Rocher de Saint Julien
Autor: Veronika Dušánková <veronika.dusankova(zavináč)seznam.cz>,
Zdroj: Veronika Dušánková, Honza Polák, Vydáno dne: 07. 12. 2012
Lezení v Haute Provence
Hřeben Rocher de Saint Julien, tyčící se nad městečkem Buis-les-Baronnies, tvoří výrazné panorama této provensálské oblasti a jeho stěny přímo vyzývají k lezení. St. Julien nabízí velké množství cest v klasifikaci od 5 až 7a a řadí se tedy spíše k softmoverským oblastem. Naleznete zde samozřejmě i mnoho těžších linií, vše v nádherných, dlouhých a kompaktních vápencových stěnách.
Pohled na severní stěnu Saint Julienu, foto: Jan Polák
Romantické městečko Buis-les-Baronnies v sobě nezapře typickou provensálskou atmosféru. Hlavní třída je lemovaná platany, v jejichž stínu se rozkládají petangová hřiště. Příjemné malé bary, na jejichž zápraží v každou denní dobu posedávají místní a popíjejí vínko a ospalé úzké uličky s krásně malovanými fasádami. Jedinečnou atmosféru mají také místní trhy, které rozpulzují úplně celé jeho centrum (konají se každý čtvrtek a sobotu dopoledne) a člověk zde sežene snad naprosto vše.
Sektory hřebenu Saint Julien, foto: Jan Polák
V Buis-les-Baronnies je návštěvníkům k dispozici hned několik kempů v různých cenových kategoriích. Velmi dobrý a svou polohou i nejvýhodnější je Camping Municipal.
Vyhlášená cesta "La Grotte" v sektoru Gastronome, foto: Eva Jandíková
Lezecky je hřeben Rocher de Saint Julien zajímavý hlavně z jižní strany. V nejvyšším místě dosahuje útes až 90 metrů. Cesty vedou v nádherné pevné skále. Převládá lezení v plotnách nebo hladkých kolmých stěnách. Cesty jsou dvou až čtyřdélkové, výborně zajištěné a většina z nich končí na vrcholu hřebene, který nabízí překrásné výhledy do širokého okolí a hlavně na nejvyšší vrchol Provence na Mont Ventoux (1912 m.).
Nejen plotny, ale i sokolíky ...., foto: Petr Jandík
V letních měsících počítejte s tím, že se před slunečními paprsky nelze nikde pořádně schovat a je nutné mít s sebou dostatek vody. Ideální podmínky pro lezení jsou na jaře nebo na podzim. Místní sem často vyrážejí i ve slunních zimních dnech. Saint Julien, stejně jako jiné oblasti v údolí Rhôny, není uchráněn od mistrálu a ve větrných dnech je dobré mít s sebou větrovku, protože v horních partiích to může trochu „protahovat“.
Některé oblíbené cesty se mohou zdát trochu vyleštěné, není to ale nic zásadního.
Dlouhé plotny v sektoru Gastronome, foto: Jiří Binder
Přístup : Z centra Buis-les-Baronnies přejet přes most přes L´Ouvèze a kolem kempu Municipal vzhůru serpentýnami ulicí Adret de Saint-Julien až k hřebenu (650 m.). Parkoviště je označeno informační tabulí. Odtud po vyšlapané pěšině až pod stěny (cca 20-40 minut). Pokud nechcete nechávat auto na tomto parkovišti, pěšky z centra Buis-les-Baronnies je to sem pěšky přibližně 20minut.
Kolmé stěnky v sektoru Hibou, foto: Jiří Binder
Vybavení : vše pro skalní vícedélkové lezení
= helma (na některých policích se povalují kameny a v místech, kde roste vegetace může být skála trochu nekompaktní)
= lana dvojčata nebo jednoduché 80 metrů
= alespoň 14 presek. Pokud jich budete mít víc, můžete některé délky spojit
Pohled ze sektoru Hibou do sektoru Clocher, foto: Markéta Syllová
Saint Julien se dělí na 6 sektorů :
Sektor "GASTRONOME"
Přístup z parkoviště pod hřebenem přibližně 20 minut. Nalézá se zde několik dlouhých cest (až 4 délky). Z toho nejvyhlášenější je cesta La Grotte 6a, která prolézá otvorem skrz skálu. Některé linie vedou až na vrchol hřebene. Převažují cesty klasifikace od 4 do 6a. Je zde i pár těžších jednodélek. Celkem 12 cest.
Nádherná a pevná skála v sektoru Clocher, foto: Markéta Syllová
Sektor "DES GUÊPES"
Přístup z parkoviště pod hřebenem přibližně 25 minut. I tento sektor nabízí spoustu krásných, přímých linií vedoucích až na vrchol hřebenu. Cesty jsou většinou dvou až třídélkové a dosahují délky až 90 metrů. Nádherné a kompaktní vápno. Převažují cesty klasifikace 6a až 6c. Celkem 17 cest.
Krásné plotny v sektoru Les Lames, foto: Markéta Syllová
Sektor "LE NEZ"
Přístup z parkoviště pod hřebenem přibližně 30 minut. Převažují cesty klasifikace 6a+ až 6c+. Většina linií je dvoudélkových a dosahují cca 80 metrů. Nádherné, technické lezení v kolmých stěnách a plotnách. Celkem je zde 12 vícedélkových cest.
Nádherná 6a v sektoru Clocher "L´Éperon de la Croix", foto: Markéta Syllová
Sektor "LES LAMES"
Přístup z parkoviště pod hřebenem přibližně 30 minut. Opět nádherné lezení v plotnách a kolmých stěnách po malých chytech. Vše velmi dobře zajištěno. Převládá klasifikace 6a až 7b. Celkem 20 nádherných vícedélkových linií.
Tříhvězdičkový kout za 6b "La Françoise", foto: Markéta Syllová
Sektor "HIBOU"
Přístup z parkoviště pod hřebenem přibližně 45 minut. V tomto sektoru převažují cesty obtížnosti 6a až 6c. Dlouhé linie dosahují délky až 80 metrů a končí na vrcholu hřebene Saint Julien.
Trochu zarostlé a ne příliš kompaktní první délky sektoru Clocher, foto: Jiří Binder
Sektor CLOCHER
Přístup z parkoviště pod hřebenem přibližně 40 minut. Tento sektor nabízí cesty klasifikace převážně 6b až 7b. Spodní partie nejsou příliš kompaktní, což je nejspíš i z důvodu, že se zde neleze tak často jako v předchozích sektorech. Druhé délky těchto linií vedou v kolmých stěnách, po malých ostrých škrabinách. Cesty dosahují výšky až 70 metrů.
Traverz mezi sektory Hibou a Clocher , foto: Markéta Syllová
Mezi sektorem Hibou a Clocher vede exponovaná "Via ferrata".
V blízkém okolí se nacházejí další lezecké lokality jako například Baume Rousse, Ubrieux,
Bellecombe.
Průvodce France - Haute Provence, foto: Rockfax.com
Podrobnější informace o některých cestách z této oblasti včetně fotek :
La Françoise - 6b,
La Directe du Bastion - 6a,
La Directe des Guëpes - 6a+,
Le Gastronomie - 5c,
L'Espadon - 5c+,
La grotte - 6b,
ferrata
Les Baragnes - D.
Zobrazit místo Drôme Provencale na větší mapě