Neštěstí na Grossglockneru

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 18. 06. 2012

Dva češi se zřítili

Innsbruck - Dva Češi zemřeli při výstupu na alpský Grossglockner ve východním Tyrolsku. Za dosud nejasných okolností se po poledni zřítili do hloubky 450 metrů, napsala rakouská agentura APA. Aktualizace

Dva čeští horolezci ve věku 25 a 26 let se zřítili z neznámých příčin z hřebene Stüdlgrat na Grossglockneru. Podle rakouské policie byli dobře vybavení a pravděpodobnou příčinou neštěstí mohlo být velké množství čerstvého sněhu, ve kterém jeden z dvojice mohl uvolnit lavinu, které strhla i druhého. Těla obou horolezců, kteří neměli šanci na přežití dopravil do údolí vrtulník. Podle členů HO Horyinfo, kteří šli na Grossglocker normálkou a viděli pád postižených z horních partií Stüdlgratu došlo k neštěstí patrně kvůli uklkouznutí jednoho z dvojice, která byla navázaná lanem, ale nejistila se. 

Jak uvádí Pit Schubert v knize Bezpečnost a riziko díl II na straně 211, "v terénu, kde hrozí pád, lze zabránit nebezpečí stržení pouze jištěním ze stanoviště na stanoviště, pokud se nelze obejít bez lana". Podrobněji se tomu věnuje 1. díl Bezpečnosti a rizika na stranách 230 až 239, kde je popsán i experiment s bržděním družstva navázaného na laně na svahu s bezpečným dojedem. Zde je nade vší pochybnost prokázáno, že navázané družstvo nemůže pád jedno z členů zabrzdit. Při pokusech se zjistilo, že ke stržení na svahu o sklonu 38° stačila síla pouhých 5 Kp. Proto znovu a jasně: Když s lanem, tak i s jištěním. Když bez jištění, tak i bez lana.

 

Hřeben Studlgrat
Hřeben Studlgrat