Eisklettern in der Schweiz - OST
I když současné teploty vycházejí vstříc spíš vyznavačům vody ve skupenství kapalném hojnou měrou, určitě se ještě dočkáme i něčeho pro vyznavače vody ve skupenství pevném, zejména pokud se chystají za ledem do Švýcar.
Průvodce od známého švýcarského ledolezce Urse Odermatta a jeho kolegů se vyznačuje pěkným grafickým zpracováním i kvalitním papírem, který se neslepí ani když zvlhne a to v prostředí ledu a sněhu nelze nikdy vyloučit.
Hot Ice je knížka formátu A5 o 420 stranách, vydavatelem je Mountain Consulting - The Editiion. Jak již vyplývá ze slova OST v názvu, je průvodce dvojdílný a má ještě svého západního bratříčka. Začíná mapkou ukazující které oblastí díl pokrývá. V případě dílu Ost je to od severu oblast Usten - St. Gallen, Chur - Sargans, Davos, St. Moritz a Airolo - Locarno. Asi nejznámější švýcarská ledolezecká oblast Kandersteg patří do dílu západního.
Hodnocení cest je složeno z celkem čtyř kritérií. Prvním je celková závažnost túry popsaná římskou číslicí I až VII. Závažnost zahrunuje délku a obtížnost přístupu, délku cesty a další okolnosti. Stupněm VII je ohodnocena cesta, která je ve vysokohorském terénu, k jejímuž přelezení je potřeba více dní, vyhrazená pouze zkušeným horolezcům a skýtající všechny problémy zimního lezení, které může být za určitých podmínek vystavena lavinovému nebezpečí. Obtížnost netjtěžší délky je dána podle okolností klasifikací mixového i čistě ledového lezení, protože čistě drytoolové pasáže se zpravidla dají lépe odjistit než stejně těžké ledové úseky. Dále se uvádí jako třetí údaje obtížnost volného skalního lezení ve francouzské stupnici, případně doplněná klasifikací technických úseků. Posledím číslem je délka cesty. Například:
Utopie IV 6M WI5+5cA2 250 m, tedy celková závažnost IV, nejtěžší délka je mix stupně 6 a čistý led stupně WI5+, dále je třeba přelézt volně stupeň 5c a hákováním A2 a to celé má 250 metrů. Kromě tohoto hodnocení mohou přibýt ještě pomocná písmenka, například X znamená, že led může pod vahou lezce spadnout, R je velmi tenký led, často v kombinaci s M, což je kombinace ledu a skály. D znamená, že se lezou celé délky jako drytooling, tedy cepíny a mačkami po skále, zatímco WI znamená Water Ice a lezení po ledu bez kontaktu se skálou.
Pro hodnocení ledů je použiota ledolezecká stupnice WI:
Stupněm 1 je ohodnocen kompaktní led dobré kvality se sklonem 45 až 60 stupňů, ve stupni 7 najdeme převislý kompaktní led, zvláště tenké volně stojící nebo visící sloupy v kombinaci s převislými ledovými balkóny, 85 až 90° ledové glazury a ledové houby v převislém terénu, to vše často kombinované se skalními pasážemi. To ostatní se pohybuje nějak mezi tím. Mixové pasáže jsou hodnoceny stupni M s číslem, skalní pasáže podle UIAA. protože hodnocení ledů může zvláště u vyšších obtížností kolísat klidně o dva stupně nahoru i dolů, podle stavu a podmínek, je hodnocení stejně jen orientační a je třeba posoudit cestu vždy na místě.
Mixové lezení je hodnoceno v obvyklé mixové stupnici
Popis regionů začíná Východními předalpami, ve kterých leží města St. Gallen a Zürich a postupuje směrem dále na jih. U každého regionu je stručná charakteristika, možnosti ubytování, kontakty na horské vůdce, tipy na restaurace a sportovní obchody. Následuje seznam oblastí:
Následuje podrobnější popis jednotlivých oblastí, kde je vždy uvedena charakteristika, popis příjezdu a přístupu, jaká případně hrozí nebezpečí, na kterou světovou stranu je oblast orientována, kdy je nejlepší tam jet a jak se sestupuje.: