Tisková konference v klubu cestovatelů
Marek Holeček představil své expediční plány na letošní rok, kdy mu partnerem bude opět jako v minulých letech Zdeněk Hrubý.
Expediční plány jsou opět trojité a podle Máry Holečka budou pod názvem Nekonečné hledání. To má být, jak se později ukázalo Márův překlad hesla Never Stop Exploring, které má na krabicích, jak podotkl Zdeněk Hrubý, na krabicích jeho nový hlavní sponzor, firma North Face. K North Face se Mára přesunul proto, že předpokládá výraznější mediální propagaci případného úspěšného výsledku expedice.
Nejprve proběhla rekapitulace minulého roku, kdy se z původních expedičních plánů podařilo splnit jen menší část, a sice aklimatizační výstup na Nagá Parbat normálkou po Diamirské stěně, zatímco na plánovaný prvovýstup Rupalskou stěnou nedošlo. Na rozdíl od roku 2011 nebyl tentokrát ani pokus. Původně aklimatizační výstup na Nanagá Parbat klasickým expedičním stylem se v průběhu kvůli nefungující časové synchronizaci s dalšími účastníky tohoto výstupu zkonvertoval na hlavní výsledek expedice, když pokračování výstupu jen ve dvojici proběhlo alpským stylem po nepřipravené a neprošlapané cestě, protože na Nangá Parbatu už tři roky nikdo nebyl. To vše jste si už u nás mohli přečíst, tak jen dodám, že nelze počítat tento výstup za alpský, protože nebyl takto vystoupen úplně celý. Docela zajímavé je podívat se jak se Márovy názory na osmitisícovku normálkou s časem proměňují.
Talung
Následovalo představení expedičních plánů pro letošní rok. Mára Holeček se opět spojil se Zdeňkem Hrubým a plánované expedice jsou opět tři, mohli bychom je nazvat Deja Vu. Jedná se totiž o plán na sundavání zanechaných pytlů z minulých let, z toho jeden dokonce i ve stejné sestavě. To vše letos zatřešuje Noth Face, jejích heslo Never Stop Exploring se dostalo i do názvu expedice. Na názvu však houby záleží. Prvním cílem je v předmonzunovém období Márou již několikrát atakovaný pilíř Talungu, stojícího vedle Kangčendžengy. Je to hodnotný cíl, elegantní linie a kromě pokusů Máry Holečka s Tomášem Rinnem v roce 2004 proběhly i další pokusy Britů a Slovinců. V případě Meru Central byl Mára na druhý pokus úspěšný, doufejme, že tomu tak bude i v případě Talungu. Sekce týkající se Talungu je v záznamu cca od 10. minuty a dále se o Talungu mluví v dotazech na konci.
Již sám pochod k hoře je krajinově krásný, ale náročný. Zdeněk prohlásil, že tam nepůjde, ale poletí vrtulníkem. Cesta totiž prochází pralesem, kde se hojně vyskytují pověstné pijavice, které vlezou všude. Pod horou samou se na rozdíl od centrální Himálaje očekává minimum lidí, ožná jen lezci na Kangčendžengu. Kromě Máry a Zdeňka tam budou jen čtyři trekaři.
Pilíř Talungu s plánovanou trasou. Poslední pokus skončil kvůli hrozícím omrzlinám někde na konci dolní skalní bariéry. Na následujícím obrázku je jedničkou označen pilíř a trojkou sestupová cesta. Problém na Talungu může být počasí, protože leží v první hradně hor od moře a monzunové efekty jsou tu silnější, než v centrálním Himálaji.
Plán na druhý pokus má svá úskalí, i svou logiku. Po Talungu by oběma mohla vydržet aklimatizace. Pokud by je však stihly nějaké problémy typu omrzlin a podobě, mohl by být měsíc pauzy na regeneraci možná málo. Mára říká, že už zná klíč ke stěně, takže naděje na úspěch jsou docela dobré. Pokud by se výstup podařil, byl by to po více než dvaceti letech prvovýstup na osmitisícový kopec a to by bylo moc pěkné.
Název výpravy: Gasherbrum I. 8068m
Země: Pákistán/Karakoram
Cíl expedice:
Antarktida
Již čtyři roky se Mára snaží dostat do antarktidy na Smith Island, problémem byla vždycky loď. Tentokrát snad je doprava již zařízena a výstupům na dvoutisícové vrcholy stoupající přímo od moře nebude nic bránit.
Název výpravy: Smith Island 2013
Země: Antarktida/South Shetland Islands
Cíl expedice:
Záznam celé tiskové konference