Závody a srazy
I když už má ledolezecká sezóna za sebou pár drytoolových závodů, to hlavní je na programu v roce 2012. Podívejte se kdy a co se bude důležitého dít.
Hned první týden v lednu začínají ledové události festivaly ve švýcarském Kanderstegu a ve stejném termínu v Ouray v Kanadě. Na ně navazují závody Světového poháru, jehož kolotoč začne v Koreji a bude mít celkem 5 zastávek. Reprezentanti na závody jsou nominováni. Kromě Lucky Hrozové, bez které by se to díky loňskému celkovému druhému místu neobešlo, budou na některých závodech startovat Lukáš Pálka a Mirek Matějec, na evropský pohár mají jet junioři Martina Kratochvílová a Petr Hartmann. Rozpočet ČHS je hodně malý, a tak na letenku do Koreje dostane Lucie Hrozová příspěvek 10 000 Kč, do Kirova pojede jenom za své, na ME v Saas Fee dostanou nominovaní po 5000 Kč, na Champagne a Busteni 2000 Kč. Na vlastní žádost, to znamená také za svoje objede rychlostní závody vítěz z Víru Milan Dvořáček.
První závod Světového poháru v koreji se koná 14.- 15. ledna. Reprezentovat nás bude Lucie Hrozová, které zde v loňském roce získala bronzovou medaili
Druhý závod Světového poháru ve švýcarském Saas Fee se koná 20. - 21. ledna 2012 zároveň jako Mistrovství Evropy. Reprezentovat nás bude Lucie Hrozová, které zde v loňském roce získala stříbrnou medaili. Pravděpodobně se zde představí také Mirek Matějec a Lukáš Pálka, sbírat zkušenosti možná pojedou i junioři Kratochvílová a Hartmann. Závod se tradičně koná v kruhové garáži pod střechou, diváci mají dobrou možnost vidět vše zblízka. Sass Fee má tradičně drytoolové lezení po kamenných chytech, kombinované s použitím ledového sloupu uprostřed a zavěšených ledových prvků, které v případě mužského finále vyhánějí stavitelé cest pěkně vysoko. Ze závodů bývá obvykle internetový přenos.
Třetí závod Světového poháru ve Francii 3. a 4. února 2012 je novinkou. Dříve se tradičně závodilo v nedalekém Couchevelu na ledové věži. Poté se Světový pohár Francii několik let vyhýbal. Na věži v Champagny se konalo Mistrovství Francie v roce 2011, které bylo kupodivu i přes dlouhou tradici francouzského ledolezení vůbec první. Nyní jsou pro Světový pohár na věži namontovány hydraulicky ovládané segmenty, které umožňují budovat delší převisy. Drytoolingové sekce se dají stavět na vnitřních stranách ramen věže, ale I tak to vypadá, že závod v Champany bude mít víc ledu než drytoolingu. Je otázkou, zda se vůbec dají na cestách s převahou ledu vůbec vybudovat cesty, které dokážou současnou špičku vůbec dostatečně potrápit a zda to nebudou závody víc na rychlost s ohledem na závodní pravidla, kdy při stejné výšce a stejném výsledku v předchozím kole rozhoduje čas. Na pořádání se podílí vítěz Světového poháru v roce 2001 Daniel Du Lac, který s francouzskou skromností tvrdí, že to je nejkrásnější věž na světě. Konec konců, podívejte se na oficiální video:
Kromě Lucie Hrozové nás tu možná budou zastupovai další závodníci. Obsazení ale není dosud známo.
Čtvrtý závod Světového poháru se koná v rumunském Busteni hned týden po Champagny 10. a 11. února 2012. V Busteni je od loňského roku grandiózní věž, na které se dají stavět cesty na libovolně zavěšených deskách a prvcích na ocelových lanech, která nahradila dřívější věž složenou převážně ze šalovacích překližek. Rumunsko je v podstatě domácím prostřšedím pro Markuse Bendlera a další Rakušany, kteří po odchodu rakouských horských spolků z UIAA startují právě za Rumunský horolezecký svaz. Nejlepších výsledků v Busteni dosáhla Lucie Hrozová, která zde byla v roce 2011 na Mistrovství světa čtvrtá, v roce 2010 v obtížnosti devátá, ale vynahradila si to v rychlosti nečekaným 7. místem v Mistrovtsví Evropy. V roce 2009 zde byla bronzová, v roce 2008 při svém debutu devátá za Jitkou Mázlovou, která zde postoupila jako 8. do finále a Stanislav Kvak Hovanec jako 18. do semifinále.
Pátý a poslední závod Světového poháru, který je zároveň Mistrovstvím Evropy v rychlosti se koná v ruském Kirovu. Už sama cesta sem je legendární. Do Moskvy letadlem a pak 2000 km vlakem. Závodní cesty jsou postavené ze spodní strany konstrukce skokanského můstku a často využívají zavěšených ledových válců a ledových desek, které se nechávají zmrznout ve formách na zemi a pak vytahují na své místó v cestě. Raritou je, že zavěšené ledové válce nejsou s předvrtanými dírami. Protože tam dostatečně mrzne, dávají se tu každému závodníkovi čerstvé špalky. Také se tu používají vlastní chyty, díky kterým mají domácí výhodu, proptože na nich trénují zatímco ostatní je dostanou do ruky na prohlédnutí až chvíli před závodem.
Z našich závodníků tu startovala jen Lucie Hrozová, která tu byla v roce 2011 druhá a završila tak i celkové druhé místo v celém seriálu. V roce 2010 zde byla čtvrtá. Přetím od nás do Kirova nikdo nejezdil kvůli vzdálenosti a financím.
6. až 8. ledna se koná festival v Kanderstegu. První akcí je 6. ledna přednáška Ueliho Stecka s názvem Speed Himalaya, 7. ledna večer promítají Will Gadd a Tim Emmett slide show Spray On. V sobotu 7. ledna proběhne závod za účasti ledolezeckých hvězd současnosti, jako je Markus Bendler, ale i závodních hvězd nedávné minulosti - Kanaďana Willa Gadda, Brita Tima Emmetta, nebudou chybět ani Švýcaři Patrik Aufdenblatten a Simon Anthamatten. Publiku se ale představí i známé osoby, které se na závodní ledolezení nespecializují - občasný spolulezec Adama Ondry Pietro dal Pra, bratři Nico a Olivier Favresseovi, Kurt Astner ale i Dodo Kopold ze Slovenska. Startovat bude také Lucka Hrozová, ale zatím to organizátorům nesdělila, aby neutekly ostatní baby, mezi kterými má být vítězka několika závodů Světového poháru Petra Müller.
Ledolezecká akce Ice climbing parku v Coloradu v USA se koná 5. až 8. ledna a časově se překrývá s festivalem v Kanderstegu. Součástí festivalu je i závod na přírodním ledovém a drytoolovém terénu.
Sam Elias takes huge fall during Ouray ice climbing competition. from Rock & Ice on Vimeo.
Rychlostní závod v ledolezení na umělé ledové stěně ve Víru 28. ledna.