Valná hromada 2012 už tuto sobotu

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 21. 03. 2012

Kam bude směřovat ČHS?

Pouhý týden před Valnou hromadou se na webu Českého horolezeckého svazu konečně objevil přehled kandidátů na další tříleté volební období. Z předchozího VV kandidují jen tři, čtyři jména jsou nová. Co se může na Valné hromadě dít a kdo jsou ti noví muži ucházející se o práci ve VV? Ještě je třeba upozornit, že při neusnášeníschopnosti Valné hromady již platí pravidlo schválené na minulé VH, že se po půl hodině může svolat náhradní VH, která může i s nedostatečným počtem zastoupeného členstva řešit provozní věci - a tak raději přijďte, než abyste se pak divili.

I když jsou v řadách horolezců lidé, kteří si představují, jak skvělým a výhodným kšeftem je sedět ve Výkonném výboru a dávají jeho členům v komentářích pořádně zahulit, pravdou je spíš opak. Funkce ve VV je v zásadě neplacená, i když předseda může občas někomu přidělit nějakou tu symbolickou odměnu, kterou je skoro lepší si nebrat, protože nemůže být jinak než symbolická a nestojí za ty řeči od některých jedinců. Jen si spočítejte, že jedna schůze VV trvá obvykle nějakých 8 hodin a více, svědomitější člen VV se na ni musí připravit a výsledkem jsou nějaké úkoly, které stojí další čas. Schůze bývá jednou měsíčně a s tím vším to dá plus mínus kolem 200 hodin práce a víc. V každé sestavě výboru je nějaký pracant, který to táhne, a na druhou stranu členové moudře pokyvující, kynoucí a hovořící, kteří té práce mimo schůzování moc neudělají. Když si k tomu připočteme poměrně nezáživnou tématiku - VV musí především dělat směrnice, řešit operativu a různé spory, ať již jde o hádky závodníků nebo Skalní oblasti, plnění koncepce, což všechno souvisí s lezením, nutné to je, ale výsledky nejsou bezprostředně vidět, nebo by bez nich byla situace horší. Za tohoto stavu není divu, že se kandidáti do VV příliš nehrnou.

Z dosavadního Výkonného výboru již do dalšího období nekandidují Vladimír Wolf, Jura Čermák, Joska Uherka a Zbyšek Česenek a podle složení a charakteristiky nových kandidátů na jejich místa to vypadá, že jim bylo "povoleno" nepokračovat pod podmínkou, že si seženou a ukecají náhradníky ze stejného oboru. Vladimíra Wolfa nahrazuje předseda pražské OVK Karel Berndt, Juru Čermáka Honza Zozulák, který byl členem závodní komise a pořádal bouldrové závody v Teplicích v rámci MHFF. Andrzej Kurowski je náhradou za Pepu Uherku a jeho oborem je práce s horolezeckou mládeží a metodika. Pozici moudře hovořícího člena bude v případě zvolení vykonávat místo Zbyška Česeneka Jiří "Šťáva" Šťastný a tak lze říci, že teprve teď bude mít Výkonný výbor šťávu.

Seznam kandidátů uvedený na webu Horosvazu uvádí stručné informace o jednotlivých lidech.

Již vzhledem ke zvolení Zdeňka Hrubého do Výkonného výboru ČSTV se  jeho opětovná kandidatura dala očekávat. Nyní kandiduje jako jediný kandidát na předsedu. Zde je jeho profil na Wikipedii, zde rozhovor na horyinfo. Podívejte se, jak se Zdeněk Hrubý představoval před třemi léty:

Na pozici prvního místopředsedy, do jehož oboru patří ekonomika a rozpočet opět kandiduje Honza Bloudek. Rád si hraje s čísly a financemi. Ostatně je to i jeho zaměstnání ve škole managementu. Zde jedna zajímavost z Mělnického deníku. Před třemi lety se představoval takto:

 

Na pozici druhého - organizačního místopředsedy opět kandiduje Petr Resch, který vedl v uplynulém období mediální komisi. Je organizátor Petrohradského PADání a je nejlépe lezoucím členem VV. Před třemi lety se představil takto:

 Nyní nastupují nové tváře. Karel Berndt je známá pražská postava z Bohnického horolezeckého oddílu, předseda pražské CVK. Podle svých slov kandiduje proto, aby - pomohl předsedovi CVK překlenout složitější období v jeho činnosti, prohloubil spolupráci VV s jednotlivými OVK, usnadnil práci těm, kteří věnují svůj volný čas údržbě, tj. správcům skal a ukázal všem členům, že členstvím v ČHS především podporují sami sebe.
 



VH2010, Karel Berndt, předseda pražské OVK
VH2010 Karel Berndt, předseda pražské OVK, foto: Petr Jandík


Andrzej Kurowski kandiduje proto, že se posledních 6 letech se intenzivně zabývá výcvikem dětí a mládeže v horolezeckém oddílu Rocky Monkeys při HO Sokol Brno I a rád bych se věnoval oblasti metodiky a bezpečnosti lezení a staral se o tyto oblasti na úrovni výkonného výboru. Pro VV by mohl být přínosem vzhledem k tomu, že se, jak píše, příležitostně zabývá web designem a studoval automatizované systémy řízení. Již kvůli kontinuálně řešené problematice webu Skalních Oblastí potřebuje mít VV někoho, kdo rozumí webovým technologiím.

Jiří Šťastný řečený Šťáva je známou postavou českého lezeckého světa, v současnosti hlavně jako majitel firmy zastupující v Česku švýcarský Mammut. Důvody jeho kandidatury jsou trochu obsáhlejší: "Před několika lety jsem se přestěhoval na Malou Skálu a dostal se tak zase trochu blíž ke skalám, v letošním roce začínám po Petrovi Hejtmánkovi správcovat na Panteonu. Hned po revoluci jsem několik let správcoval na Drábských světničkách. Po jedno funkční období jsem byl také členem Bezpečnostní komise ČHS, tady se, myslím udělalo hodně práce.
Práci ve VV vidím jako další zajímavé téma, chtěl bych se především věnovat problematice kolem lezení na písku, tématu spolupráce s OP, vybudováním zázemí pro lezce v jednotlivých lezeckých oblastech. Mojí prioritou je především široká lezecká základna.
V uplynulém období jsem sledoval činnost VV pod vedením Zdeňka Hrubého. Program činnosti a stanovené cíle mě přijdou smysluplné. Věřím, že tímto směrem se bude ČHS vyvíjet i nadále. Převážnou část života jsem strávil v lezeckém prostředí, případné členství ve VV budu chápat jako službu lezení a lidem okolo něj.
"
 

Jiří
Jiří "Šťáva" Šťastný v Krajkové variantě cesty Stínová spára, foto: Jan Polák


 

Jan Zozulák je mladý a ambiciózní, podle formulace jeho profilu soudě. Studoval obor Management, marketing a logistika. Pracuje v oblasti grantových projektů Evropské unie, zároveň podniká v oblasti obchodu a marketingu, takže by mohl být pro Výkonný výbor přínosem. O důvodech své kandidatury říká:

"O dění v nejvýznamnější horolezecké organizaci ČR se dlouhodobě zajímám. Do Výkonného výboru ČHS kandiduji, neboť bych rád prezentoval a prosazoval své názory a myšlenky v dané oblasti a týmově spolupracoval nejen se členy Výkonného výboru. Pevně věřím, že k řízení ČHS mohu přispět svěžími tvořivými nápady.
Mým hlavním zájmem je segment sportovního lezení. Za cíl si zde pokládám odstranit negativní pohled mnohých lidí na závodní a reprezentační sportovní lezení, spolupracovat aktivně s komisemi soutěžního lezení a s pořadateli závodů s cílem získat další/nové finančních prostředky do rozpočtu ČHS (především ale do rozpočtů komisí sportovního lezení), v neposlední řadě si kladu za cíl dlouhodobě stabilizovat „trh“ pořadatelství Českého poháru ve sportovním lezení. Se situací ve sportovním lezení souvisí i nalezení správné marketingové cesty tohoto sportovního odvětví.
Svým racionálním a spravedlivým rozhodováním chci přispět k dobrému jménu ČHS u široké veřejnosti.
"  Z přílišné skromnosti jej asi obvinit nelze, moje osobní zkušenost je taková, že když jsem po něm chtěl pro horyinfo výsledky bouldrového závodu v Teplicích, odmítl. Tak uvidíme.

Uvedený přehled kandidátů nemusí být konečný, ke kandidatuře se může na poslední chvíli přihlásit i někdo další, zvláště pokud by například nechtěl, aby měl někdo čas jeho kandidaturu zpochybnit. Vše se uvidí v sobotu, tak doražte, vyšlete předsedu, nebo dejte plnou moc někomu, komu věříte, že zastoupí vaše názory.