MENŠÍ NEŽ MALÉ
/Dosavadní pojem „malá slaňovací osma“ poněkud ztrácí význam při pohledu na nová slaňovátka. K jejich výrobě totiž stačí „menší než malé“ množství duralu, „menší než malé“ jsou i jejich rozměry, všimněte si. Patří do rodiny unikátních specialit americké firmy ROCK EXOTICA. Její MINI-EIGHT a MICRO-EIGHT se nám zalíbily.
Pidi slaňovátka na způsob osmy s přidanými pomocnými rohy (pamatujete ještě na „rohatého japončíka“ GMG z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let? – viz „polosamizdat“ HORY 13-14 / 1981) kupodivu pojmou i lana standardních průměrů a kategorií (jedničky, půlky, dvojčata), ale na rozdíl od běžných osem umožňují spust i na hubených repšňůrách, neboť dostatečné tření a brzdný efekt lze docílit přidáním ovinutí přes rohy. Ty navíc slouží k jednoduchému, okamžitému a jistému zaseknutí, po zastavení se zase stejně snadno rozjedeme. Otvor pro karabinu má uvnitř vsazený gumový „O“-kroužek se světlostí průměru 11 mm, umožňující správné „pozicování“ a fixování slaňovátka na vhodné karabině (bez vystouplého nosu!), nejlépe s kulatým průřezem (dobrou dvojici tvoří např. s karabinou Rock Exotica Pirate, kterou jsme na tomto místě přiblížili počátkem roku).
MINI-EIGHT a MICRO-EIGHT nejsou tažní koně, brát je na každodenní výškařinu je pitomost - ač je jejich dural zvonivý, v karabinové kvalitě, poměrně brzo by z něj asi moc nezbylo. Řekli jsme si přec, že je ho množství „menší než malé“. Běžným lanům zase nešmakují „menší než malé“ rozměry a tím pádem brutálnější ohýbání. MINI-EIGHT a MICRO-EIGHT také nejsou určeny k chytání tvrdých pádů. Jsou to prostě slaňovátka, krásné hračky do rezervy a SOS situací, pro sólolezce - ve spojení s panenkou kvalitní repky do lehoučkého minibalíčku poslední záchrany.
Více najdete na www.rockexotica.com
Vladimír „Chroust“ Procházka II.