Výstupy roku 2012

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 25. 08. 2012

Český horolezecký svaz ocenil výkony

Jako každoročně vybral Český horolezecký svaz nejlepší výstupy za uplynulý rok. Kdo sledoval dění, nebude asi překvapen, ocenění dostaly výkony, které si to zasloužily. Aktualizováno.

Pokud zde někomu chybí další výstupy, které by si ocenění zasloužily, může to být tím, že je nikdo do soutěže nepřihlásil, nebo se odehrály mimo sledované období 1. 8. 2011 do 31. 7. 2012. Dost určitě se to týká prvovýstupu skupiny kolem Kuby Nováka Forgotten Tea, který by si určitě nějaké ocenění zasloužil. Nestačí jen vylézt, musí se taky přihlásit a dodat dokumentaci. Na to dojeli skialpinisti, co byli na Kamčatce. Tak ale pojďme k těm, co vylezli, přihlásili, zadokumentovali a dostali.

 

Hory nad 6000 metrů

Výstup roku: neudělen.

Čestné uznání:

 

Nákres výstupu a sestupu přes Diamir
Nákres výstupu a sestupu přes Diamir

 

 

Hory pod 6000 m n.m. – mixový a ledovcový charakter

Výstup roku: 

 


 

Topo
Topo

 

Čestné uznání:

 


 

Topo spodní části
Topo spodní části, foto: Pavel Bača Vrtík

 

 

Hory pod 6000 m n.m. skalní charakter

Výstup roku: neudělen

Čestné uznání:

 

Keep panic, please
Keep panic, please, foto: archiv expedice, zdroj Jamesák

 


 

11. délka
Erectissima, Stoupa v 11. délce

 

 

Skalní terény pískovcové

Výstup roku: 

Čestné uznání:

Skalní terény – ostatní oblasti

Výstup roku: 

Čestné uznání:

 

Mixy a ledy spotovního charakteru

Výstup roku: 

 

Schéma cesty Illuminati
Schéma cesty Illuminati, foto: Libor Hroza

 

 

Čestné uznání:

 

Mirek Matějec v Law and Order
Mirek Matějec v Law and Order, foto: archiv Míry Matějce

 

Bouldering

Výstup roku: 

Čestné uznání:

 

Monika Kuhn-Gáberová, boulder Confession
Monika Kuhn-Gáberová, boulder Confession

 


Komentář horyinfo (aktualizoiváno):

Ve vysokých horách se už dlouho neobjevilo nic, co by zasluhovalo Výstup roku. Za vyfixované normálky na osmy byť i bez kyslíku to už opravdu nejde, leda až Radek Jaroš dokončí všech 14. Letošní ČU pro Máru a Zdeňka je sice za víceméně normálku, za nenormálních podmínek - alpsky od 5000 metrů a bez fixů a jakékoliv jiné podpory, se špatnými sněhovými podmínkami. Na kopci nikdo jiný nebyl a na Nangá Parbat Kinshoferovou cestou už tři roky nikdo nevylezl. To ale není vylepšení stylu a podmínky se obvykle nehodnotí, tak je to ohodnocení trochu sporné. Po víceméně alpském sólovýstupu, kterým si předloni Mára spravoval chuť po krokolomném sestupu z Gasherbrumu II a odevzdání Zdeňka zdravotníkům, udělal Mára doprovázený Zdeňkem na Kinshoferovi to, co měl v plánu v Rupalské stěně, nabalit věci a bez ničeho dalšího mazat na vrchol. Pěkný výkon, jenže to udělali až od půlky, kdy nevyšel plán na pohodlnější expediční aklimatizaci. Kdyby se povedlo to, proč tam jeli, byla by to jiná jzda. Mára si na další akce bude muset najít sobě rovného parťáka, aby své smělé plány zrealizoval. Třeba by se mi líbila dvojka Máry s Ueli Steckem, nebo Dodo Kopoldem.

Parádní kousek se v zimě podařil Bačovi, v exponovaných a skrz naskrz prolezlých stěnách Montblanské skupiny našel kus volného místa v odborníky ceněné stěně Auguille Sans Nom a trochu tak připoomněl doby před 20- 30 lety, kdy jsme vládli Alpám. Také Vzpomínka na Eiger v převislé a rozlámavé části Lomničáku z Cmiteru připomíná šmrnc Lančových výstupů v Tatrách ze slavné éry 80. let. Stoupa dokončil nejlepším možným způsobem svou Erectissimu a jednotřetinový podíl na grónském prvovýstupu přinesl uznání Tomáši Brtovi. Je asi chybou, že se v hodnocení neobjevil výstup na Baffinově ostrově.

Mixy patří u nás k silným disciplínám hlavně zásluhou Lucky Hrozové, jejíž ocenění za druhý ženský výstup Iluminatti, na kterém si odmakala všechny délky na OS, je určitě vítanou náplastí na omrzlé palečky. Míra se pak osmělil  a dal Law and Order, po Lucce je druhý u nás, kdo to vylezl.

V pískařině posunul Adam Ondra projekt, přenechaný Ondrou Benešem do nových výšin. Impozantní pokusy doprovázené padáním i s vrtačkou dotáhl RP přelezením a první 9a na písku v Čechách je tu. Stejně tak Adam diktuje vývoj v boulderingu, Gioia patří mezi světově nejtěžší bouldery.