Stěna smrti prostoupena před 75 lety

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 24. 07. 2013

75 let od prvovýstupu severní stěnou Eigeru

Není snad legendárnější stěny v Evropě, než severní stěna Eigeru. Německy Nordwand, kvůli velkému počtu obětí nazývaná též Mordwand - vražedná stěna.

 

Eiger - obávaná severní stěna 
Eiger - obávaná severní stěna, foto: Čestmír Lukeš

Asi nejlépe si lze připomenout prvovýstup před 75 lety filmem Thomase Ulricha Eiger Retro, ve kterém lezou normálku severní stěnou Michal Pitelka a Stefan Siegrist s originálním vybavením z doby prvovýstupců. Trailer najdete zde. 

Prvním českým horolezcem, který normálku severní stěnou prostoupil byl Radan Kuchař, přečtěte si jeho vzpomínky zde

K tomuto výročí vyšla též řada zajímavých článků: Prvovýstup shrnuje polský Servis Vspinaczkowy.  Pozoruhodný článek o svém pokusu o výstup napsal Petr Prachtel. Různá zajímavá fakta o Eigeru najdete ve článku Eiger má výročí a Prvovýstup severní stěnou z dílny Horolezeckého kalendária.

Slušelo připomenout, že čeští horolezci se do této stěna zapsali řadou pozoruhodných výkonů korunovaných prvovýstupy, ať už to byla Pochylého Diretissima - zimní sólový prvovýstup v roce 1983, Československá diretissima 1976 (Jiří Šmíd, Sylva Kysilková, Josef Rybička a Petr Plachecký), Československá cesta 1978 (Jiří Šmíd, Miroslav Šmíd, Josef Rybička, Jaroslav Flejberk), Pamětní cesta Toniho Hiebelera (Jiří Šmíd, Michal Pitelka, Čestmír Lukeš) a Žlutý anděl bratří Coubalů. Mezi hodnotné čeké výkony patří i přelezení Japonské diretissimy ostravskou expedicí. Pěkný přehled české aktivity na Eigeru dal dohromady HO Slavoj Vyšehrad zde, z větší části na podkladě monografické knihy Bílý Pavouk od Heiricha Harrera, jednoho z prvovýstupců.

 

Eiger, Eiger severní stěna
Eiger, Eiger severní stěna, foto: M.+M. Coubal