Sólovýstup na aljašskou čtyřtisícovku

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle climbing.com, Vydáno dne: 01. 05. 2013

Samuel Johnson letos v dubnu vystoupil sólo na Mt. Hayes (4216m), nejvyšší vrchol východního Alaska Range.

Nezastavilo ho ani velmi mrazivé počasí ani nemoc lezeckého partnera (původně se o sólo jednat nemělo).

Samuel doufal, že spolu s Ryanem Johnsonem vyleze novou cestou na východní straně hory. „Teploty se v noci pohybovaly kolem – 30°C a my věděli, že tam nahoře budeme muset strávit noc. Rozhodli jsme se riskovat omrzliny v naší vyhlédnuté, technicky velmi náročné, cestě.“ Když pak Ryan onemocněl, Samuel se rozhodl, že provede sólo výstup na slunečnější a méně obtížné jihovýchodní stěně.



Johnson na vrcholu
Johnson na vrcholu


Téměř dvoukilometrovou cestu zvládl i s návratem do základního tábora na ledovci Trident za 18 hodin. Nesl si lehkou výbavu a šedesátimetrové lano pro případ potíží, ale „cesta nebyla technicky náročná (AI3 M3).“ Skutečně klíčové místo se nacházelo v sestupové části na východním hřebeni. „Byly tam stovky jasných, ale také skrytých trhlin.“ Samuel pokračuje:“ Do žádné jsem naštěstí nespadl, ale měl jsem se neustále na pozoru. Často jsem raději traverzoval do prudké ledové strany hřbetu, abych se jim vyhnul.“ Když se ocitl zpět na ledovci sledoval světlo z Ryanovy čelovky, které ho dovedlo až do základního tábora.

Jihovýchodní stěna byla poprvé zlezena roku 1988 Johnem Baumanem a Tomem Walterem, kteří vystoupali linií více vpravo od Johnsonova sóla. Je možné, že se v případě Johnsonový akce jedná teprve o druhý výstup této stěny a je docela pravděpodobné, že jde o první sólový výstup v historii tohoto vrcholu, přestože na Hayes proběhlo mnoho nezdokumentovaných lezeckých výprav.

Pro Samuela to byla už druhá velká cesta na Mt. Hayes. Roku 2010 spolu s Ryanem Hokansonem prvovystoupili západní stěnu (1981m, AI3 R) běhěm 24 hodin (i s návratem do tábora). Samuel také působil na nedalekém Mt. Balchenu, kde dokončil dvě nové cesty.

Velmi chladné dubnové teploty v Alaska Range překazily také výpravu pokoušející se o panenský vrchol Mt. Deborah (3761m). Expedice z Nové Anglie se musela vzdát svého záměru poté, co její členové zjistili, že nejsou schopni udržet se dostatečně v teple ani v předsunutém táboře.