Trochu historie nikoho nezabije
Touha po výpravě na nejslavnější žulovou stěnu světa bublala v našich horolezcích už hodně dlouho. V roce 1974 se konečně podařilo vyjet čtveřici Procházka, Schubert, Obročník a Páleníček do vytoužené Ameriky a protože se termín povoleného výjezdu trefil na zimu, nebylo než se do El Capa pustit v zimě.
S prvním jarním dnem (letos to bylo už 20.března) napadl v Yosemitském národním parku po delší době zase sníh. Dokonce i „Ohavné louky“ dole v Údolí byly pod sněhem
a webovka ze Sentinel domu nabídla v letošním zimním období snad úplně první čistě sněhovou žánrovku.
Počasí v Údolí jsem tuto zimu průběžně skenoval a pohříchu na lyže to moc nebylo. Lednový archiv ukazuje až do 24. ledna stejný obrázek – Údolí bez sněhu a většinou ještě vymeteno. Pak něco napadlo, ale šlo to brzo dolů.
Jak ve starým profláklým vtipu o Pepíčkovi jsem si říkal „dneska by to šlo“. A neměl jsem na mysli odchod „spřátelených vojsk“, ale možnost nastěhovat se do stěny a udělat téměř bezbolestný „zimní“ výstup El Capem. No nic, to už tady bylo kdysi dávno, jak všichni (znalci) ví.
A tak jsem prohrabal svůj zaprášený archiv a našel výstřižek z časopisu Květy (za bolševika trochu lepší Vlasta), kde bylo o prvním zimním výstupu El Capem pojednáno na svou dobu v odvážném článku (kdo by taky tenkrát glorifikoval horolezeckou verbež a ještě s aktivitou v krajně nepřátelském státě). Ani po letech nebyl text bez zajímavosti a se zájmem jsem si ho přečetl. Takže výstřižek z roku 1974 jsem prohnal skenerem a nabízím ho čtenářům HI k prohlédnutí.
Zdraví Hlína