Everest dvakrát za sezónu

Autor: Jana Šimková <jrpl(zavináč)seznam.cz>, Zdroj: Jana Šimková podle desnivel.com, Vydáno dne: 07. 06. 2013

Mexický lezec David Liaño se stal prvním člověkem, který vystoupil na Everest dvěma jeho svahy během jedné sezóny.

Osm dní po úspěchu z nepálské strany se vrátil na vrchol z Tibetu. První akci završil 11. května, druhou o osm dní později.

V předmonzunovém období, kdy se meteorologické podmínky zdají být k horolezcům benevolentní, se na nejvyšší hoře světa opět podařilo zaznamenat několik rekordů. Jeden z nejmarkantnějších má na svědomí Mexičan David Liaño. Jako prvnímu se mu podařilo stanout na vrcholu „střechy světa“ dvakrát ve stejné sezóně a při tom pokaždé vystoupal jinou stranou. Během výpravy použil umělého kyslíku.



2Základní tábor
2Základní tábor, foto: David Liaño


Do jižní stěny vyrazil 8. května. Vydal se ze základního tábora do C2, ležícího v 6400 metrech. Následujícího dne se dostal do C3 ve stěně Lhotse do 7200 metrů. 10. května překonal hranici 8000 metrů. Několik hodin si oddychl v C4 a ještě téže noci zamířil k vrcholu, kam vystoupil okolo osmé hodiny ranní.



Na vrcholu s rodinou
Na vrcholu s rodinou, foto: David Liaño


Hned po té začal sestupovat. Té noci spal v C2. 12. května už byl znovu v základním táboře a balil si výzbroj, aby se vrtulníkem dostal do Lukly, kde strávil další noc.


Vrchol Everestu
Vrchol Everestu, foto: David Liaño


13. května se přemístil na druhou stranu nepálsko-čínské hranice. 14. května překonal 20 kilometrů, které ho dělily od předsutého základního tábora v téměř 6500 metrech na tibetské straně hory. 15.května stanul v C1 (7000m), dalšího dne mu však silné větry zabránily v postupu. 17. se podmínky zklidnily a David mohl postoupit do C2 v 7500 metrech.



C3
C3, foto: David Liaño


Nakonec v neděli 19. května ve čtyři ráno se mu splnil sen – vystoupil na nejvyšší horu během jedné sezóny oběma stěnami. David na svém blogu popisuje, že celá akce byla pečlivě naplánováná. „ Bylo mi jasné, že bude muset proběhnout velmi rychlá aklimatizace a že první pokus může proběhnout v ne úplně ideálních podmínkách. Statisticky je totiž klima v druhé polovině května méně extrémní. Vítr je slabší, minimální teploty nejsou až tak nízké a během několika dní je také nižší pravděpodobnost sněhových bouří. Ale aby bylo možno stihnout dva výstupy, první se musel odehrát v první polovině května. Aklimatizoval jsem se výstupem na Lobuche East, provedl jsem dva cykly alklimatizace v druhém táboře a přečkal jsem jednu příšernou noc ve třetím táboře. Příšernou kvůli povětrnostním podmínkám ne kvůli mému stavu. Věděl jsem, když jsem takhle sám, tak mi musí hlavně vyjít dva vnější faktory: den, kdy Šerpové fixují lana na vrchol a počasí.“



Vrchol s vlaječkami
Vrchol s vlaječkami, foto: David Liaño