Lehce utajená přítomnost se provalila
Při nedávné diskusi ohledně nového webu Českého horolezeckého svazu se objevily výtky, že ČHS není na sociálních sítích. Nyní se ale ukázalo, že to není pravda. ČHS má svou stránku na Facebooku, je tam také diskuzní skupina ČHS.
Poněkud utajený facebookový profil Českého horolezeckého svazu je na této adrese a v této chvíli má 81 fanoušků. Je otázkou, nakolik je tento profil oficiální, protože na stránkách Horosvazu se odkaz na Facebook nikde neuvádí. Pokud je tento profil skutečně oficiální stránkou Horosvazu, měl by být na webu www.horosvaz.cz tento fakt uveden a měl by na něj být odkaz. Profil na Facebooku si totiž může založit kdokoliv, kdykoliv a o čemkoliv, ze strany Facebooku neni nijak kontrolována oprávněnost zakladatele nějakého profilu k takovém kroku. Pokud tedy profil je, nebo brzy bude uveden jako oficiální, pak by bylo vhodné do nového webu zařadit provázání na tento profil, jednak tím, že by se do facebooku automaticky posílaly anotace vydaných článků a také by se do zápatí článků na horosvaz.cz mělo doplnit tlačítko Like a sdílení článku, jak je to dnes standardem a není pochyb, že firma Vizus, která web ČHS realizovala, má takovéto možnosti ve svém redakčním systému.
Kromě profilu Horosvazu jako spolku existuje také diskusní skupina Český horolezecký svaz, jejímiž správci jsou David Gladiš, Lenka Černá, Tomas Rauch a Michal Hrdina, bydlící v Mongolsku, jak se píše na jeho facebookovém profilu. Vzhledem k osobám správců je založení této skupiny i profilu ČHS pravděpodobně aktivitou Davida Gladiše, který pro ČHS dělá na základě smlouvy marketingové služby.
Ať je to už jak chce, Horosvaz se vydal správnou cestou, kterou již delší dobu používá i mezinárodní federace UIAA. Mimo jiné by se tím dal, pokud by svazoví funkcionáři monitorovali dění na facebookové stránce a profilu, doplnit v současné době chybějící komunikační kanál směrem od členské základny k vedení tohoto občanského sdružení.