Noviny o největším polském horolezeckém skandálu

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: David Kazslikowski, překlad Jana Šimková, Vydáno dne: 10. 11. 2012

David Kazslikowski informoval o výsledcích “ověřovací” výpravy zorganizované Polským horolezeckým svazem.

Komise na základě nových faktů očistila Davida a Elizu Kubarskou, jako autory cesty, od většiny obvinění vznesených proti věrohodnosti jejich zprávy o expedici z roku 2007. Ponechali jedno – stupeň cesty byl nadhodnocen...

Celý skandál se týkal jejich grónské expedice z roku 2007. Padla obvinění ze strany komise udělující ceny Jedynka o manipulování fotografického materiálu, o nerealistickém popisu užití kajaků během přibližování se ke stěně atd. Zároveň se šířily anonymní emaily s podobnými zprávami. Některé zdroje dokonce uváděly, že zmiňovaná cesta vůbec neexistuje.





Na výroční schůzi Polského horolezeckého svazu byla ustanovena nezávislá komise určená k přezkoumání celého případu (jedním z jejich členů byl např. Gregorz Glazek, člen původní komise Jedynka, který byl proti zmiňovanému obviněni Davida a Elizy). Komise přešetřila 6 závažných bodů obvinění a 5 z nich shledala neopodstatněných. Jediný, který podpořila, byl problém s navrhovaným stupeněm 7a+ (AF – s jedním odpočinkovýmm místem). Shledala ho příliš vysokým. Jedná se prý spíš o 6c. Ke snížení došlo také u dalších délek. Dále komise shledala, že některé informace ve zprávě z roku 2007 nebyly úplně přesné.

David tvrdí , že některé závěry “ověřování” budou pravděpodobně ještě trochu poupraveny. Například chybné údaje o výšce některých vrcholů a hodnocení některých délek, které tým nevylezl, ale prohlásil jejich obtížnost za vhodnou ke snížení...

Případ ještě stále ještě není uzavřen. David ve své zprávě podotýká, že ex-členové Jedynky se za své činy neomluvili a ani nebyli ani jasně označeni jako původci tohoto skandálu.





Zpráva, kterou David rozeslal je uzavřena shrnutím, že jeho prohlášení o nepoctivosti výroků ex-komise Jedynky speciálně vytvořená nová přezkoumávací komise podpořila. Zároveň se omluvil za nepřesnosti, které uvedl v článku z roku 2007.

O kauze jsme informovali už v několika předchozích článcích. Přečíst si je můžete zde a zde.