Andy Houseman a Nick Bullock zopakovali cestu Slovak Direct na Mount McKinley.

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com, Vydáno dne: 20. 07. 2012

Angličané lezli náročnou linii (2.700 m, AK VI, WI6, M6+, A2) v jižní štěně čtyři dny a tři noci.

Slovak Direct je považována za jednu z nejtěžších cest na tuto horu. Navíc Andyho a Nicka ve stěně nepotkalo zrovna ideální počasí.



Topo
Topo, foto: Andy Houseman


Nick se na svém blogu svěřuje, že o tomto výstupu snil od doby, kdy si přečetl zprávu o expedici Marka Twighta z roku 2000. Okouzlilo ho 1700 metrů technického lezení a kilometr klasického alpinismu. A pravděpodobně i fakt, že po překonání první třetiny již není úniku.



Klasika ve žlabu
Klasika ve žlabu, foto: Nick Bullock


Dvojici trval nástup několik dnů. Na jeho konci museli dokonce slanit úvodní délku přilehlé cesty Cassin Original, aby se ocitli na úpatí hory, kde jejich vysněná Slovak Direct začíná. Následoval den čekání na mrazivější podmínky, které byly potřeba k minimalizování rizik (během jejich pobytu pod cestou se jim k nohám zřítil ohromný serak). „První den jsme lezli devět hodin. Po té jsme dosáhli bivaku v „trhlině“. Většina lezení toho dne byla přiměřená, přestože se vyskytl strmý ledový krápník, který nám tento úsek trochu opepřil,“ vypráví Bullok na svých stránkách.



První strmá délka
První strmá délka, foto: Andy Houseman


Druhého dne se vrhli do nejobtížnějšího terénu a počasí se začalo postupně zhoršovat. „ Žlaby, ledopády, mixové lezení a to vše v tak rozlehlém amfieteátru, že jsme si připadali jako malinkatý hmyz.“



Nick leze volně
Nick leze volně, foto: Andy Houseman


Nick se pokusil volně přelézt klíčovou délku A2. „Chybělo pět metrů a ocitl bych se v lehčím terénu. Nicméně jsem se nedostal blíž než na dohled. Byl jsem vyčerpaný a bez materiálu.“ Nick tedy couvl a rozhodl se, že délku dokončí „jakýmkoli prostředky“. Dopadlo to tak, že přetraverzoval do cesty Cassin a tam se snažili uchránit před bouřkou tropikem ze stanu, který se jim ale bohužel nepodařilo ani pořádně roztáhnout. „Překonání následujícího úseku byl fakt opruz, v hlubokém sněhu a za špatného počasí. Zdržoval nás také silný vítr, to vše v nadmořské výšce 5500 metrů.“



Zábava v hlubokém sněhu v Cassin
Zábava v hlubokém sněhu v Cassin, foto: Andy Houseman


Dalšího dne se objevilo krátké okno příznivějších meteorologických podmínek a oba horolezci tak mohli stanout na vrcholu Mount McKinley (6194m). „Přestože jsem toho hodně nalezl v Himalájích, pocit, že „jste tam venku“ jsem nikdy neměl tak silný jako právě na Mount McKinley,“ uzavírá Nick.

Jméno, které nám zní tak spřízněně, bylo dříve ještě spřízněnější. Říkávalo se ji totiž Czech Direct. Prvně byla vylezena Čechoslováky Blažejem Adamem, Tono Križem a Františkem Korlem roku 1984. Jméno bylo nakonec změněno, aby lépe odpovídalo zemi původu lezců.



Nick na finálním hřebenu
Nick na finálním hřebenu, foto: Andy Houseman