A už se práší za zády…
Ahoj, dnes (12. 7.) jsem dosedl na malou runway ve Skardu, což zasvěceným nemusím blíže popisovat, ale pro ty, jež nevědí nebo jen tuší, tak je to živoucí městečko vtlačené obřím prstem doprostřed Karákóramu. Prudce odfukuji á-fúú á-fúú a přitom nasávám známý svěží vzduch, na který jsem se tolik těšil.
Konečně mám pocit, že se zastavil několikadenní blázinec, který se točil zběsile ve spirále jak divoké tornádo. Nastalo bezvětří se svatým klídkem. Jsem usazen v kovovém bílém křesle na hotelové terásce Hotelu K2 a bosýma nohama šourám sem tam, jako v měkkém kartáči, po krátce zastřihnutém zeleném pažitu. Kolem jsou rozkvetlé růže a dole pod svahem teče mohutný Indus. Celý tento skutečný zázrak je v amfiteátru špičatých hor, přičemž do toho svítí skrze plující mraky slunce a teplota je tak akorát.
Přiletěli jsme sem se Zdendou opětovně v pozdějším termínu, kdy všechny expedice již před námi nedočkavě zdrhly do kopců, a tak si konečně vychutnávám pohodičku se vším všudy v již zmíněném opuštěného hotelu na břehu posvátné řeky unášen představou následujících dnů.
Další v pořadí, po jarní expedici na Talung ve východním Nepálu, je druhý letošní návrat k zanechané práci z minulých let a to Gašerbrum I, neboli chcete-li „džíí-van“ či „Hidden Peak“. Sice náš cíl leží stále ještě o více jak 100 kiláků vzdušnou čarou dále než je Skardu, nicméně již teď mohu s klidem říci: „Expedice začala.“
Název druhé Expedice Never Stop Exploring 2013 je Gasherbrum I (Krásná hora), jež ční do výšky 8068 metrů, jako samovládce nad přilehlým okolím. Nachází se ve státě Pákistán v pohoří Karákóram a regionu, který místní nazývají Baltistán.
Než se k němu dostaneme, pojedeme nejprve ze Skardu Jeepem až do Askole a pak budeme pochodovat Baltorským ledovcem pod žulovými věžemi Tranga a ostrého Masherbrumu (K1 - 7821 m n. m.), až na jeho konec. Zde podívaná nabere teprve své bizarnosti a v partě seřazené od K2 (8611 m n. m.) se sousedem Broad Peakem (8047 m n. m.), kterým kryje záda západní stěna Gašerbrumu IV (7925 m n. m.), přičemž pravé křídlo střeží sněhové varhany Čogolisy (7665 m n. m.) s Mitre Peakem (6010 m n. m.), se klidně může našinci stát, že mu z toho padne čelist až na zem.
A to není zdaleka vše, pakliže člověk dá čelem vzad, tak uvidí nádhernou věž v podobě Muztagh Toweru, která dá definitivní ránu z milosti. Tak to holt je. Nicméně my budeme pokračovat dál, až do zadních míst Abruzziho ledovce, kde na nás již bude čekat s otevřenou náručí naše stará známá „G1“. Je pravdou, že na vršku jsme v rozdílném čase oba dva již stáli, ale nevyrovnaný účet z roku 2009, kdy náš pokus o prvovýstup skončil úprkem dolů, hodláme letos dotáhnout do zdárného konce.
K naší výpravě a radosti ještě přiskočili dva super Titáni a to Tomáš Petreček a Mára Novotný. Jejich cíl bude vylezení japonského kuloáru na G1, přitom si v mezičase budeme dělat parťáky, jak při aklimatizaci, tak i v BaseCampu. Pak následně už nezbývá nic jiného, než se znovu Zdeňkem zakousnout v alpském stylu do nedotčené diretky západní stěny G1.
Posílám pozdrav do Čech
Mára www.marekholecek.cz
Gašerbrum I | Foto: archiv Marka Holečka
Expediční pohlednice | Foto: archiv Marka Holečka
Expediční tým | Foto: archiv Marka Holečka
„Putování“ ;-) po ledovci Baltoro - od věží Tranga až po Gašerbrum I obrazem…
Ledovec Baltoro | Foto: Guilhem Vellut
Věže Tranga (cca 6300 m n. m.) | Foto: Kogo
Mašerbrum (7821 m n. m.) | Foto: Kogo
K2 (8611 m n. m.) | Foto: Svy123
Broad Peak (8047 m n. m.) | Foto: Kogo
Gašerbrum IV (7925 m n. m.) | Foto: Florian Ederer
Čogolisa (7665 m n. m.) | Foto: Adha65
Mitre Peak (6010 m n. m.) | Foto: Kogo
Muztagh Tower (7276 m n. m.) | Foto: Kogo
Gašerbrum I (8068 m n. m.) | Foto: Dr. Olaf Rieck
Poznámka: Zdrojem fotografií je projekt Wikimedia Commons.