Uživatelský test
Třísezónní nafukovačka od Therm-a-Restu je trochu kompromisní. Má poněkud silnější materiál za cenu o 160 g větší váhy a o něco větší velikosti dostáváte vyšší odolnost. Více vám řekne tento uživatelský test, který se vám možná bude hodit i jako tip na dárek ke kvapem se blížícím Vánocům
Neo Air Trekker přichází v papírovém krabičce, která svou velikostí slibuje značnou úsporu místa v batohu a na zadní straně tvrdí, že NeoAir je třikrát teplejší, než jakákoliv neizolovaná podložka, a to díky patentované tepelné bariéře, že má díky trojúhelníkovém komorovému systému výbornou stabilitu a že se snadno nafukuje ústy, přičemž vlhkost vdechovaného vzduchu neovlivňuje výkon podložky – tím je patrně myšlena tepelná izolace.
Základní vlastnosti – prostřední vrstva podložky je z materiálu odrážejícího teplo, spodní vrstva je z černé silnější tkaniny, která má sníženou klouzavost. Systém trojúhelníkových komor dělá rýhování, které vytvoří zvenku vroubkování, které má za úkol zmenšit posouvání podložky po terénu.
Sbalená podložka je velmi malá, jen o něco větší, než poloviční oproti starším typům samonafukovacích podložek, ale o něco málo větší, než NeoAir.
Nafouknutá podložka dosahuje tloušťky přes 6 cm, bolavá záda po bivaku se tím pádem nedostavují. Podložka vypadá velmi subtilně a poněkud vzbuzuje obavu ze snadného propíchnutí. Tato obava se při praktickém používání zatím nepotvrdila.
Neoair Trekker je o 160 g těžší, zhruba o 15 procent větší, ale zato odolnější proti mechanickému poškození. Při pohybu šustí méně, než původní NeoAir a převalováním vzniklé zvuky jsou hlubší a méně rušivé. Také je méně klouzavá.
Podložka složená na třetiny vytvoří docela použitelné sezení. Problémem se také ukázalo být umístění podkladu pod hlavu. Jsem zvyklý mít pod hlavou polštář, venku to řeším obvykle botami nebo lanem pod podložkou a flískou na podložce. U této podložky však vždycky v noci došlo k posunutí tak, že k ránu už byla flíska i boty mimo podložku a pod hlavou nic. Jediné, co se osvědčilo, je sbalené lano, které se přece jen zachycuje za rýhování trojúhelníkových komor a vydrží na místě do rána.
Otázkou je, co se bude po delší době dít uvnitř podložky, zda vdechovaná a nevyvětratelná vlhkost nepovede ke vzniku plísní. To se uvidí až časem. Každopádně jsou hlavním rysem malá velikost a váha při sbalení a dobrá izolační schopnost.
Pokud by vás zajímalo, jak martačka šustí při používání, tady je srovnání s matračkami Therm-A-Rest NeoAir a Static V2
Thermarest NeoAir Trekker je kompromisem mezi cenou, váhou, izolační schopností a odolností. Je lehká, skladná a dobře izolující podložka na spaní a bivakování, poskytující tloušťkou přes 6 cm v nafouknutém stavu dobrý komfort. I přes vyšší odolnost, než Neoaitr, doporučuje výrobce ji používat ve stanu, nebo podkládat plachtou. Je vhodné mít vždy s sebou lepicí soupravu. Podložku je také třeba chránit před propálením.
Hmotnost: 570 g
Rozměry (velikost R): 51x183 cm
Tloušťka: 6,3 cm
Teplotní koeficient: R-2,0
Vhodná sezóna: Jaro, podzim, zima
Cena: 2810,- Kč
e-shop: RockJoy