Cesta k normalizaci
Jó normalizace. To bylo něco. Prověrky, spousta vyhozených z práce, utahování šroubů. Jak se v tom trochu ventilovat v alespoň ještě trochu svobodném horolezeckém světě? Cestu k normalizaci spáchal Ivan Bortel a Eva Mlčouchová pár měsíců po ruské okupaci, v říjnu 1968, klasifikace byla IV+, A1. Tak, jak ukazuje fotoseriál se lezla až do 14. 3. 1985, kdy ji RP přelezl Petr Bobuláč Čermák.
To byla taková doba. Dva žebříčky se šprušlema z rozřezaných ráfků od galusek, na začátku Fifi-chyt a dvě šňůrky. Nezamotat se, chtělo praxi. Hákovalo se i tam, kde se by to dneska nikoho nenapadlo. Třeba v kolmé první délce. Tak jako při mém přelezu s Mirkem Horejcem 25. června roku 1978.
Hákovalo se i v ukloněném terénu
Žebříčky se dovedly chytit za kdeco.
První stropovou skobou to začíná
Našlápnout, zhoupnout se, opřít se do sedačky. Jak vidíte, je doba předsedáková, první kulotrhy model Whillans přišly až o dva- tři roky později. Široký popruh z bezpečnostního pásu jako sedačka patřil ke standardní výbavě.
Podržet se fifichytu, cvaknout další skobu... jo, proč fifichyt, protože má na konci háček na zavěšení do skoby nebo karabiny a nad tím ještě malé očko na šňůru, pomocí které si žebříček zanechaný v dolní skobě přitáhnete jako Fifinku...
Visím, točím se... Hákování je namáhavé.
Ještě dva kroky a bude se muset po skále.
Abych nezapomněl, Ivan Bortel z Velký Slávie, tedy Slávie Vysoké školy Praha, byl tehdá špičkovej boryš, reprezentant, co uměl po skalinách. Jako velkou hvězdu ho vzali do expedice Peru 1970. Jak to tam dopadlo asi většina ví, Ivan se stihl zabít ještě před tím zemětřesením, jak už to tak chodí, v lehkém terénu.
Tak takhle se to lezlo dlouhá léta, než přišel Bobuláč Péťa Čermák a přelezl to RP 14. března 1985, kdy už normalizace začínala pomalu tát, do zvonění klíčema bylo ale ještě pořád čtyři a půl roku.