Pomozte doplnit archiv
5. května 1984. S Honzou Polákem se rozlézáme na Goldsteigkante VIIc, dvouhvězdičková nádhera. Vedle nás na Direkte Ostwand bojuje dvojka českých lezců v typických bačkorách. Zatímco Honza stoupá od kruhu, fotím tuhý boj na cestě, která v novém průvodci povýšila z VIIIc na IXa. Aktualizace
To oni ale ještě nevědí, myslí si, že lezou VIIIc a mají s tím plné ruce práce. Ostatně o mnohých VIIIc se říkalo, že to jsou devítky, u kterých se autor neodvážil tu devítku navrhnout.
Mrkněte se na ten boj a vezte, že lezli v roce 1984 VIIIc potažmo IXa, museli být dobří. Maximum bylo tehdy IXc. Dneska by jim mohlo být kolem šedesátky. A jak se ukázalo, byl to Vláďa Neumann lezoucí a František Pery Šída jistící.
Díky Čokařovi, Karlu Turpišovi a pokusnýmu Ondrovi za odhalení totožnosti lezců.
Náš přítel pod škraboškou PrAngl také v disusi nastolil otázky, jak že to Pery Šída tehdy seděl a jistil. Tady máte zvětšený detail jeho sedáku a rukou. Je vidět, že bederní más neměl na přezku, ale zavazovací na dvě oka. Lano provlečené prvním okem, nohavicemi a druhým okem pásu. Protožře na nohavicích není očko pro stabilizaci polohy lana, jak se to dělá na sedácích dnes, sklouzla mu smyčka lana ke straně, resp. se nohavičky vytáhly tahem sedací smyčky. tento způsob sezení nemá s komfortem nic společného a používal se jen nouzově, pro delší vysedávání v kruhu se nosila tzv. Havajka, tedy velkoplošná odsedávačka, ve které měl sedící "Havaj".
Kromě toho je na obrázku vidět, že jisticí lano nedrží nijak zvlášť pevně, protože se hlavně soustřeďuje na připravenost k podpoře zadnice Vládi Neumanna při nechlapském sestupu ke kruhu (teny nikoli vzduchem).