Chytání pádů, hákovačka i slackline
Vždycky je dobré vědět, co s člověkem udělá chycení pádu prvolezce, jak se spouští nebo vytahuje zraněný a nakonec i když je dnes éra volného lezení, neškodí si zkusit hákovačku. Tohle všechno se jako každoročně dělo v tréninkovém areálu v Betlémských skalách.
Vše vypuklo na parkovišti vedle silničky vedoucí do Rozumova v katastru Mírové pod Kozákovem. Hned po redakčním Peugeotu dorazil předsednický Tranďák obsahující nepostradatelnou bednu s komponenty padostroje – kladkami a pytlem na písek s uvázáním pro simulaci padajícího chlapa. Do bývalého lomu je to kousek přes půl kilometru, přesto se bedna trochu pronese.
Celou akci zajistili slovutný pan předseda Honza s Verčou, za zapůjčení jistidel ClickUp, AlpineUp a instruktáž děkujeme Víťovi Strouhalovi z R-sportu, který neváhal přijet z Nového Jičína, další ClickUp nám zapůjčil Hanibal. Z vlastních zásob jsme dále zkoušeli osmu, kyblíky Black Diamond ATC Guide, Petzl Reverso III a poloautomaty Tre Sirius a Grigri 2. Většina účastníků chytala pískového chlapa ze země, ale našli se odvážlivci, kteří chytali pád od kruhu, kdy se pádový faktor blížil číslu 2.
V lomu byl naplněn pískem co to šlo. Nainstaloval se kladkostroj a šlo se házet. Děvčata si pískového chlapa zpravidla ani nenechávala vytáhnout až nahoru. Každý si vyzkoušel co chtěl.
Mezitím si Meshi a Veronika daly poprvé v životě hákovačku a Štěpán si dal tu těžší, kde dvakrát nahazoval dřík kruhu smyčkou. Pan vydavatel také zavzpomínal na staré časy, kdy se na Srbsku lezlo v žebříčkách skoro všechno. Ostatně žebříčky se šprušlemi z ráfků od galusek jsou jeho vlastní výroba i včetně rukojeti s fifi-háčkem.
Intimní pohled okem hákovače. Meshi jistí. Důležité při hákování je udržovat pravý žebříček vpravo, levý vlevo a nenechat je zamotat do lana a odsedávačky. Když se k tomu v horách plete ještě kladivo, může to být docela logistický problém, který při nezvládnutí skončí totálním zamotáním nešťastníka následkem toho ne nepodobného mouše v pavoučí síti.
Nejhorší na hákovačkách vždycky bylo, když se musel udělat krok po skále, než se dosáhla další skoba. I tohle pěkně reflektuje těžší z obou cvičných hákovaček, kde Štěpánovi nezbylo než nahazovat smyčku.
Předseda vyučoval Hoiovo vytahování „mrtvoly“ pomocí kladkování. Štěpán s Kačkou se doslova spustili, a to dokonce na veřejnosti. Vyzkoušeli si totiž slaňování zachránce se zraněným na zádech.
Také se prusíkovalo s použitím poloautomatického jistidla ClickUp a šlo to stejně dobře, jako vloni s Grigri. Hlavně se ale házel a chytal pískový chlap. Zkoušely se všemožné druhy jistidel, o tom bude samostatný článek. ClickUp a AlpineUp nezklamaly a pád chytaly samy bez přičinění obsluhy.
Na osmu se braly raději rukavice. Na rozdíl od časů před dvaceti lety, kdy se tu chytalo zásadně u kruhu a mnohdy jen do rukou, dnes si už málokdo chce lámat ruce a vrazit hlavu na dřík kruhu, a tak většina účastníků chytala jen ze země, ale i to je užitečné. Spousta žen jistí své o kus těžší chlapy a netuší, co by s nimi mohl pád udělat, dokud si to nezkusí alespoň takhle.
Létající Kačka, osma zabrala, foto: Petr Jandík
Jirka chytal pád do osmy i bez rukavic. Vyzkoušelo se i zkracování pádu utíkáním dozadu. Následkem je sice větší let jističe, ale kratší a měkčeji zachycený pád. Než závaží spadlo, daly se uběhnout dva až tři metry.
No a takhle vypadá lano Mammut 7,5 mm poté, co chytilo dost natvrdo do poloautomatu pád faktoru téměř 2, chytáno u kruhu. To černé je otěr duralu z karabiny.
Na koho zrovna nezbylo stanoviště na pády, ani na vytahování bezvládného lezce, nebo hákovačka, učil se chodit po lajně.
Zobrazit místo Chytání pádů Klokočky na větší mapě