má americká jráska Sasha Diguilian, která dala jen dva (2t4 3b3), na vítězku semifinále Julianu Wurm zbylo třetí místo.

Mužské finále bylo strhujícím soubojem dvou geniálních boulderistů - Adama Ondry a Dmitrije Šarafutdinova. První boulder obsahoval mísu, do které většina skákala a hned z ní vyletěla. Lachat měl stěstí, že se při tom pádu stačil zachytit o vedlejší chyt. Ondra skočil a vyletěl také. Pak se zamyslel a překonal problém na druhý pokus geniálním zaháknutím špičky, jakýmsi polonetopýrem. Ne tak elegantně, ale zato na první pokus vyřešil jedničku Dmitrij Šarafutdinov. Dvojku dali oba na první pokus. Trojku dal na první pokus Adam, Dmitrij až na druhý, ale stále vedl Šarafutdinov o jeden pokus na bonusu. Třetí boulder dali zase oba na první pokus. Čtvrtý boulder byl rozhodující. Lachat ani Tauporn si neškrtli. Adam z toho třikrát vyletěl. Dokonce si zkusil dát tekuté magnézium ještě s klasickým. Napočtvrté ustál skok do pidichytu a geniální patou ustál přechod doprava a topoval. Rustam Gelmanov sice nemohl Adama ohrozit, ale to, co Adam skákal, dal staticky. Napoprvé vypadl, ale čtvrtý boulder dal na třetí pokus. Poslední přišel Dmitrij Šarafutdinov. Tam, kde ostatní padali a hledali, dal boulder na flash první pokusem a bylo jasno. Mistrem světa je Šarafutdinov před Ondrou a Gelmanovem aneb Slované vítězí.

Sobota 16.7.

Bouldering ženy: probíhá kvalifikace, Petra Růžičková 2t2 3b7, 33. místo, Karolína Nevělíková 2t6 3b8 47. místo. Výsledky zde. Podívejte se na video těch nejlepších a nakonec kuriozita: Iránská boulderistka podle islámských předpisů v šátku.

Slavnostní zahájení na lezeckém stadionu Arco by se mělo dít za účasti 5000 lidí. Autory show jsou Carlo Casillo & Bruno a bude kombinovat tři přírodní elementy k dosažení perfektního lezeckého zážitku: oheň vzduch a vodu. Ve velkém finále se objeví legendy sportovního lezení Lynn Hill a François Legrand, kteří polezou aby zapálili plamen Mistrovství světa. Hlavními složkami show s názvem "Born to Rock"  budou hudba, světla, tanec a akrobacie.

Pátek 15.7.

Video z kvalifikace boulderingu 8 minut MPEG4, 85 MB autor broadcaster.it, licence CC - uveďte autora.

Bouldering kvalifikace muži: Pěkný výkon Adama Ondry - 2. místo ve skupině, celkově 3. Dal 4 bouldery z pěti. Martin Stráník také velmi pěkný výkon - 6. místo ve skupině a 11. celkově posunuje oba do semifinále. Ondřej Nevělík 43. místo. Zajímavostí je start čínského rychlolezce Čuisina Čonga (Quixin Zhong), držitele rychlostního rekordu na standardní stěně, který skončil za Ondřejem Nevělíkem na 53. místě. Zřejmě míří do kombinace jako Adam Ondra, ale z té rychlejší strany. Jan Jeliga získal 85 místo, a zkušenosti. Celkem startovalo 134 závodníků.

Začala kvalifikace boulderingu mužů. Martin Stráník v kvalifikační skupině A startuje 16., ve skupině B 9. Adam Ondra, 21. Ondřej Nevělík a 85. Jan Jeliga. Průběžné výsledky zde.

České barvy budou hájit v lezení na obtížnost Tereza SvobodováLucie HrozováAdam OndraPetr Čermák, Martin Klemsa, Stanislav Pekárek a Tomáš Binter, v boulderingu Karolína Nevělíková, Petra Růžičková, Adam Ondra, Martin Stráník, Ondřej Nevělík, Jan Jeliga, rychlostiLibor Hroza a Martin Micka, trochu kuriozitou bude start Adama Ondry kvůli kombinaci.

U Adama Ondry a Libora Hrozy se očekávají mety nejvyšší.

Adam Ondra letos závodil na domácí scéně, vyhrál s velkou převahou SmíchOFF a MČR, vloni vyhrál celý světový pohár v boulderu a v obtížnosti byl třetí, 2. místo v obtížnosti a v boulderingu z ME 2010. V SP Chamonix vypadl v semifinále a skončil 17.  ale dá se doufat, že to bylo ojedinělé selhání. Jak ovšem sám připustil v rozhovoru, stěna v Arcu mu nesedí, proto možná sází pro jistotu i na kombinaci. Tam mu bude zdatným soupeřem Ital Stefano Ghisolfi, který sice nesahá po medailích v obtížnosti, ale zato měl v Chamonix velmi slušné časy v rychlosti. Kombinaci se věnuje i Kanaďan Sean McColl, který je špičkový v bolderingu i obtížnosti.

Libor Hroza má letos ze světových pohárů jedno stříbro a jeden bronz, momentálně je na druhém místě Světového poháru o pouhých 10 bodů za vedoucím Sinicynem. 3. místo z rychlosti má  z loňského ME. Jeho tréninkové výkony dávají možnost celkového vítezství, bude záležet na momentální psychice a troše štěstí. Rychlostní špička je velmi vyrovnaná a o výsledcích rozhodují setiny sekundy.

Matin Stráník je vicemistr světa z Avlles 2007, Letos se už dostal do finále ve Vídni, kdy byl sedmý. Měl by opět bojovat o finále v bouderingu.

Dosud nejlepším výsledkem Terezy Svobodové je mezi juniory 3. místo  vloni v Tarnovu, mezi dospělými dosáhla 37. místa v obtížnosti v Chamonix. Protože je dosud v mládežnickém věku, má určitě smysl aby sbírala zkušenosti a je nadějí do budoucna. Postup do semifinále by byl velkým úspěchem

Lucie Hrozová byla po historickém úspěchu v drytoolingu, kdy získala stříbro ve Světovém poháru a má skalp nejtěžší drytoolingové cesty na světě jako druhá žena, ukázala slušnou formu i na domácích soutěžích v obtížnosti, kdy vyhrála několik závodů Českého poháru a na MČR prohrála jen velmi těsně s Terezou Svobodovou. I u ní by byl postup dosemifinále velkým úspěchem. Její výhodou je, že je z drytoolingu zvyklá na prostředí světových závodů. Jejími nejlepšími výsledky jsou 8. místo na Rock master 2009 v rychlosti a 8. místo na SP v Chamonix. V obtížnosti má 24. místo z SP v Brně 2009,  4. místo v rychlosti na ME 2008 v Paříži, v obtížnosti její nejlepší výsledek 18. místo z SP v Brně 2004.

Ondřej Nevělík má 21. místo z SP v boulderingu ve Vídni, Karolína Nevělíková semifinále a 19. místo v Log Dragomeru, Petra Růžičková 24. místo z Barcelony

Program:

Pátek 15 července
Climbing Stadium

12,00 bouldering kvalifikace muži - 2 skupiny, startují Ondra, Stráník, Nevělík, Jeliga