ROCK EXOTICA

Autor: Vladimír Procházka ml. <(at)>, Zdroj: Vladimír Chroust Procházka, Vydáno dne: 24. 01. 2012

Zajímavý matroš

S výrobky této americké značky jsme se začali setkávat před nějakými dvaceti lety. Zprvu to byla unikátní sebejistítka pro sólolezce SOLOIST a SOLO-AID (vyráběná dodnes), pak velmi pevná šplhadla RESCUCENDER a MICROCENDER (systém na způsob Gibbsu, ale domakanější).

ROCK EXOTICA byla rovněž původcem a průkopníkem dnes tolik populárních kotvících „ementálských“ desek k přehledné a tudíž bezpečnější organizaci vícebodového štandu (na fotce nejmenší z nich TRI-RIG, větší PENTA-PLATE má 5+1 a největší záchranářský 14+2 díry). Tyto vehementky ROCK EXOTICA do své nabídky pojal i Petzl, některé z nich kopírují mnozí.



Cvakací deska TriRig
Cvakací deska TriRig, foto: Vladimír "Chroust" Procházka


V poslední době ROCK EXOTICA výrazně rozšířila sortiment – a na co sáhne, to dotáhne na úroveň Rolls-Royce ve své třídě. Většinou jde o celou škálu domyšlených a často unikátních kladek, dvojkladek, obrtlíků, tandemových karabin spojených obrtlíky, jeřábových trojnožek a dalších pomůcek, určených zejména pro záchranáře. Ze specialit jmenujme kompaktní dvojkladky systému AZTEK k záchraně svépomocné i poloprofesinální (pro malé týmy) a miniaturní slaňovátka MINI-EIGHT a MICRO-EIGHT na způsob osmy s přidanými pomocnými rohy (pamatujete ještě na „rohatého japončíka“ GMG z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let? – viz „samizdat“ HORY 13-14), vhodná pro SOS situace, do rezervy. O nich někdy příště.

Nás nejvíce zaujalo několik nových karabin „ke každodennímu použití“:

PIRATE AUTO-LOCK

Poctivá HMS karabina k jištění poloviční lodní smyčkou. Tělo z duralu kruhového průřezu o průměru 12 mm, nezakopávající zámek systému keylock, zúžený nos nepřečnívá přes základní průměr (umožňuje tak těsné nasazení minislaňovátek – viz níže), západka s pojistkou Auto-Lock na principu twistlocku je mírně vyosená, což zvětšuje rozvor na dobrých 25 mm. Pojistnou manžetu lze předem pootočit do nezajištěné polohy v níž drží (šikovné, zjednodušuje manipulaci při zakládání lana), pootevřením západky se tato „předvolba“ automaticky vyruší a po zacvaknutí je ihned samočinně zajištěna (bezpečné). I samotná pojistná manžeta je bezpečná, neboť dostatečně masivní – certifikovaná pevnost proti prolomení 6 kN. V podélné má PIRATE nosnost 23 kN, v příčné 11 kN a s otevřeným zámkem (ačkoli Auto-Lock takové použití prakticky vylučuje) 6 kN. Rozměry 81 x 58 x 25 mm, váha 88 g.

Rock Exotica Pirate AutoLock
Rock Exotica Pirate AutoLock, foto: Vladimír "Chroust" Procházka


ROCK D

Větší karabina tvaru asymetrického „D“ (81 x 58 x 25 mm). Tělo z duralu s pevnostně optimalozovaným průřezem (materálu více kde jej více třeba) a nepřečnívajícím nosem keylocku, západka s masivní pojistnou manžetou Manual-Locku na principu twistlocku (alternativně k mání i s výše popsaným Auto-Lockem), jejíž vyosení („šmajdání“ do strany) poskytuje skvělý rozvor 25 mm – žádný problém při cvakání starých slaňáků na Suškách či Skaláku! ROCK D má vzhledem ke své (užitečné) rozměrnosti vcelku příznivou váhu 82 g a vyznačuje se vysokou nosností, v hlavní ose 29 kN, napříč 11 kN, s otevřeným zámkem 9 kN, pevnost pojistky proti prolomení 6 kN. Manual-Lock se nám jevil šikovnější než Auto-Lock (jehož použití na HMSce je ale pochopitelné). Manu-Lock není zcela manuální (lépe jej nazvat poloautomatem), v odjištěné poloze drží a neotravuje při opakovaném cvakání, pak stačí osově zatlačit na manžetu a o její otočení do zajištěné polohy se postará hbitá pružina. Bonbónkem jsou „omalovánky“ - smrťák v okénku když odjištěno a kterým směrem „to samo točí“ do zajištěna. Palec nahoru!



BiWire a ManuLock
BiWire a ManuLock, foto: Vladimír "Chroust" Procházka


ROCK D BI-WIRE

Rodná sestra ROCK D s téměř shodným tělem, které se z viditelných a níže popsaných důvodů liší nosem zámku. Nemá keylock, místo toho hned dva háčky – neboť do nich zapadají dvě drátěné závory, výkyvné proti sobě! Vnitřní (stejně jako u jiných „drátěnek“) se otevírá dovnitř, přidaná vnější ven. Unikátní BI-WIRE je nejinteligentnějším řešením dosavadního hledání možnosti, kterak „drátěnku“ zajistit. „Dvoudrát“ je imunní vůči otevření, ať tlučete zvenčí nebo škubete zevnitř! Při známé odolnosti drátu vůči zamrznutí, zadrbání pískem či zahnojení krasovým bahnem, ROCK-D BI-WIRE osobně považuji za nejlepší karabinu s pojistkou-nepojistkou do těžkých podmínek (ano, automatickou pojistku tvoří vnější drátěná západka)!

U dvoudrátovky Rock Exotica se musí zvednout jeden drát a pak už jde normálně zacvaknout
U dvoudrátovky Rock Exotica se musí zvednout jeden drát a pak už jde normálně zacvaknout, foto: Vladimír "Chroust" Procházka


Pravda, obsluha je nezvyklá a zpočátku obtížnější, chce si s tím pohrát, pocvakat i naslepo. Pravák vezme karabinu do pravé dlaně, odtlačuje vnější drát ven palcem, vnitřní drát dovnitř tlakem o kruh – nebo (pro cvaknutí lana) rozevřeme oba dráty naráz, když mezi ně palec vrazí. Jakmile dostaneme do ruky ten správný „grif“, BI-WIRE lze vcelku snadno cvaknout i vycvaknout.

Už teď se těším na PIRATE BI-WIRE, pokud ji ROCK EXOTICA někdy vyrobí – těžko odhadnout, jak by byla na trhu přijata. Mnozí se naprosto zbytečně drátu doposud bojí. Dvoudrát BI-WIRE přitom (kromě již uvedených předností) karabině ROCK-D dává o pětinu nižší váhu 67 g a navíc „o sto kilo“ vyšší nosnot než má její sestra s pojistkou Maual-Lock, v podélné ose plných 30 kN! (Ostatní hlavní hodnoty zůstávají stejné.) Pevnost pojistky proti prolomení zde není udána, ale z logiky věci vyplývá, že by měla být prakticky shodná s nosností karabiny napříč (stejný drát ven, stejný drát dovnitř, že ano), což je 11 kN, skoro dvojnásobek pojistných manžet Auto-Locku a Manu-Locku! Takže tak. BI-WIRE považuji za naprosto geniální!

Více najdete na www.rockexotica.com

Vladimír „Chroust“ Procházka II.