Jak s lezením v Tisé
Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>,
Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 06. 2012
Vše běží dál
V poslední době byl dohotoven dokument k přehlášení Chráněné přírodní památky Tisá. Není to žádné překvapení, o tomto záměru se ví již delší dobu, původní dokument má právní vady, které je třeba odstranit a také se reaguje na aktuální vývoj v oblasti. Protože se však v médiích objevilo několik lehce hysterizujících článků, pokusím se uvést několik faktů, z nichž vyplývá, že se v praxi ohledně lezení nebude pravděpodobně nic měnit. Aktualizace
Tanec u kruhu, foto:Jakub Thůma
"Poplašňákům" vadí zejména bod, ve kterém se říká, že lézt lze na území přírodní památky jen s předchozím souhlasem Ochrany přírody. To je standardní ustanovení, které si sice teoreticky lze vykládat tak, že OP chce zaklázet lezení na daném území, ale v praxi to zanemá, že se o podmínkách lezení jedná. Nejde o zákaz lezení, ale o stanovení podmínek, za kterých bude lezení povoleno.
Vztahy mezi ČHS, který vede za celou lezekou komunitu jednání s CHKO Labské pískovce, jsou dlouhodobě korektní a veškerá jednání probíhají průběžně. Za CHKO Labské pískovce je zodpovědnou osobou geolog Karel Stein, který na společném semináři horolezcků a ochranářů, popřádaném ČHS a AOPK řekl: "Nedovedu si představit co by se stalo, kdyby ČHS nepožádal o výjimku. Kdyby se lezení nepovolilo, lezlo by se tam stejně, je to tradiční lezecká oblast. Ochrana přírody by to nestačila uhlídat. Díky dohodě s ČHS lze dělat alespoň něco."
Karel Stein, CHKO Labské pískovce, foto: Petr Jandík
Za ČHS zpravidla vede jednání konkrétní správce skal a na vyšší úrovni pak tajemnice Božena Valentová, která nám zaslala toto stanovisko ČHS k probíhajícímu přehlášení:
- Přírodní památka Tiské skály byla vyhlášena v roce 1996. Nyní se jedná jen o tzv. přehlášení, jehož cílem je upřesnit bližší ochranné podmínky a reagovat na dlouhodobý stav, kdy jsou Tiské skály silně zatíženy návštěvností (zdaleka se nejedná jen o horolezce, turistika je na prvním místě). Tento záměr je zcela legitimní a pochopitelný, zejména pokud se seznámíte s vyhlašovacím dokumentem z roku 1996.
- Dikce návrhu, vymezení bližších ochranných podmínek a zejména věta "jen s předchozím souhlasem orgánu ochrany lze na území přírodní památky:..." je naprosto standardní a naleznete ji ve vyhlašovacích předpisech mnoha skalních oblastí, ve kterých se leze na základě toho, že ČHS podal žádost o vydání souhlasu. Na tomto principu funguje např.celá CHKO Český ráj.
- ČHS je se Správou CHKO Labské pískovce v trvalém kontaktu, o záměru "přehlášení" PP Tiské stěny je informován, žádost o vydání souhlasu samozřejmě podá a již nyní domlouvá podmínky, za kterých bude lezení v Tisé povoleno. Předbíhat událostem nelze, ale ze všech dosavadních jednání se správou CHKO, která jsou vstřícná, je zřejmé, že podmínky pro lezení se oproti současnému stavu nezmění. Jakmile budou tyto věci jasné, budeme lezeckou veřejnost informovat. Pro místní lezce doplňuji, že na jednání se samozřejmě podílí předseda OVK Tisá Jirka Rosol, který vás může ubezpečit, že zákazy nebo velké restrikce rozhodně nehrozí.
- ČHS je občanské sdružení, které by při řízení týkajícím se vyhlašování zvláště chráněného území nemuselo být vůbec osloveno. To, že se tak děje, je právě důsledek těsné spolupráce se správou CHKO, která nám vychází vstříct.
- Pokud jde o diskusi, zda ČHS může či nemůže zodpovídat za chování horolezců ve skalách, je to opravdu na samostatnou, hodně právnickou diskusi,proto se vyjádřím jen krátce: Právní úprava nedává ČHS jakožto občanskému sdružení pravomoc kontrolovat lezce ve skalních oblastech a v případě nedodržování stanovených podmínek je sankcionovat. ČHS může pouze poskytovat informace o stanovených podmínkách, apelovat na lezce, aby podmínky dodržovali a prostřednictvím svých OVK, správců skal nebo místních oddílů provádět spíše neformální kontrolu.
Vzhledem k výše uvedeném vás ujišťuji, že zákazu či velkých omezení lezení v Tiských stěnách se není potřeba obávat. O vývoji situace vás budeme informovat.
Božena Valentová, foto: Petr Jandík
Strategii přístupu k jednání s Ochranou přírody stanovuje dokument, který jsme přinesli a okomentovali zde. Při známých postojích všech účastníků jednání není důvod přepodkládat, že by se věci neměly tak, pak píše Božena Valentová, která za nás všechny, členy ČHS i nečleny, jedná s o Tisé s CHKO Labské pískovce.
Podle posledních informací je se Správnou CHKO dohodnuto, že nové vyhlášení PP Tiské stěny nabude účinnosti v zimě k 1.1. 2013, kdy se tu neleze (až na ty Horezdary, že?) aby byl čas podat žádost o udělení souhlasu a aby ta mohla být před začátkem lezecké sezóny vyřízena.