Zuzana Hofmannová zemřela na Broad Peaku

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 21. 08. 2012

Osudná převěj?

Podle zprávy uveřejněné na webu expedice 2012 CZ Light Expedition Diran - Broad Peak, vystoupila Zuzana Hofmannová 31. 7. na vrchol Broad Peaku, ze kterého ale nedošla zpět do základního tábora. Aktualizace: Podrobná zpráva co se stalo.

Na webu expedice www.vrcholeni.cz byl 18. 8. uveřejněn podrobný souhrn známých fakt o neštěstí, které se Zuzaně Hofmannové stalo. Vyplývá z něj, že vystupovala s Polákem Michalskim a s bratry z Iránu. Nad sedlem postupovali každý samostatně, Zuzana jako poslední. Na vrchol dorazila o půl 12, měla v plánu se tam zdržet asi půl hodiny. Byla mlha s nízkou viditelností, nebylo tedy vidět, kde se kdo pohybuje. Dalo se předpokládat, že Zuzana do soumraku sestoupí, zejména, když se ve 14 hodin vyjasnilo. Příčina Zuzaniny nehody není zatím úplně jasná. Na sestupu je několik problematických míst. Zuzana pravděpodobně prošlápla převěj a spadla na čínskou stranu. Další podrobnosti www.vrcholeni.cz

Zuzana Hofmannová, rozená Charvátová

Zuzana patřila spolu s Alenou Čepelkovou (roz. Stehlíkovou) v osmdesátých letech minulého století ke světové špičce ženského horolezectví. Obě patřily do tréninkového týmu koučovaného Václavem Širlem a úspěšně se prosazovaly v pískovcovém i alpském lezení. Zuzana začínala na pískovcích Labského údolí a v Sasku, kde vyváděla cesty klasifikace až VIIIb, s mužskými partnery lezla i těžší věci. Ve Vysokých Tatrách absolvovala do roku 1988 přes 100 výstupů. Po začlenění do reprezentačního družstva v roce 1979 se její lezecké úspěchy začaly množit i v Alpách.

 

Zuzana Hofmannová ve Val di Mello 1980
Zuzana Hofmannová ve Val di Mello 1980, foto: Jan Krch

 

V létě 1979 vylezla pověstnou túru Steber Šit na Šite v dolině Planica v Julských Alpách (se Skokanem, Mžourkem, Seiferem a Hlobilem). Následující zimu 1980 se podílela na prvním zimním výstupu Cestou přátel na Civettu ve družstvu s  Janem Ďoubalem,  Josefem Nežerkou a Standou Šilhánem.  Letní zájezd do Bergellu přinesl vedle klasik, jako Cassinova cesta na Badile a pilíř Cengalla prvovýstup SV stěny Piz Gemelli Via Centrale V+ s Janem Šimonem a L. Škaldou. S R. Ambrožovou se jí podařily ve Val di Mello první čistě ženské výstupy těžkých cest Il risveglio di Kundalini na Bastionata Dinosauri Via dell oceano irrazzionale na Percipio degli Asteroidi.

 

Alpinizm, škola mužestva
Alpinizm, škola mužestva, foto: Miroslav Šmíd

 

K tomuto snímku těžko co dodat, jen že mužestvo znamná v ruštině odvahu

 

Kavkaz 1981, zleva vepředu Luděk Šlechta, Alena Stehlíková, Václav Širl, Václav Vodička. Stojící zleva Josef Nežerka, Zuzana Hofmannová, Honza Ďoubal, Jiří Beneš,Miroslav Šmíd a Jiří novák
Kavkaz 1981, zleva vepředu Luděk Šlechta, Alena Stehlíková, Václav Širl, Václav Vodička.
Stojící zleva Josef Nežerka, Zuzana Hofmannová, Honza Ďoubal, Jiří Beneš,Miroslav Šmíd a Jiří novák,
foto: archiv Aleny Čepelkové

 

V roce 1981 stihla zájezd do Chamonix, ozdobený Brownovou cestou v západní stěně Aiguille du Blatière a Walkerův pilíř na Grandes Jorasses a Kavkaz, kde jako první ženy vůbec zdolaly s Alenou Čepelkovou v samostatném ženském družstvu cestu obtížnosti 5B - byl to Chergianiho pilíř na Ťuťu.

 

Na tábořišti Ullutau, Kavkaz 1981
Na tábořišti Ullutau, Kavkaz 1981, foto: archiv Aleny Čepelkové

 

 

Zuzana Hofmannová s Alenou Stehlíkovou po dolezení Chergianiho na Ťuťu
Zuzana Hofmannová s Alenou Stehlíkovou po dolezení Chergianiho na Ťuťu, foto: archiv Aleny Čepelkové

 

Vrchol její alpské činnosti znamenal rok 1982, kdy s Alenou Čepelkovou-Stehlíkovou vylezly během zimního zájezdu do Bergellu nejprve populární Žehličku (2. zimní výstup, 1.-3. 2. 1982) a následovala bomba - první zimní a zároveň první ženský výstup Anglické cesty na Pic Badile 12.-16. 2. 1982.

 

Zuzana Hofmannová s Alenou Čepelkovou v Bergellu 1982
Zuzana Hofmannová s Alenou Čepelkovou v Bergellu 1982, foto: archiv Aleny Čepelkové

 

 

V roce 1984 se jí podařil další první zimní průstup cestou Spigolo del Viello s přímou variantou na Cimu del Madonna s Alenou Čepelkovou a zúčastnila se úspěšné československé expedice na Dhaulágiri. V roce 1985 prvovýstup ženského týmu - Blanka Nedvědická, Zuzana Hofmannová, Ewa Szoresniak, Ewa Pankiewicz, Amalia Kaploniak - severní stěnou Hauscaránu v peruánských Andách.

Po expedici na Annapúrnu v roce 1986 měla kvůli operacím kolen nějaké roky roky přestávku, po které se zase vrátila k lezení na písku i v Alpách. V roce 1998, vylezla Italskou cestu na Huascarán v jeho severní stěně a byla tak jediná žena, která tuhle stěnu měla vylezenou dvakrát. Poté svou pozornost obrátila k Pamiru a Ťan Šanu, kde vystoupila na Pik Lenina (2000), Chan Tengri (2002), Pik Korženěvské (2003) a Pik Ismail Somoni (dříve Pik Komunismu, 2003).

 

 

Zuzana pod Gasherbrumem
Zuzana pod Gasherbrumem, foto: Alena Čepelková

 

Zuzana Hofmannová s Alenou Čepelkovou pod Gasherbrumem I
Zuzana Hofmannová s Alenou Čepelkovou pod Gasherbrumem I, foto: archiv Aleny Čepelkové

 

Logicky následovaly nejvyšší kopce v Himálaji a Karakoramu. Šiša Pangma (2004), Manaslu (2006), pokus o Gasherbrum I (2007), Cho Oyu (2009), Spantik (2011) a Broad Peak (2012), ze kterého se zatím nevrátila. Naděje umírá poslední, a tak, dokud někdo nepotvrdí, že ji viděl mrtvou, můžeme stále doufat, že se jako Reinhold Messner doplazí druhou stranou do údolí a vrátí se přes Petropavlovsk Kamčatskij, jak řekl její první trenér Vašek Širl.

 

 

Zuzana Hofmannová
Zuzana Hofmannová, foto: Alena Čepelková

 

 

 

Zuzana Hofmannová pod Gasherbrumem
Zuzana Hofmannová pod Gasherbrumem, foto: Alena Čepelková

 

 

Zuzana Hofmannová
Zuzana Hofmannová, foto: Petr Jandík