Nominace na Zlatý cepín 2013

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle pioletsdor.com, Vydáno dne: 16. 03. 2013

Všech šest nominovaných výstupů na letošní Zlatý cepín proběhlo na vrcholy vyšší 6000 metrů.

Ceny se budou předávát 3. - 6. dubna v Chamonix ve Francii a Courmayeuru v Itálii.

Kyashar (6,770m), Nepál

O tuto linii se už pokoušelo Sedm výprav. První výstup 2200 metrů dlouhého jižního pilíře se konal v Nepálu loni na podzim. Tatsuya Aoki, Yasuhiro Hanatani a Hiroyoshi Manome jsou tři japonští horolezci, kteří v elegantní cestě setrvali šest dnů. Jednalo se o druhý známý výstup na tuto horu. Klíčová hřebenová sekce pátého dne byla považována za jednosměrnou. Japonci sestoupili západním hřebenem, kde je čekal ještě další bivak.

Shiva (6,142m), Indie
Elegance charakterizuje traverz této hory na východ od Kishwaru. Byl uskutečněn severovýchodním hřebenem, zvaným Prow of Shiva, následován sestupem jižním hřebenem. Byl to celkově pátý výstup na tento vrchol. Mick Fowler a Paul Ramsden z Velké Británie, držitelé Cepínu z roku 2003, stihli celou akci i s návratem za 9 dní. Užili si mnoho délek se zledovatělými spárami i délek na tenkých ledových plotnách, které nešly odjistit.

Muztagh Tower (7,284m), Pákistán.
O dvoutisícovém severovýchoním výběžku ikonického vrcholu Karákoramu se hodně mluvilo, ale dosud se o něj nikdo nepokusil. Ruská expedice Dmitrije Golovčenka, Alexandera Langeho a Sergeje Nilova probíhala 17 dnů. Jednalo se o alpský styl, ale trojice si sebou vzala obroský haul bag s jídlem a palivem. Tato strategie ji umožnila vysadit během špatného počasí. Klíčovou technickou oblastí se ukázala být strmá skalní bariéra mezi 6600 a 6900 metry. Zásoby jim došly těsně před hlavním (východním) vrcholem. Ve špatném počasí nebyli schopni dosáhnout severozápaního hřebene, kudy měl původně vést plánovaný sestup. Místo toho slezli přímo severní stěnou.

Baintha Brakk (a.k.a The Ogre, 7,285m), Pákistán
Ogre je jednou z nejopěvovanějších světových hor. Nicméně až do minulého roku na ni bylo vystoupeno pouze dvakrát a nikdy z jižní strany i když proběhlo mnoho pokusů. Američané Kyle Dempster, Hayden Kennedy a Josh Wharton si vybrali linii vzhůru jihovýchodním hřebenem k jihovýchodní stěně a k jižní stěně. Aby se dostali do horní sekce jižní stěny museli překonat strmý traverz sutí a výš se potkali s obtížnými úseky mixového lezení. Z bivaku v 6900 metrech Dempster s Kennedym dosáhli vrcholu, ale pak následoval náročný sestup s Whartonem, který se necítil dobře. O expedici jsme vás informovali v tomto článku



Hayden v 6800m, na prvním v lehčí mixové délce
Hayden v 6800m, na prvním v lehčí mixové délce, foto: Kyle Dempster, blackdiamondequipment.com


Kamet (7,756m), Indie
Kamet je nejvyšší horou v Indii, na kterou je možno v současné době získat povolení. O její dvoutisícovou jihozápadní stěnu se dosud nikdo nepokusil. Po zřízení předsunutého tábora na ledovci u úpatí strmé mixové stěny se Sébastien Bohin, Didier Jourdain a Sébastien Ratel na pět dní vrhli do výstupu v alpském stylu. Francouzi měli skvělé podmínky. Prudká sněhová pole byla často propojena vertikálním ledem. Výprava bivakovala na jižním hřebeni v 7500 metrech. Během vrcholového dne narazili na neočekávané potíže. Po té tým sestoupil do bivaku a následujícícho dne pokračovali dosud netknutou jižní stěnou.

Nanga Parbat (8,125m), Západní Himálaje, Pákistán
Mazeno Ridge na Nanga Parbat byla jistě jedna z nejznámějších panenských linií v Karákoramu/Himálajích. Hodně skvělých horolezců se o něj již pokoušelo. Jedná se pravděpodobně o nejdelší osmitisícový hřeben, mluví se o 10 – 13 kilometrech. Britští Himálajští veteráni Sandy Allan a Rick Allen, většinu cesty je doprovázeli Cathy O'Dowd z Jižní Afriky a Lhakpa Rangdu Sherpa, Lhakpa Zarok Sherpa a Lhakpa Nuru Sherpa z Nepálu, zajujali k tomuto podniku pragmatický přístup. Nejprve se aklimatizovali na první sekci hřebenu. Pak přešli všech osm vrcholů Mazeno a z bivaku v 7200 metrech provedli neúspěšný pokus o dosud neslezené pokračování hřebene přímo k vrcholu. Zde to všichni kromě Allana a Allena vzdali a sestoupili složitě na jižní stranu. Britské dvojici se nakonec podařilo dokončit traverz severní strany až na vrchol a sestoupili taktéž náročnou normálkou. Celá akce trvala 18 dní. Setkání s nimi na sestupu líčil ve svém článku Máre Holeček.