Trekový průvodce
Edici praktických kapesních červených průvodců WanderFührer mnichovského nakladatelství Bergverlag Rother jistě netřeba představovat – připomeňme jen, že před pěti lety zvítězila v soutěži ITB Buch Awards 2007: Best Wander-ReiseFührer.
Nejčerstvější přírůstek vyšel právě včas pro letošní pomonzunovou trekovou sezónu v Himálaji. Provází nás jednou z nejpopulárnějších oblastí himálajských treků, skupinou Annapurna Himal. Podrobně popisuje jak kratší a lehčí treky, tak těžké a superdlouhé.
Mezi těmi dlouhými dominuje severní skoro třítýdenní trek Around Annapurna. Necelá polovina této trasy je (téměř) shodná s pochodem historicky 1. české himálajské expedice, završené úspěchem na Annapúrně IV - vrchol 7.10.1969 (příběh této průkopnické výpravy přibližuje knížka Na Annapúrnu jejíž 2. vydání z r. 2010 je ještě k dostání na www.asa.cz + asa@asa.cz).
Okružní trek Around Annapurna však (pochopitelně) místo základního tábora naší výpravy z r. 1969 míjí, vede hlouběji hlavním údolím řeky Maršandí (cesta do ZT stoupá proti proudu jejího pravostranného přítoku, říčky Sabje Khola, v průvodci na mapce na str. 139). Při současném listování v novém průvodci a knížce o první naší výpravě si znovu uvědomíme, že „čas oponou trhnul“. A jak! Místa dříve nedostupná a zapovězená se dnes hemží zástupy...
Za Manangem se okruh dělí do dvou tras, severní přes sedlo Thorung La a Muktinath, jižní okolo jezera Tilicho. Nejnáročnější treky pak jsou soustředěny v severnějších odbočkách annapurnského okruhu, Nar Phu Trek.
Populární jsou též kratší a lehčí treky na jižní straně masivu Annapurna Himal, Poon Hill Trek a obzvlášť Annapurna Base Camp Trek. Ten výletníky zavede do jižního základního tábora (Francouzi r. 1950 šli na Annapúrnu od severozápadu, jejich záklaďák je dnes označován jako severní).
Systém „červené řady“ průvodců Rother je snad notoricky znám a netřeba popisovat – proto jen upozornění na užitečnou novotu: již nyní je možno z www.rother.de stáhnout data pro GPS, obsahující všechny popisované trasy (přístupové heslo nalezneme v knížce). V terénu je nasbírali autoři Stephan Baur a Susanne Kauper, kteří za svoje dílo zaslouží pochvalu: 304 stránek průvodce napěchovali aktuálními informacemi, 206 barevnými fotkami, 41 výškovými profily, 35 postupovými mapkami 1:100.000 a 2 „přehledkami“ (1:500.000 a 1:1000.000).
Kapesní průvodce Annapurna Treks (jednotného) formátu 11,5 x 16,5 cm je vzorně vytištěn na matné křídě a velmi kvalitně svázán – jde o výrobně náročnější šitou brožuru v kartonové obálce s polytexovou laminací (narozdíl od častých „salátových“ neb jen levně lepených brožur).
Annapurna Treks, 1. vydání 2012, edice Rother WanderFührer, ISBN 978-3-7633-4394-2, cena (D) 19,90 EUR, www.rother.de
Připravil Vladimír „Chroust“ Procházka II.