matematika kolem lezení
Protože se čtenáři ptali, co vlastně znamenají čísla, uvedená jako výsledek u závodníků v kvalifikaci lezení na obtížnost, obrátil jsem se na muže nejpovolanějšího, mezinárodního rozhodčího IFSC Jindru Pražáka.
Jindra vysvětlil, že u kvalifikace je problém jak srovnat výsledky dvou kvalifikačních cest, které nemusejí mít stejný počet chytů a chyty tam nemusejí mít stejnou hodnotu a ani dosažení stejně očíslovaného chytu v jiné cestě nemusí být stejně obtížné.
Proto se k určení pořadí na jednotlivých kvalifikačních cestách použije obvyklý systém vycházející z čísla dosaženého chytu a plusem-mínusem rozlišený způsob držení. Mínus je tečovaný a nedržený chyt, plus je držený chyt, ze kterého se již zahájil pohyb k dalšímu chytu, který ale nebyl dosažen.
Nyní je třeba spojit pořadí obou cest a to se dělá geometrickým průměrem, který trochu preferuje lepší výsledek a výpadek má menší váhu.
Co o tom říkají pravdila pro kvalifikační cesty:
Kvalifikační cesty se lezou na flash. Videozáznam všech cest lezených na flash musí být stále přehráván v zahřívací oblasti, každá cesta má jednu obrazovku. Není-li videozáznam možný, musí se před lezením prvního závodníka uskutečnit živá ukázka, někdo kdo zezávodí musí cestu přelézt. Pravidla určují i to, že mužskou cestu musí předvátět chlap, ženskou baba.
Kvalifikační kolo se odehraje na dvou různých cestách, které lezou všichni závodníci. Pořadí startujících na první cestě se určí náhodně, pořadí na druhé cestě je stejné, ale posunuté o 50%.
Příklad 1: Je-li v kategorii 20 závodníků, tak závodník, který lezl 11. v první cestě, poleze ve druhé jako 1., stejné to bude poleze-li 21 závodníků. Toto startovní pořadí se použije v případě, že se lezou obě cesty simultánně i pokud se lezou jedna po druhé. Každý závodník má minimální odpočitek 50 minut mezi pokusy na kvalifikačních cestách.
Výsledek kvalifikace se vypočte vzorcem :
√R1 x R2,
kde R1 je pořadí závodníka na první cestě a R2 je pořadí na druhé cestě. Nižší číslo znamená lepší výsledek. Pokud dosáhne více závodníků stejného výsledku, například topu, je pořadí v cestě aritmetickým průměrem obsazených míst. Pokud topují tři, je to (1+2+3)/3=2. Topují-li čtyři, je to (1+2+3+4)/4=2,5.
Příklady:
2. na první cestě, 8. na druhé cestě: √2 x 8 = √16 = 4
4. na první cestě, 1. na druho cestě: √4 x 1 = √4 = 2
4. na první cestě, 9. na druhé cestě: √4 x 9 = √36 = 6
V semifinále a finále se startuje v obráceném pořadí výsledků předchozího kola