Promítání v Cross Clubu 23. 5. 2013. Бергамот что это такое

Autor: Veronika Dušánková <veronika.dusankova(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: RNDr Stanislav Vaněk, Vydáno dne: 17. 05. 2013

Írán: Elborz, Zágros a Persie

Skoro před 40 lety, v roce 1975, vyšla kniha Ivana Bičíka a Miroslava Krůty „Cílem je Zágros“. Tehdy do Íránu – Persie - jela expedice horolezců a přírodovědců z Přírodovědecké fakulty, z mého mateřského horolezeckého oddílu Slávia Přírodní vědy. Účastnili se jí Gustav Ginzel, Béda Mlčoch, Jan Beaufort, Ivan Bičík, Jan Kalvoda, Petr Polák, Miroslav Krůta, Tomáš Krůta, Milan Drábek a Jiří Fiedler. Jelo se z Prahy Tatrou 138…



Výstup na Hozdal (asi 4200 m n. m.) v pohoří Zágros
Výstup na Hozdal (asi 4200 m n. m.) v pohoří Zágros, foto: Stanislav Vaněk


Doba poskočila a spřátelená země se ocitla na „ose zla“. Když se objevil nápad vyrazit do Íránu, považoval jsem něco takového za bláznovství, samozřejmě pod vlivem dezinformujících médií: "Tam nás zavřou, zastřelej, donutí přijmout islám a kdovíco ještě." Jenže odmítněte takovou nabídku!

Pod Demávandem (5621 m n. m.) v pohoří Elborz
Pod Demávandem (5621 m n. m.) v pohoří Elborz, foto: Stanislav Vaněk


Ukázalo se, že hornatý Írán je báječná země milých a vstřícných lidí, země plná úžasných a opečovávaných památek. To, co zabralo před 40 lety několik měsíců, se dá v trysku pořídit za čtrnáct dní.

Mešita pod Demávandem je ve výšce asi 3000 m n. m., odtud se již šlape pěšky.
Mešita pod Demávandem je ve výšce asi 3000 m n. m., odtud se již šlape pěšky. , foto: Stanislav Vaněk


Když sedne počasí, patří nejvyšší íránská hora – Demávend – k snadným pětitisícovkám a aklimatizovat se člověk může na druhé straně země, na čtyřtisícovkách v pohoří Zágros.

Chyba by se ale přeci jen našla .... šírázské víno si v zemi básníků, růží a vína nedáte, ale až tak velké neštěstí to není :-)

Vrchol Demávandu s dýmající fumarolou
Vrchol Demávandu s dýmající fumarolou, foto: Stanislav Vaněk


Večerem Vás provede RNDr. Stanislav Vaněk - redaktor časopisu Vesmír.
Zapište si do diářů, že v žádném případě nesmíte chybět ve čtvrtek 23. května 2013 od 20 hodin,
v Cross Clubu, v kavárně v prvním patře.


Krasavice z Jazdu. Se zahalením se to v Íránu až tak nepřehání.
Krasavice z Jazdu. Se zahalením se to v Íránu až tak nepřehání. , foto: Stanislav Vaněk



Info:
Írán: Elborz, Zágros a Persie (přednáška s promítáním fotografií)
Termín konání: 23. května 2013 od 20 hodin
Cross Club
Plynární 23, Praha 7 - Holešovice


Бергамот — вечнозелёное дерево, высотой от 2 до 10 м. Ветви с длинными, тонкими, острыми колючками длиной до 10 см. Листья с характерным ароматом очерёдные, черешковые (черешки с небольшими крыльями линейной формы), кожистые, яйцевидно-продолговатые или эллиптические, заострённые, сверху зелёные, блестящие, снизу — более светлые, слегка зубчатые, волнистые. бергамот что это такое Цветки крупные, очень душистые, одиночные или собранные в немногоцветковые пазушные пучки, обоеполые, белые или пурпурные, с сильным приятным запахом. Цветёт в марте — апреле. Плод — шаро- или грушевидной формы, изменчивые по величине, с пупком и остающимся на нём булавовидным столбиком длиной в 1 см и больше, золотисто-жёлтые, с гладкой толстой трёхслойной оболочкой, богатой эфирным маслом. Мякоть состоит как бы из ряда легко расщепляемых сегментов, внутри которых расположены немногочисленные семена. Имеет приятный кисловатый вкус. Плоды созревают в ноябре — декабре. Дерево рано и обильно плодоносит, но слабо морозостойкое[6].